شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 106173 | |

مدیر کالایی کارگزاری اردیبهشت ایرانیان پیرامون مزایای بازار فرعی بورس کالای ایران گفت: این بازار شرایط متفاوتی با تالار اصلی دارد. به این ترتیب که کالاها استمرار عرضه ندارند و می‌توانند به صورت موردی پذیرش و عرضه شوند.

مدیر کالایی کارگزاری اردیبهشت ایرانیان پیرامون مزایای بازار فرعی بورس کالای ایران گفت: این بازار شرایط متفاوتی با تالار اصلی دارد. به این ترتیب که کالاها استمرار عرضه ندارند و می‌توانند به صورت موردی پذیرش و عرضه شوند. به گزارش مهر، سید محمد پورسیدآقایی افزود: شرکت ‌راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران چهار سالی است محصولات ضایعاتی خود را در بورس کالا با قیمتی واقعی، شفاف و به دور از روند طولانی مزایده‌ها می‌فروشد، زیرا کشف نرخ و شفافیت معاملاتی در بورس کالا حاکم بوده و در فرآیند کشف قیمت، شک و شبهه‌هایی که در حال حاضر در مزایده‌های برگزار شده مطرح است، وجود ندارد.این کارشناس بازار سرمایه به تسریع فرآیند فروش کالا در بازار فرعی برخلاف فرآیند مزایده اشاره کرد و گفت: در مزایده به روش سنتی، هر عرضه‌کننده باید کالای مورد نظر خود را برای فروش آگهی کند و به مزایده بگذارد. این کارگزار بورس کالا با اشاره به زمانبر بودن فرآیند برگزاری مزایده که عمدتا برای سازمان‌ها و نهادهای دولتی برگزار می‌شود، تاکید کرد: فرآیند مزایده حدود سه تا چهار ماه زمان می‌برد. اما این فرآیند در بورس کالا کمتر از یک هفته از زمان ارائه درخواست عرضه‌کننده انجام می‌شود. به‌طوری که کالای پذیرش شده در کمتر از یک دقیقه مورد معامله قرار می‌گیرد و کالا به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می‌شود و تسویه آن نیز طی سه روز آتی به‌طور کامل انجام می‌شود. وی افزود: بدین‌ترتیب هم فروشنده کالا بدون هیچ مانعی پول خود را دریافت می‌کند و هم خریدار فرآیندی طولانی را سپری نمی‌کند. ضمن اینکه هر دو طرف معامله با توجه به ارائه وثایق لازم، متعهد به ایفای تعهدات خود بوده و می‌دانند که تخطی از آن موجب جریمه آنها خواهد شد. وی پیشنهاد اجرای مناقصات از مسیر بورس کالا را ارائه کرد و گفت: در مقابل جایگزینی بازار فرعی با فرآیند شبهه‌برانگیز مزایده، بهتر است فرآیند مناقصات نیز در بورس کالا انجام شود. البته مقدمات آن در بورس کالا فراهم شده و این امر در سازمان بورس در حال پیگیری است. این کارگزار بورس کالا افزود: در این صورت، خریدار می‌تواند نیاز خود را به هر کالایی در بازار فرعی بورس کالا اعلام کند و فروشندگانی که کالای آنها در بورس پذیرش شده با رقابت منفی روی قیمت، کالای خود را به پایین‌ترین نرخ پیشنهادی به متقاضی خرید می‌فروشند.

وی تحقق این برنامه را تحول بزرگی در معاملات کل کشور دانست و اظهار کرد: مجموعه‌های دولتی نیز می‌توانند نیاز خود را روی تابلوی فرعی بورس کالا بیاورند. همچنین می‌توان در حوزه خدمات کالا نیز وارد بازار فرعی بورس کالا شد و مجموعه‌هایی که کالاهای خود را خریداری کرده‌اند، برای حمل بار خود به این تالار اعلام نیاز کنند و شرکت‌های فعال در حوزه باربری در رقابت با سایر رقبای خود پایین‌ترین قیمت را پیشنهاد کنند تا به عنوان برنده حمل بار متقاضی را بر عهده بگیرند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران