شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد

| کدخبر: 111360 | |

رییس سازمان بورس بار دیگر بر ممنوع بودن معاملات بلوکی و حذف معاملات با «نماد۲ » تاکید و اعلام کرد که با افرادی که معامله بلوکی اغوا‌کننده و گمراه‌کننده می‌کردند، برخورد شده است. شاپور محمدی در پاسخ به این پرسش که با اینکه سازمان بورس اعلام کرده

گروه بورس  

رییس سازمان بورس بار دیگر بر ممنوع بودن معاملات بلوکی و حذف معاملات با «نماد۲ » تاکید و اعلام کرد که با افرادی که معامله بلوکی اغوا‌کننده و گمراه‌کننده می‌کردند، برخورد شده است. شاپور محمدی در پاسخ به این پرسش که با اینکه سازمان بورس اعلام کرده از معاملات بلوکی که با قصد دستکاری در قیمت انجام می‌شود، جلوگیری به عمل آمده و معاملات با «نماد ۲» حذف شده هنوز در فضای مجازی شنیده و این معاملات با قصد شاخص‌سازی انجام می‌شود، نظر شما چیست؟ گفت: اگر متوجه شویم معاملات بلوکی انجام می‌شود، مانع آن خواهیم شد. همچنین اگر فعالان بازار سرمایه اقدام به معاملات بلوکی کنند، پیگیری می‌کنیم. دبیر شورای عالی بورس ادامه داد: همان‌طور که گفته بودیم، معاملات «نماد ۲» از بازار سرمایه حذف شد و دیگر این معاملات وجود ندارد. با افرادی که معامله بلوکی اغوا‌کننده و گمراه‌کننده می‌کردند، برخورد شده است. به گزارش ایسنا، این مقام مسوول در پاسخ به اینکه چرا با برخی شرکت‌های متخلف برخورد شد به صورت رسانه‌یی اعلام نشده، گفت: می‌توانیم مجازات و جریمه کنیم ولی نمی‌توانیم نام این اشخاص را اعلام کنیم، چرا که این موضوع فقط با دستور قضایی امکان‌پذیر است و مربوط به حریم شخصی افراد می‌شود. محمدی افزود: بورس تهران بارها در مورد معاملات بلوکی توضیح داده است. البته خود معامله بلوکی معامله‌یی نیست که در دنیا کنار گذاشته شده باشد. نمی‌شود معامله بلوکی را ممنوع کرد اما معامله بلوکی که به قصد تغییر قیمت و انحراف در قیمت‌ها انجام شود، درست نیست و با آن مخالف هستیم. در حال حاضر اساسا دیگر «نماد ۲» وجود ندارد و با معاملات بلوکی گمراه‌کننده حتما برخورد می‌کنیم. برای ما باید اثبات شود که قصد شخص معامله‌کننده گمراه کردن بازار بوده است.

 فاز اول سامانه جامع نظارتی بازار سرمایه

در سویی دیگر از روز 24 آبان ماه 1396 و در آستانه پنجاهمین سالگرد تاسیس بازار سرمایه، فاز نخست سامانه جامع نظارتی این بازار به بهره‌برداری عملیاتی رسید. شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این خبر گفت: با سامانه نظارت بر بازار، قابلیت استفاده از به‌روزترین روش‌ها و استاندارد‌های نظارتی بورس‌های مطرح دنیا فراهم شده است. دبیر شورای عالی بورس با بیان اینکه این سامانه در مدت بیش از 10ماه طی دو فاز جداگانه اجرایی شد، تصریح کرد: فاز نخست این پروژه طی 5 ماه با هدف تهیه طرح مفهومی شناخت نیازمندی‌ حوزه‌های مختلف نظارتی و مستند‌سازی آنها در تیرماه سال جاری به اتمام رسید و در فاز بعدی، پیاده‌‌سازی سامانه در سازمان بورس، انجام تست‌های مختلف عملیاتی و فنی و انطباق با قوانین و مقررات موجود انجام شد. به گزارش سنا، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اجرای این پروژه نمونه بارزی از یک کار گروهی موفق و هماهنگ است، گفت: مجموعه‌های مختلف نظارتی بازار سرمایه کشور شامل اداره نظارت بر بازار سازمان بورس، شرکت بورس و اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران و بورس کالای ایران در قالب تیم کسب و کار پروژه و همچنین شرکت‌های مدیریت فناوری اطلاعات بورس تهران، رایان بورس و مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس در قالب تیم فنی و از طریق ارتباط بسیار نزدیک توانستند در نهایی شدن این پروژه ایفای نقش کنند. محمدی به مهم‌ترین ویژگی‌‌های این سامانه اشاره کرد و گفت: افزوده شدن الگوهای جدید کشف ناهنجاری‌‌های حوزه بازار سرمایه به مجموعه رویه‌های فعلی در کنار استفاده از جدیدترین شیو‌ه‌های شناسایی تخلفات انجام شده در حوزه معاملات و سفارشات به صورت سیستماتیک از جمله ویژگی‌های این سامانه نظارتی است. وی در این رابطه ادامه داد: همچنین امکان بازسازی روند رویداد‌های مرتبط با معاملات و سفارشات در جزیی‌ترین سطح ممکن و قابلیت تطبیق با نرم‌افزارهای هسته معاملات با سرعت بسیار بالا و به کارگیری جدیدترین امکانات سخت‌افزاری از دیگر مزیت‌های این سامانه است. محمدی ابراز امیدواری کرد که با استفاده از این سامانه، کارایی در بورس افزایش پیدا کند و حرکت در مسیر معاملات منصفانه هموارتر شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران