شماره امروز: ۵۴۷

نگاهی به آمار معاملات بازار سرمایه

| | |

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات هفته گذشته با ثبت افت ۱۵۲واحدی در ارتفاع ۸۳ هزار و ۵۲۳ واحد متوقف شد. بر این اساس در جریان معاملات هفته‌یی که گذشت طی 4روز معاملاتی تعداد 2هزار و 385میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 8 هزار و 794میلیارد ریال در بیش از 376هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب 26و 9.6‌درصد کاهش و 64‌ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

گروه بورس   

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات هفته گذشته با ثبت افت ۱۵۲واحدی در ارتفاع ۸۳ هزار و ۵۲۳ واحد متوقف شد. بر این اساس در جریان معاملات هفته‌یی که گذشت طی 4روز معاملاتی تعداد 2هزار و 385میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 8 هزار و 794میلیارد ریال در بیش از 376هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب 26و 9.6‌درصد کاهش و 64‌ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این درحالی است که تعداد 82 میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 830 میلیارد ریال در این مدت مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 75و 72‌درصد افزایش همراه شد. افزون بر این، شاخص بورس در پایان معاملات هفته منتهی به 24شهریور امسال با 152واحد کاهش معادل 0.2‌درصد کاهش یافت و رقم 83523 واحد را به خود اختصاص داد.

براساس این گزارش، شاخص بازار اول هم در این مدت با 399واحد افت به رقم 58 هزارو 144واحد و شاخص بازار دوم با یک هزار و 262واحد افزایش به عدد 184هزار و 118واحدی رسیدند که به ترتیب با 0.682‌درصد افت و 0.69‌درصد افزایش مواجه شدند.

 افت آیفکس

با توجه به تحولات اخیر، معاملات هفته گذشته فرابورس ایران با رویدادهایی همچون عرضه دو مرحله اسناد خزانه اسلامی با نمادهای «سخاب2» و «سخاب3» در بازار ابزارهای نوین مالی، درج نماد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در تابلو الف بازار پایه، انتقال نماد 6 شرکت به دلیل عدم احراز شرایط لازم برای ماندن در تابلو پایه ب و در نتیجه انتقال این شرکت‌ها به تابلو ج بازار پایه، تمدید اعتبار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در نماد‌های معاملاتی«تسه9311» و «تسه 9405» تداوم یافت. علاوه بر این در هفته معاملاتی منتهی به 24شهریور ماه معامله‌گران همچنین اقدام به خرید و فروش 738میلیون ورقه در 171هزار دفعه کردند که ارزش این دادوستدها 6 هزار و 89 میلیارد ریال بود. رصد معاملات روزانه فرابورس حاکی از آن است، بیشترین حجم مبادله اوراق بهادار روز چهارشنبه به میزان 219میلیون ورقه و بالاترین ارزش معامله سه‌شنبه در رقم یک ‌هزار و 790میلیارد ریال رقم خورده است. در همین حال ارزش بازار فرابورس نیز در ادامه روند رو به رشد خود نزدیک به 3‌درصد افزایش یافت تا از ابتدای سال حدود 4‌درصد رشد کند. اگرچه در این میان شاخص کل فرابورس با افت اندک 0.4درصدی روبه‌رو شد و نتوانست رکورد دیگری همچون هفته‌های پیشین به ثبت برساند. نگاهی به معاملات صورت گرفته در بازارهای فرابورس نیز نشان می‌دهد به ترتیب در بازارهای اول، دوم و پایه سهامداران تعداد 72، 372 و 278میلیون سهم را به ارزش 133، یک هزار و 211و 403میلیارد ریال دست به دست کرده‌اند که این ارقام در مقایسه با هفته پیشین با کاهش همراه بود. در سویی دیگر، بازار ابزارهای نوین مالی نیز در هفته‌یی که گذشت میزبان دادوستد 16میلیون ورقه بهادار به ارزش 4هزار و 342میلیارد ریال قرار گرفت که در میان ابزارهای معاملاتی این بازار تنها اوراق بدهی با افزایش حجم و ارزش دادوستدها همراه شد. اوراق بدهی به میزان 4میلیون ورقه به ارزش 3هزار و 909میلیارد ریال، اوراق تسهیلات مسکن به تعداد 300هزار ورقه به ارزش 251میلیارد ریال و در نهایت ETFها با نقل و انتقال 11میلیون ورقه به ارزش 182میلیارد ریال معاملات هفته گذشته را خاتمه دادند. اوراق بدهی نزدیک به 10‌درصد با رشد حجم و ارزش معاملات روبه‌رو شد. در همین حال ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به رقم یک‌هزار و 673 میلیارد ریال در هفته قبل رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی با ارزش معاملات 256میلیارد ریال 15‌درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس را در اختیار گرفت و در صدر ایستاد. پس از این گروه صنایع اطلاعات و ارتباطات، محصولات شیمیایی و محصولات کاغذی در جایگاه دوم تا چهارم قرار گرفتند.

 انتقال 6 شرکت

‌از سوی دیگر با توجه اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال در 11 اسفند سال 95 و در راستای طبقه‌بندی شرکت‌های بازار پایه فرابورس ایران براساس زمان‌بندی اعلام شده مطابق با مصوبه 25شهریور امسال کمیته درج فرابورس ایران، شرکت‌هایی که در دوره مالی مورد رسیدگی بیش از 3مرتبه اطلاعات مورد نظر در «دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس» را ارائه نکرده‌اند به تابلو «پایه ج» منتقل می‌شوند و در این تابلو قابلیت معامله برای سهام آنها مهیا می‌شود. بدین‌ترتیب 6 شرکت ایرانیت با نماد «سایرا»، سرمایه‌گذاری فنی و مهندسی مشانیر با نماد «ومشا»، ساختمان اصفهان با نماد «ثاصفا»، سرمایه‌گذاری صنایع ایران با نماد «وایرا»، کارخانه‌های صنعتی آزمایش با نماد «لازما» و سرمایه‌گذاری معیار صنعت پارس با نماد «معیار» به دلیل عدم افشای اطلاعات به تابلو «پایه ج» منتقل می‌شوند. بر این اساس نماد معاملاتی این 6 شرکت ‌‌در پایان معاملات روز شنبه 25شهریور متوقف می‌شود و از روز چهارشنبه 29شهریور ماه معاملات آنها در تابلو «پایه ج» بازار پایه آغاز می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران