شماره امروز: ۵۴۷

| | |

4 دلیل افزایش جذابیت بازار سرمایه: 4 دلیل افزایش نرخ ارز، کاهش سود سپرده‌های بانکی، بهبود عملکرد صنایع در گزارش‌های دوره‌یی و رشد قیمت‌های جهانی باعث شده است

 4 دلیل افزایش جذابیت بازار سرمایه: 4 دلیل افزایش نرخ ارز، کاهش سود سپرده‌های بانکی، بهبود عملکرد صنایع در گزارش‌های دوره‌یی و رشد قیمت‌های جهانی باعث شده است در 3 ماهه گذشته بازار سرمایه بازدهی بالاتری را نسبت به سایر بازارها ثبت کند و جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاری داشته باشد. فردین آقابزرگی کارگزار بازار سرمایه، با اشاره به اینکه بازدهی 3 ماهه بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران جذاب بوده است، گفت: در شرایط فعلی به چند دلیل سرمایه‌گذاری در بورس از سوی سرمایه‌گذاران جذاب ارزیابی می‌شود و همان‌گونه که طی 3 ماه گذشته شاهد بوده‌ایم به‌طور متوسط بازدهی بورس نسبت به سایر بازارها بیشتر بوده است. وی در بررسی دلایل افزایش جذابیت بازار سرمایه به افزایش نرخ ارز در بازار آزاد اشاره کرد و گفت: اخیرا رییس کل بانک مرکزی اشاره‌یی به عدم کاهش ارزش پول ملی ایران نسبت به برخی کشورها داشته و گفته است کاهش ارزش پول ملی ما 32درصد از سال 92 بوده در حالی که پول ملی ترکیه و روسیه حدود 75 تا 90درصد کاهش داشته است. این موضوع با وجود ظاهر که قدرت پول ملی ما را نشان می‌دهد مبین پتانسیل رشد ارزهاست. به گزارش سنا، وی معتقد است، می‌توان انتظار داشت که رشد ارزها به ترتیبی که طی ماه‌های پیش وجود داشته، همچنان ادامه داشته باشد و این مساله بر سودآوری اغلب صنایع ما نقش اساسی دارد. همان‌گونه که در سال 91 با جهش نرخ ارزها، بورس نیز جهشی قابل‌توجه را تجربه کرد.   این کارشناس بازار سرمایه کاهش نرخ سود بانکی را مولفه اثرگذار دیگر بر بازار سرمایه دانست و ادامه داد: کاهش نرخ سود بانکی برابر است با افزایش انگیزه سرمایه‌گذاری، چراکه نشان می‌دهد بازده بدون ریسک کاهش یافته و در نتیجه انتظار سودآوری یا همان P/E از مقبولیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار خواهد بود.

 از امروز، افزایش وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا: بنا بر اعلام مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا از امروز افزایش می‌یابد. بر این اساس طبق مصوبه هیات پذیرش بورس کالای ایران درخصوص تعیین وجه تضمین اولیه قرارداد آتی سکه طلا و باتوجه به افزایش قیمت تسویه روزانه قراردادهای فعال طی روزهای اخیر، از روز چهارشنبه ۲۷دی ماه ۹۶ پس از اتمام روند معاملاتی وجه تضمین اولیه برابر مبلغ ۱۶ میلیون ریال به همراه وجه تضمین اضافی، در مجموع ۲۱ میلیون ریال تعیین می‌شود. در توضیح مفهوم وجه تضمین اولیه در قرارداد آتی سکه طلا باید گفت برای اطمینان از انجام تعهدات، هر یک از طرفین معامله درصدی از ارزش قرارداد را به عنوان «وجه تضمین اولیه» نزد کارگزار سپرده می‌کنند که متناسب با تغییر ارزش قراردادهای آتی، حساب هر یک از طرفین تعدیل می‌شود. مبلغ وجه تضمین اولیه متغیر و از طریق بورس کالا تعیین و اعلام می‌شود. چنانچه مشتری در موقعیت معاملاتی خود سود کسب کند سود مربوط به حساب واریز می‌شود که قابل برداشت است. چنانچه مشتری با زیان روبه‌رو شود مبلغ زیان تا زمانی که به سطح حداقل وجه تضمینی برسد از حساب کسر می‌شود. پس از رسیدن حساب به حداقل وجه تضمین (۶۰درصد وجه تضمین اولیه) مشتری اخطار کسری موجودی می‌گیرد و به اصطلاح Call Margin و باید اقدام به شارژ حساب تا سطح وجه تضمین اولیه کند یا موقعیت باز خود را ببندد. قرارداد آتی، توافقنامه‌یی مبنی بر خرید و فروش یک دارایی در زمان معین در آینده و با قیمت مشخص است. به عبارت دیگر در بازار آتی، خرید و فروش دارایی پایه قرارداد براساس توافقنامه‌یی که به قرارداد استاندارد تبدیل شده است، صورت می‌گیرد که در آن به دارایی با مشخصات خاصی اشاره می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران