شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان خصوصی‌سازی:

| کدخبر: 108652 | |

علی اشرف عبدالله پوری‌حسینی رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سهام عدالت هیچ‌وقت رایگان واگذار نشده بود. وی درباره نحوه واریز سود سهام عدالت که قرار بود تا انتهای شهریور واریز شود، گفت: بعد از یازده سال که از آغاز طرح واگذاری سهام عدالت می‌گذرد امسال قرار شد برای نخستین بار سود سهام عدالت به صورت قانونی در اختیار مشمولان قرار بگیرد.

علی اشرف عبدالله پوری‌حسینی رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سهام عدالت هیچ‌وقت رایگان واگذار نشده بود. وی درباره نحوه واریز سود سهام عدالت که قرار بود تا انتهای شهریور واریز شود، گفت: بعد از یازده سال که از آغاز طرح واگذاری سهام عدالت می‌گذرد امسال قرار شد برای نخستین بار سود سهام عدالت به صورت قانونی در اختیار مشمولان قرار بگیرد.

وی افزود: شرکت‌های سرمایه پذیر از سال 95 باید سود تولید شده خود را از طریق واگذاری به سازمان خصوصی‌سازی در اختیار مشمولان قرار دهند. البته پایان تیرماه زمان صدور مصوبات شرکت‌های سرمایه پذیر بود و طبق قانون بعد از آن 8 ماه فرصت دارند تا این سود را به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز کنند.

پوری‌حسینی گفت: چند شرکت هم وجود دارند که سال مالی‌شان 31 خرداد و 31 شهریور است که آنها درسال 97 پایان 8 ماه فرصت قانونی‌شان فرا‌خواهد رسید.

رییس سازمان خصوصی‌سازی افزود: سازمان خصوصی‌سازی به موجب مصوبه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 موظف است که این سود را از شرکت‌های سرمایه‌پذیر مطالبه و به حساب مشمولان واریز کند اما تا زمانی که این سودهای دریافتی به حد نصابی نرسیده باشد امکان این کار وجود ندارد. وی گفت: تا امروز حدود 15 درصد یعنی بیش از 500میلیارد تومان از 3400میلیارد تومان سود مصوب به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز شده است و ما اعلام کردیم که تا پایان شهریور واریز سود سهام عدالت دریک مرحله آغاز خواهد شد. البته در طی یک ماه گذشته به دلیل بعضی مشکلات فنی امکان واریز سود در مرحله اول کمی به تاخیر افتاده است. اما می‌توان این قول را به مردم داد که در چند روز آینده واریز مرحله اول سود آغاز خواهد شد. وی گفت: ضمنا این نباید تلقی شود که قرار بوده تا پایان شهریور سود به صورت کامل واریز شود، چراکه شرکت‌های سرمایه‌پذیر تا انتهای اسفند برای واریز سود مصوب خود فرصت دارند.

پوری‌حسینی درباره نحوه توزیع سهام عدالت تاکید کرد: واریز سود برای همه 47 میلیون نفر به‌صورت یکجا امکان واریز ندارد و در صورت شروع واریز سود سهام عدالت به مرور به حساب مشمولان انتقال خواهد یافت.

همچنین رییس سازمان خصوصی‌سازی درباره بازگشت سهام مشمولانی که ما‌به‌التفاوت سهام عدالت خود را پرداخت نکرده‌اند هم گفت: در سال 85 تعدادی از شرکت‌ها به عنوان شرکت‌های سرمایه پذیر انتخاب شدند و بخشی از سهام هر کدام از این شرکت‌ها از یک تا نود درصد به سهام عدالت اختصاص پیدا کرد. وی گفت: دولت هم برای هر مشمول در آن زمان یک میلیون تومان سهم در نظر گرفت و قرار بر این شد که از محل سود همین سهام قیمت یک میلیون تومانی آن به دولت پرداخت شود.

پوری‌حسینی اضافه کرد: هیچ‌وقت سهام عدالت رایگان در اختیار مردم قرار نگرفته بلکه قرار بر این شد که هر مقدار از یک میلیون تومان قیمت سهام از محل سودش وصول شد الباقی قیمت سهم از مشمول دریافت شود تا مشمول به‌صورت کامل صاحب سهام عدالت خود گردد. اما در صورت نپرداختن الباقی قیمت سهم از طرف مشمول تنها بخشی از سهم که از طریق سود سهام قیمتش به دولت پرداخت شده سهم مشمول می‌شود باقی سهم به دولت بازگردانده می‌شود.

پوری‌حسینی در مورد بازگرداندن باقی سهامی که از جانب مشمولان مابه‌التفاوتش پرداخت نشده تاکید کرد: سهام عدالت به هیچ‌وجه به کسی واگذار نشده بود که از جانب دولت پس گرفته شود بلکه بخشی از سهام که هزینه‌اش پرداخت شده به مشمول تعلق دارد و بخشی که پرداخت نشده هنوز در اختیار دولت است.

رییس سازمان خصوصی‌سازی درباره قیمت فعلی هر سهم در بازار هم گفت: یک میلیون تومان سهامی که در سال 85 به هر مشمول اختصاص داده شده در حال حاضر حدود دو میلیون تومان ارزش دارد اما ما هنوز مابه‌التفاوت آن را با همان قیمت یک میلیون تومان سال 85 برای مشمولان محاسبه می‌کنیم.

پوری‌حسینی در انتها هم گفت: مشمولان سهام عدالت تا زمانی که سهام عدالت آزاد و قابل خرید و فروش شود هم سالانه سود آن را دریافت می‌کنند و هم در زمان آزاد‌سازی به قیمتی که قطعا بالاتر از 2 میلیون تومان امروز است امکان فروش آن را دارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران