شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرعامل بورس کالا اعلام کرد: یکی از اهداف اصلی راه‌اندازی بورس از بین بردن واسطه‌ها و رانت در اقتصاد است. حامد سلطانی‌نژاد با اشاره به ۱۰ساله شدن بورس کالا در کشور گفت:

مدیرعامل بورس کالا اعلام کرد: یکی از اهداف اصلی راه‌اندازی بورس از بین بردن واسطه‌ها و رانت در اقتصاد است. حامد سلطانی‌نژاد با اشاره به ۱۰ساله شدن بورس کالا در کشور گفت: در این مدت بورس کالا شاهد تغییرات و روند رو به رشدی در بازار فیزیکی و بازار مشتقات بوده است. به عنوان مثال در بازار فیزیکی ارزش معاملات و در رینگ پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و صادراتی نیز رشد

قابل ملاحظه‌یی به لحاظ حجم و ارزش را تجربه کرده‌اند. مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه بسیاری از رکوردهای به دست آمده در این بورس در سال ۹۶ رقم خورده است، افزود: بر این اساس بیشترین حجم معاملات پتروشیمی را در سال جاری تجربه کرده‌ایم و در مجموع شاهد افزایش ارزش معاملات بورس کالا بوده‌ایم.  وی اضافه کرد: در حوزه بازار مشتقه نیز امسال بیشترین ارزش معاملاتی قرارداد آتی سکه را شاهد هستیم که همه این موارد نشان‌دهنده این است که بورس کالا جایگاه خود را در اقتصاد و بازار سرمایه کشور پیدا کرده است و خوشبختانه یک بازار متمرکز برای معاملات کالایی و ابزارهای مشتقه به پشتوانه کالا در این بورس شکل گرفته است. به گزارش ایبنا، همچنین سلطانی‌نژاد درخصوص نقش بورس کالا در اقتصاد کشور اذعان داشت: یکی از مهم‌ترین کارکردهای بورس کالا از بین برنده رانت و دلالی است؛ چراکه این بورس شرایطی را فراهم آورده تا فروشنده به‌طور مستقیم کالا یا محصول خود را به خریدار بفروشد. مدیرعامل بورس کالا با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی راه‌اندازی بورس کالا از بین بردن واسطه‌ها و رانت در اقتصاد است، تصریح کرد: وقتی واسطه‌ها و دلال‌ها حذف شوند دیگر رانت قیمتی وجود نخواهد داشت که برخی به سمت آن بیایند. بنابراین مخالفت و مقاومت‌های صورت گرفته با بورس کالا به‌دلیل از بین رفتن رانت‌هایی است که سود زیادی را نصیب دلال‌ها می‌کند.  وی در ادامه درخصوص نقش بورس کالا در تعادل قیمت‌ها نیز گفت: انجام معاملات در بورس کالا سبب شده تا قیمت‌ها واقعی و منطقی‌تر شود و تولیدکنندگان محصول و کالاها از سود مناسبی برخوردار شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران