شماره امروز: ۵۴۷

نخستین صندوق پروژه در کسر ثانیه پذیره‌نویسی شد

| کدخبر: 108651 | |

واحدهای نخستین صندوق سرمایه‌گذاری پروژه کشور در ثانیه‌های ابتدایی نخستین روز پذیره‌نویسی به فروش رفت. صندوق سرمایه‌گذاری پروژه پرند به عنوان جدیدترین ابزار مالی نوین در بورس انرژی با استقبال 4.5 برابری سرمایه‌گذاران، پذیره‌نویسی شد.

گروه بورس|

واحدهای نخستین صندوق سرمایه‌گذاری پروژه کشور در ثانیه‌های ابتدایی نخستین روز پذیره‌نویسی به فروش رفت. صندوق سرمایه‌گذاری پروژه پرند به عنوان جدیدترین ابزار مالی نوین در بورس انرژی با استقبال 4.5 برابری سرمایه‌گذاران، پذیره‌نویسی شد.

به گزارش «تعادل» مدیرعامل شرکت کارگزاری سهم آشنا با اشاره به استقبال از پذیره‌نویسی نخستین صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در بورس انرژی، از ابزارهای نوین مالی طی سال‌های اخیر به عنوان یکی از ابزارهای جذب سرمایه در بازار سرمایه نام برد که کمک شایانی به سرمایه‌گذاران با درجه ریسک‌پذیری متفاوت و همچنین بنگاه‌های اقتصادی کشور که نیازمند به وجوه نقد هستند، کرده است. شهریار شهمیری در ادامه اظهارکرد: این ابزارها علاوه بر جذب سرمایه‌های کوچک و بزرگ، هدایت وجوه نقد از بازارهای کم کارآمد به بازارهای کارآمد را به عهده دارند.

وی از صندوق پروژه به عنوان جدید‌ترین ابزار نوین مالی طراحی شده در بازار سرمایه نام برد که در این راستا نخستین صندوق پروژه روزگذشته توسط گروه مپنا برای نیروگاه گازی پرند مپنا به نام «صندوق سرمایه‌گذاری پروژه آرمان پرند مپنا» در شرکت بورس انرژی ایران و با مدیریت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی توسط شرکت کارگزاری سهم آشنا به مبلغ یک هزار میلیارد ریال عرضه شد. کارگزار عرضه‌کننده صندوق سرمایه‌گذاری پروژه پرند، هدف از راه‌اندازی این صندوق را جمع‌آوری وجوه برای تبدیل نیروگاه گازی پرند به شکل ترکیبی عنوان کرد که تا به این واسطه راندمان نیروگاه از 33‌درصد به حدود 50‌درصد افزایش یابد (افزایش 1.5 برابر راندمان) .

وی همچنین از صرفه‌جویی در مصرف سوخت نیروگاه به عنوان دیگر مزایای تامین مالی به واسطه این صندوق پروژه یاد کرد.

به گفته شهمیری؛ صندوق سرمایه‌گذاری پروژه آرمان پرند مپنا دارای سود روز شمار 20‌درصد است که در صورت نگه داشت اوراق صندوق تا پایان سال، این سود به میزان 22.5‌درصد سالانه افزایش می‌یابد. وی با اشاره به روش عرضه به صورت بوک بیلدینگ، خواستار توجه سهامداران و سرمایه‌گذاران نسبت به این مساله شد که تمام متقاضیان سقف قیمت مجاز این اوراق به قیمت 3174 ریال را پذیرفتند که به موجب این امر، قیمت عرضه شده هر واحد صندوق در این پذیره‌نویس یک‌درصد نسبت به قیمت پایه افزایش یافت؛ لذا سود اوراق نسبت به سود اعلام شده در امید نامه با یک‌درصد کاهش برای سرمایه‌گذاران مواجه خواهد شد. کارگزار عرضه‌کننده در اشاره به ارکان صندوق، از شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی به عنوان مدیر صندوق، تامین سرمایه آرمان به عنوان متولی و تامین سرمایه امین به عنوان متعهد پذیره‌نویسی و بازارگردان این صندوق نام برد. لازم است بدانید صندوق سرمایه‌گذاری پروژه آرمان پرند مپنا در دو مرحله دیگر به ترتیب به میزان 150 و 100 میلیارد تومان تامین مالی خواهد کرد که در ماه‌های آینده انجام خواهد شد.

از نکات مهم عرضه‌های روزگذشته بورس انرژی، عرضه بیش از 13 هزار تن میعانات گازی پالایش گاز ایلام و خانگیران در رینگ داخلی و 3 هزار تن گازمایع پالایش نفت شازند در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی است.

طی معاملات روز 16 مهرماه 96، کالاهای آیزوریسایکل و حلال 404 پالایش نفت شیراز، میعانات گازی پالایش گاز ایلام و خانگیران، نفتای سبک پالایش نفت تهران و حلال 402 پالایش نفت کرمانشاه در رینگ داخلی و آیزوریسایکل و حلال 404 پالایش نفت شیراز و گاز مایع پالایش نفت شازند در رینگ بین‌الملل عرضه خواهند شد.

اما بازار فیزیکی بورس انرژی در روز شنبه 15 مهرماه میزبان عرضه کالاهای آیزوفید، آیزوریسایکل، حلال 402 و حلال 404 پالایش نفت تبریز، گاز مایع صنعتی، گاز بوتان صنعتی، گاز پروپان صنعتی و برش سنگین پتروشیمی بندرامام در رینگ داخلی و حلال 402 پالایش نفت اصفهان، نفت کوره 380 سانتی استوک شرکت ملی نفت ایران و هیدروکربن سبک حاصل از بلندینگ ساینا شیمی بهشت در رینگ بین‌الملل بود. حجم کل معاملات صورت‌گرفته در این روز 3 هزار و 219 تن و به ارزش بیش از 59 میلیارد و 295 میلیون ریال است. از نکات مهم معاملات این روز می‌توان به معامله هیدروکربن سبک حاصل از بلندینگ ساینا شیمی بهشت در رینگ بین‌الملل اشاره کرد.  همچنین در جریان معاملات بورس‌انرژی ایران شنبه 15 مهر ماه 96 بازار برق بورس انرژی ایران شاهد معامله 16 میلیون و 798 هزار قرارداد معادل 249 میلیون و 520 هزار کیلووات ساعت به ارزش 87 میلیارد و 957 میلیون ریال بود. در این روز، نمادهای بارپایه، میان باری، بارپیک و کم باری با متوسط قیمت‌ 344، 355، 403 و 300 ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران