شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 110569 | |

گروه بورس دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار از سازمان بورس درخواست کرد زمان دریافت وجوه ناشی از فروش سهام مشتریان توسط کارگزاران از ۳روز کاری به یک روز کاری کاهش یابد.

گروه بورس   دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار از سازمان بورس درخواست کرد زمان دریافت وجوه ناشی از فروش سهام مشتریان توسط کارگزاران از ۳روز کاری به یک روز کاری کاهش یابد.

به گزارش«تعادل» روح‌الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس از سازمان بورس درخواست کرد تا زمان تسویه کارگزاران با مشتریان از 3 به یک روز کاهش یابد. وی در نامه‌یی به علی سعیدی نایب، رییس هیات‌مدیره و معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس آورده است: در راستای افزایش تناسب بین زمان واریز و دریافت وجوه توسط مشتریان، کاهش زمانی دریافت وجوه توسط فروشندگان و به تبع آن افزایش نقدشوندگی همچنین یکسان شدن زمان تسویه اوراق بدهی و سهام، پیشنهاد می‌شود زمان تسویه سهام از 3 روز به یک روز کاهش یابد. بنابراین در راستای افزایش تناسب بین زمان واریز و دریافت وجوه توسط مشتریان، کاهش زمان دریافت وجوه توسط فروشندگان و به تبع آن افزایش نقدشوندگی همچنین یکسان شدن زمان تسویه اوراق بدهی و سهام پیشنهاد می‌شود، زمان تسویه سهام از «T+3» به «T+1» کاهش یابد. گفتنی است تسویه و پایاپای، فرآیندی است که طی آن حقوق و تعهدات طرفین معامله در یک جلسه معامله محاسبه می‌شود و وجوه حاصل از معامله، تسویه و اسناد مربوطه مبادله می‌شود. بر این اساس فعالیت‌های مرتبط با تسویه و پایاپای انواع معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی صورت می‌پذیرد. جزییات ابزارهای مالی و روزهای تسویه آن به شرح زیر است:

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران