شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 108655 | |

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش انتظارات درباره بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو امریکا طی ماه‌های آینده به خصوص در نشست دسامبر می‌تواند، فشار بیشتری را بر قیمت جهانی طلا وارد کند.

  کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش انتظارات درباره بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو امریکا طی ماه‌های آینده به خصوص در نشست دسامبر می‌تواند، فشار بیشتری را بر قیمت جهانی طلا وارد کند.

بر اساس این گزارش سرمایه‌گذاران بین‌المللی طی روزهای آتی توجه زیادی به مباحث مربوط به سیاست‌های سختگیرانه پولی فدرال رزرو و افزایش نرخ بهره خواهند داشت. تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست دسامبر بالا رفته و این مساله موجب تقویت ارزش دلار و کاهش قیمت طلا خواهد شد.

روبین بیهار تحلیلگر ارشد بانک سوسایت جنرال تاکید کرد: قیمت طلا در هفته آینده کمتر از سطح قیمت‌های هفته گذشته خواهد بود. گمانه زنی‌های مربوط به افزایش نرخ بهره امریکا موجب تقویت ارزش دلار و اوراق قرضه خواهد شد و این مساله بر قیمت طلا فشار وارد می‌کند.

قیمت طلا در پایان مبادلات هفته گذشته تحت تاثیر آمارهای اشتغال ناامید‌کننده امریکا قرار گرفته و با افزایش نسبی روبه‌رو شده است. البته قیمت طلا در هفته گذشته برای چهارمین بار متوالی با کاهش همراه بوده است.

تازه‌ترین آمارهای وزارت کار امریکا نشان می‌دهد که تعداد فرصت‌های شغلی در این کشور طی ماه سپتامبر با کاهش ۳۳ هزار موردی روبه‌رو شده است. این نخستین‌بار در ۷ سال اخیر است که تعداد فرصت‌های شغلی در امریکا با کاهش همراه بوده است.

البته نرخ بیکاری امریکا در ماه گذشته به 4.2درصد کاهش یافته است. میزان دستمزدها در امریکا نیز طی ماه سپتامبر 0.5درصد افزایش داشته و نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز با رشد 2.9درصدی روبه‌رو شده است.

نظرسنجی موسسه سی‌ام‌ای نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ بهره امریکا در نشست دسامبر به بیش از ۸۶ درصد رسیده است. این در شرایطی است که این رقم در نظرسنجی‌های سپتامبر به کمتر از ۳۳ درصد رسیده بود.

نکته مثبت گزارش وزارت کار امریکا افزایش دستمزدها بوده است. به نظر می‌رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی در روزهای آینده در امریکا منطقه یورو و چین تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. تنها عامل مهمی که می‌تواند طی روزهای آینده موجب افزایش قیمت طلا شود، تشدید تنش‌های سیاسی است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران