شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 108632 | |

نرخ سود بانکی 12درصدی؛ ضرورت اقتصاد: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه نرخ سود بانکی باید به 12 یا 13درصد برسد،

نرخ سود بانکی 12درصدی؛ ضرورت اقتصاد: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه نرخ سود بانکی باید به 12 یا 13درصد برسد، اظهار کرد: سود بانکی باید با نرخ تورم رابطه مستقیم داشته و همسو با هم در حرکت باشد اما در حال حاضر نرخ سود بانکی بیشتر از نرخ تورم است. سعید باستانی با بیان اینکه اولویت اول باید هدایت سپرده‌ها به سمت تولید باشد، گفت: درحال حاضر طرح هفت‌گانه رونق تولید تنظیم شده است که با نگاه صادرات‌محوری همراه است و افراد باید به سمت تولید کالاهای صادرات‌پذیر حرکت کنند. وی افزود: در این طرح نیاز به تسهیلات با سود کم است و در همین راستا کاهش نرخ سود تسهیلات مطرح می‌شود که بعد از کاهش نرخ سود سپرده باید انجام شود چون بانک‌ها باید ابتدا نرخ سود سپرده را کم کنند تا تسهیلات ارزان‌قیمت به افراد پرداخت کنند. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در خصوص اوراق خزانه و تاثیر آن بر اقتصاد معتقد است: به لحاظ کمبود نقدینگی چون مشکلاتی وجود دارد عرضه اوراق خزانه می‌تواند در تامین نیازها نقش بسزایی ایفا کند و گردش پول مجازی در حوزه‌های مختلف به ویژه عمران را به همراه خواهد داشت. باستانی تصریح کرد: چون این اوراق به نسبت حجم نقدینگی بازار محدود هستند و برای اهداف خاصی منتشر می‌شوند، مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

تخلفات دولت در خصوص سهام عدالت: رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: قرار بود پول سهام عدالت از محل سود سهام تسویه شود اما دولت می‌خواهد از مردم پول هم بگیرد. محمدرضا پورابراهیمی در مورد دریافت تفاوت قیمت سهام عدالت و پرداخت سود آن به صورت قطره‌چکانی به مشمولان گفت: دولت باید به جای سود سهام، اصل سهام را واگذار کند، سودی که قرار است برای مشمولان تقسیم شود جز اتلاف منابع ملی چیزی برای کشور ندارد. وی گفت: این منابع باید سرمایه‌گذاری شود اما دولت برخلاف ضوابط و مقررات به مردم می‌گوید باید 500 هزار تومان واریز کنید تا 80 هزار تومان سود سالانه دهیم که این درخواست خلاف است و همین الان این پول در بانک‌ها سود بالاتری دارد. پورابراهیمی افزود: قرار بود مبلغ سهام از محل سود سهام تسویه شود اما در حال حاضر نه تنها این مبلغ تسویه نشده و سهامی هم دست مردم را نگرفته، بلکه از مردم هم قرار است، پول بگیرند. وی گفت: دولت می‌خواهد 4هزار میلیارد تومان سرمایه را به صورت ماهانه 10تا 20هزار تومان در اختیار مردم قرار دهد در حالی که این مبلغ با ضریب 5برابری حدود 20هزار میلیارد تومان پروژه را که همین شرکت‌ها اجرا می‌کنند، می‌تواند پوشش دهد. پورابراهیمی تاکید کرد: فعالیت‌های اقتصادی با این پول قیمت سهام را چندین برابر می‌کند و مردم در زمان آزادسازی اثرش را روی قیمت سهم می‌بینند نه روی سود ناچیز.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران