شماره امروز: ۵۴۷

| | |

امروز؛ مزایده فرش‌های خصوصی‌سازی: در پی ناکامی سازمان خصوصی‌سازی در فروش ۷۷تخته فرش دولتی، این فرش‌ها امروز برای سومین بار در سال جاری روی میز فروش گذاشته می‌شوند. همچنین این سازمان با انتشار آگهی اعلام کرده است،

  امروز؛ مزایده فرش‌های خصوصی‌سازی: در پی ناکامی سازمان خصوصی‌سازی در فروش ۷۷تخته فرش دولتی، این فرش‌ها امروز برای سومین بار در سال جاری روی میز فروش گذاشته می‌شوند. همچنین این سازمان با انتشار آگهی اعلام کرده است، قصد دارد این تعداد فرش را به صورت کاملا نقد روی میز فروش بگذارد. به گزارش تسنیم مبلغ سپرده شرکت در مزایده این تعداد فرش هم 321میلیون ریال تعیین شده است که خریدار باید کل پیشنهادی خود را در مدت 20روز کاری به حساب دولت واریز کند. بر این اساس 77تخته فرش دولتی پیش‌تر در فروردین و تیرماه امسال نیز به‌صورت کاملا نقد و با همین قیمت پایه برای فروش عرضه شده‌ است که خریداران اقبالی به آنها نشان ندادند.

 بازدهی بیشتر بورس تهران نسبت به سایر بازارها: گزارش هفتگی بررسی بازارها، نمایی از کل بازار اوراق بهادار کشور و وضعیت بورس‌‌های شناخته ‌شده را نشان می‌دهد که به صورت هفتگی منتشر می‌شود. در این گزارش روند شاخص‌‌های اصلی، ارزش بازار، حجم و ارزش معاملات، بازدهی بورس بر حسب ریال، دلار و یورو در بازه‌های زمانی متفاوت بررسی می‌شود. بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که هر هفته توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران تهیه و منتشر می‌شود، از ابتدای سال 96 تا 22 شهریورماه، شاخص کل با 1.8‌درصد افزایش به رقم 83524 واحد بالغ شد و شاخص کل هم‌وزن با 6.11‌درصد افزایش عدد 17546 واحد را تجربه کرد. این در حالی است که سکه با 6.5‌درصد و دلار با 6.4‌درصد رشد همراه بوده است. همچنین در هفته منتهی به 22 شهریورماه، شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه 22 شهریور 1396 به عدد 83524 واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته 152واحد کاهش داشته است. افزون بر این در این هفته حجم معاملات 2300میلیون سهم و ارزش آن 5597میلیارد ریال بوده که حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته به ترتیب 20 و 21‌درصد کاهش داشته است. ارزش بورس و اوراق بهادار تهران در پایان معاملات این هفته به عدد 3293545میلیارد ریال رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته 17.0‌درصد کاهش داشته است. بر اساس این گزارش، سه صنعت «خودرو و ساخت قطعات» با 6.19درصد، «اطلاعات و ارتباطات» با 4.17درصد، « فلزات اساسی » با 13‌درصد بیشترین حجم معاملات هفتگی و «اطلاعات و ارتباطات» با 4.20درصد، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌یی با 3.14‌درصد و فلزات اساسی با 1.11‌درصد بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. همچنین در 30 روز منتهی به 22 شهریورماه 1396، صنعت «استخراج کانه‌های فلزی» با بازدهی مثبت 7.10درصد در صدر صنایع بورسی قرار گرفت. این در حالی است که در مدت مشابه صنعت «استخراج نفت، گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف» با افت منفی 2.25درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکت‌ها «آلومینیوم ایران» با مثبت 290‌درصد بیشترین افزایش و «دارویی لقمان» با منفی 6.25‌درصد بیشترین کاهش را داشتند. همچنین در محاسبه بازدهی شاخص‌های بورس منطقه خاورمیانه نسبت به پایان هفته گذشته، شاخص بورس توکیو (NIKKEI 225) با رشد 3.3 درصدی بیشترین بازدهی و شاخص بورس لندن (FTSE 100) با افت 2.2 درصدی کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده‌اند.

 ۵هزار نفر اوراق تسهیلات مسکن خریدند: تعداد ۵ هزار و ۷۰۱ نفر در جریان معاملات هفته گذشته در فرابورس ایران ۳۱۹هزار برگه اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن خریدند. علاوه بر این، معاونت عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد در هفته گذشته بیش از 523میلیارد و 978میلیون ریال انواع سود به 3هزار و 504 سرمایه‌گذار پرداخت و تعداد 59 مورد اصلاح مشخصات انجام شده است. در هفته گذشته 8هزار و 933 کد حقیقی و 232 کد حقوقی در بازار سرمایه ایجاد شد تا تعداد کدهای ایجاد شده تاکنون به رقم بیش ار 9 میلیون و 500 هزار کد برسد. بر اساس این گزارش، در معاملات هفته گذشته فرابورس ایران تعداد 5 هزار و 701 نفر با خرید 319هزار برگه اوراق، با استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرآیند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند. بر این اساس، معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 89 در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم‌اکنون بیش از 20 نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت معامله می‌شود. این در حالی است که براساس بخشنامه بانک مسکن، نرخ سود تسهیلات خرید خانه، فروش اقساطی و جعاله تعمیر مسکن از 18.5به 17.5‌درصد کاهش یافته و زمان بازپرداخت تعیین شده است. همچنین سقف فردی تسهیلات خرید از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران 600میلیون ریال، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200هزار نفر500میلیون ریال و سایر مناطق شهری 400میلیون ریال است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران