شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 112376 | |

گروه بورس| در هفته گذشته رویدادها و اظهارنظرهای مهمی پیرامون بورس کالای ایران صورت گرفت که ساماندهی بازار کشاورزی با توسعه نظام انبارداری، نقش بورس کالا در رونق بخشی صنایع معدنی، بازدهی ۲۰ درصدی صندوق طلا، شکسته شدن رکورد حجم معاملات روزانه ذرت قیمت تضمینی،

گروه بورس| در هفته گذشته رویدادها و اظهارنظرهای مهمی پیرامون بورس کالای ایران صورت گرفت که ساماندهی بازار کشاورزی با توسعه نظام انبارداری، نقش بورس کالا در رونق بخشی صنایع معدنی، بازدهی ۲۰ درصدی صندوق طلا، شکسته شدن رکورد حجم معاملات روزانه ذرت قیمت تضمینی، اعلام ۸ مزیت مهم عرضه کل گندم تولیدی کشور در بورس کالا و توسعه بخش کشاورزی با گواهی سپرده کالایی از جمله آنها بود. در همین رابطه، مدیرعامل بورس کالای ایران عنوان کرد: باید برای محصولات استراتژیکی مانند پسته و زعفران یک بازار متمرکز کاشف قیمت در بازار داخل ایجاد شود تا بتوانیم به عنوان یکی از تولید‌کنندگان اصلی این محصولات در دنیا، در حوزه کشف و اعلام قیمت آنها نقش موثری داشته باشیم که این اتفاق جز از مسیر یک بازار متمرکز و مبتنی بر عرضه و تقاضا مانند بورس کالا نمی‌تواند رخ دهد. حامد سلطانی نژاد گفت: محصولاتی مانند پسته و زعفران جزو محصولات ارز آور کشور بوده و به عنوان یک منبع درآمد در بازارهای جهانی محسوب می‌شوند لذا اگر به این بازارها از بعد تقویت تولید نگاه نکرده و محصولات را به مرحله‌یی نرسانیم که تولید‌کننده بتواند از تجارت این محصولات منتفع شوند، این امر موجب خواهد شد تا تولید‌کننده به مرور تولید این محصول را کنار بگذارد. وی گفت: تولید‌کننده‌های پسته با ورود به بورس کالا می‌توانند به صورت شفاف محصول خود را بفروش برسانند بطوری که حتی در معاملات محصولات کشاورزی عموما این محصولات به صورت پیش فروش، به فروش می‌رسد لذا وقتی فضایی طراحی شود که عرضه و تقاضا در تعیین قیمت نقش آفرینی کند می‌توانیم مطمئن باشیم که کشاورز یا تولید‌کننده بتواند محصول خود را با قیمت بهتری که ناشی از عرضه و تقاضا است به فروش برساند.

  نقش بورس کالا در رونق صنایع معدنی

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، بورس کالای ایران را به عنوان یکی از بخش‌های اثرگذار در رونق صنایع معدنی و به ویژه صنعت فولاد ایران دانست. مهدی کرباسیان با تاکید بر اینکه بورس کالا زمینه شفافیت در معاملات را فراهم می‌کند، گفت: باید دقت داشت که هدف از ایجاد مجموعه‌یی به نام بورس کالا کشف قیمت کالاها براساس رویکرد عرضه و تقاضا بوده و هست. این یکی از کارکردهای بسیار مهم بورس کالا در بازار سرمایه است تا به تعادل منطقی در مکانیزم عرضه و تقاضا کمک کند و به دنبال آن عرضه‌کننده و تقاضاکننده بتوانند بدون مشکل در بخش‌های مختلفی مانند محصولات پتروشیمی، کشاورزی و صنعتی فعالیت کنند. رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در مورد مرجعیت قیمتی کالاها در بورس کالای ایران اظهار کرد: ما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که نباید به شکل دستوری عمل کنیم؛ چراکه اگر هر عملی در حوزه نظارت به شکل دستوری باشد، بازار به سمت غیرشفاف بودن خواهد رفت. در این رابطه بورس کالا وظیفه نظارت و تامین منافع تولیدکننده، عرضه‌کننده و... را دارد؛ با همه این تفاسیر اگر نهادهای مختلف از سازوکار بورس کالا حمایت جدی و عملی داشته باشند، به‌طوری که محصولات مختلف با تمرکز در بورس کالا مورد معامله قرار گیرند، تابلوی این بورس می‌تواند به مرجعیت قیمتی کالاها در بازارهای بین‌المللی تبدیل شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران