شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 108875 | |

اجرای دستورالعمل جدید سازمان بورس برای کاهش نرخ کارمزدهای معاملات از ابتدای هفته آینده آغاز می‌شود که با اجرای آن انتظار می‌رود، حجم معاملات بورس افزایش یابد.

گروه بورس|

اجرای دستورالعمل جدید سازمان بورس برای کاهش نرخ کارمزدهای معاملات از ابتدای هفته آینده آغاز می‌شود که با اجرای آن انتظار می‌رود، حجم معاملات بورس افزایش یابد.

به گزارش«تعادل» کاهش کارمزد معاملات سهام در بورس از دغدغه‌ها و مطالبات قدیمی فعالان بازار سرمایه است که پس از سال‌ها انتظار به تازگی مورد تایید قرار گرفته است.

به نظر کارشناسان، کاهش کارمزد معاملات می‌تواند ریسک ناشی از زیان احتمالی در معاملات فعالان بازار سرمایه را کاهش داده و انگیزه معاملات را افزایش خواهد داد.

براساس مصوبه اخیر کاهش کارمزدها شاهد کاهش 25درصدی در کارمزد سازمان بورس، کاهش 20درصدی در کارمزد شرکت بورس و فرابورس ایران همچنین کاهش 5 درصدی کارگزاران خواهیم بود. همچنین سقف کارمزدهای دریافتی که در گذشته معادل 200میلیون ریال بود طبق مصوبه اخیر به 300میلیون ریال افزایش یافت. این سقف در معاملات کارگزاران در بورس نیز به 300میلیون ریال رسیده‌ است.

به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، روح‌الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق از اجرایی شدن این دستورالعمل از روز شنبه هفته آتی خبر داد و گفت: بعد از ابلاغ این دستورالعمل به نهادهای مذکور از 22مهر شاهد کاهش کارمزدها خواهیم بود. وی با بیان اینکه برای کارگزاران دو تحول دیگر نیز ترسیم شده است، افزود: موضوع اول افزایش سقف کارمزد در بورس و فرابورس است و دومین موضوع افزایش سقف کارمزد بورس کالا از 100میلیون ریال به 300میلیون ریال است.

 مزایای کاهش کارمزدها

دبیرکل کانون کارگزاران گفت: کاهش کارمزدها به دلیل تاثیر بسیار زیاد در روند فعالیت بازیگران حقیقی می‌تواند تا حد قابل توجهی معاملات بلوکی را به استانداردهای بین‌المللی نزدیک کند.

وی ادامه داد: همچنین کاهش کارمزدهای بورس‌های مختلف، معاملات روزانه و حجم معاملات را توسعه می‌بخشد که این موضوع می‌تواند نقدشوندگی بازار را تا حد زیادی تضمین کند.

وی با بیان اینکه درخصوص اثرات مالی این ابلاغیه بر صورت‌های مالی ارکان‌های مختلف بازار، اظهارات بسیاری مطرح شده است، افزود: باید توجه داشت با وجود کاهش کارمزدها، افزایش حجم معاملات شرکت‌ها می‌تواند زیان‌های مالی احتمالی را کاهش دهد در نتیجه به نظر می‌رسد این استراتژی نمی‌تواند آثار مالی زیان‌آوری برای ارکان بازار داشته باشد.

دبیرکل کانون کارگزاران طراحی این دستورالعمل را در راستای توسعه هر چه بیشتر بازار سرمایه بیان کرد و گفت: علاوه بر اینکه کاهش کارمزدها می‌تواند افزایش نقدشوندگی بازار را به همراه داشته باشد، دستورالعمل‌های اخیر در زمینه توقف و بازگشایی نمادها نیز می‌تواند اثر دوچندانی در افزایش حجم معاملات بازار سهام داشته باشد.  پیش از این نیز مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار گفته بود: با ابتکار این سازمان در کاهش 7.5درصدی نرخ کارمزدهای معاملاتی، هزینه‌های معاملات در بورس کاهش یافته و در نتیجه حجم معاملات و نقدینگی افزایش می‌یابد. محسن خدابخش درباره تاثیر کاهش نرخ کارمزدها در ورود پول جدید به بازار و افزایش نقدینگی بیان کرده بود: یکی از عوامل اثرگذار در رونق‌بخشی به معاملات، کاهش هزینه‌های معاملاتی است؛ زیرا هر چه هزینه‌های معاملاتی کاهش پیدا کند، افرادی که با دید کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند، سریع‌تر می‌توانند، اقدام به خرید و فروش کنند و این مساله منجر به افزایش حجم معاملات و نقدشوندگی در بازار خواهد شد. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار پیش‌بینی کرده بود که با کاهش اخیر در نرخ کارمزدها و به تبع آن کاهش هزینه‌های معاملاتی، حجم معاملات در بازار سرمایه افزایش داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران