شماره امروز: ۵۴۷

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار:

| کدخبر: 112352 | |

سیدعباس موسویان، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با توجه به تصویب راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در شورای عالی بورس همچنین ادامه نوسانات ارز، بازار مشتقه ارزی می‌تواند در جهت پوشش نوسانات نرخ ارز راهگشا باشد و به بانک مرکزی در تنظیم بازار کمک کند.

 سیدعباس موسویان، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با توجه به تصویب راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در شورای عالی بورس همچنین ادامه نوسانات ارز، بازار مشتقه ارزی می‌تواند در جهت پوشش نوسانات نرخ ارز راهگشا باشد و به بانک مرکزی در تنظیم بازار کمک کند. سیدعباس موسویان به نوسانات بازار ارز و سکه اشاره کرد و گفت: بخشی از نوسانات اخیر قیمت ارز و سکه مربوط به قیمت‌ها و رویدادهای جهانی است به طوری که با افزایش قیمت جهانی طلا، قیمت سکه و ارز نیز در داخل با تغییراتی مواجه می‌شود. وی افزود: اما بخشی از نوسانات که به حباب قیمتی و حبابی شدن قیمت‌ها مربوط است با استفاده از ابزارهای مالی بازار سرمایه مانند معاملات آتی ارز و قراردادهای اختیار معامله ارزی به‌ طور کامل از بین می‌رود و نرخ‌ها کاملا واقعی و شفاف می‌شود. به گزارش مهر، وی اضافه کرد: بنابراین با توجه به نیاز کشور و نیز تصویب راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در شورای عالی بورس باید هر چه سریع‌تر این بازار برای کنترل نوسانات ارزی راه‌اندازی شود بنابراین لازم است، بانک مرکزی به عنوان نهادی که مسوولیت بازار ارز را بر عهده دارد با مساعدت و همکاری سازمان بورس زمینه راه‌اندازی این بازار را فراهم کنند.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: هم‌اکنون برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی، بسترهای لازم در بورس کالای ایران فراهم شده و بهتر است برای شروع معاملات آزمایشی برای بررسی جوانب کار راه‌اندازی شود سپس معاملات رسمی را آغاز کرد. موسویان در ادامه به حراج سکه از سوی بانک کارگشایی اشاره کرد و گفت: اگر حجم سکه در بازار از حد طبیعی کاهش پیدا کند، ممکن است بازار را دچار حباب کند لذا حراج سکه از سوی بانک مرکزی باید در جایگاه خود رصد شود تا متناسب با نیاز و مصرف داخلی تدابیری برای آن اندیشیده شود. بنابراین باید از اقدامات هیجانی در این خصوص اجتناب کرده و حراج سکه به صورت کارشناسی صورت بگیرد نه موردی و مقطعی؛ این درحالی است که بانک مرکزی در کنار حراج سکه در بانک کارگشایی می‌تواند از بازار مشتقه سکه هم استفاده کند تا به ‌طور مستمر امکان پوشش نوسانات قیمتی را داشته باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران