شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 103390 | |

کلینیک پذیرش بورس اوراق بهادار تهران برای ارائه خدمات کارشناسی و همراهی فنی با شرکت‌ها، ایجاد فضای مساعد برای حضور شرکت‌ها در بورس تهران و گسترش تامین مالی از طریق فروش سهام یا ابزارهای تامین مالی افتتاح شد.

کلینیک پذیرش بورس اوراق بهادار تهران برای ارائه خدمات کارشناسی و همراهی فنی با شرکت‌ها، ایجاد فضای مساعد برای حضور شرکت‌ها در بورس تهران و گسترش تامین مالی از طریق فروش سهام یا ابزارهای تامین مالی افتتاح شد.

به گزارش«تعادل» حسن قالیباف‌اصل در نشست مشترک بورس تهران با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان استان تهران و افتتاح کلینیک پذیرش بورس اوراق بهادار تهران گفت: بازار سرمایه و بورس تهران در جایگاهی قرار دارند که وظیفه اصلی آن، تامین مالی حوزه صنعت تعریف شده و قطعا نخستین اتصالی که بین بازار سرمایه و صنعت ایجاد می‌شود، بحث تامین مالی است. مدیرعامل بورس تهران ادامه داد: برای ما جای بسی خوشحالی است که فعالان حوزه صنعت و حوزه مالی دور‌هم جمع شده‌اند و امیدوارم این همفکری و اشتراک مساعی بتواند یک گام بلند در جهت توسعه فعالیت‌های اقتصادی و نهایتا توسعه و رشد اقتصادی کشور عزیزمان باشد. وی افزود: در سال‌های گذشته سعی کردیم در حوزه تامین مالی کارهای زیادی انجام دهیم. آمار هم نشان می‌دهد، عملکرد بازار سرمایه در این حوزه با گذشته قابل قیاس نیست. در عملکرد سال 89 میزان افزایش سرمایه بالغ بر 1000میلیارد تومان بود در صورتی که سال گذشته فقط تامین مالی شرکت‌های بزرگ از بورس اوراق بهادار از طریق افزایش سرمایه حدود 17000میلیارد تومان بوده که رشد زیادی نسبت به گذشته نشان می‌دهد.

قالیباف‌اصل یادآور شد: در گذشته شرکت‌ها فقط از طریق انتشار سهام جدید از بازار سرمایه تامین مالی انجام می‌دادند ولی هم‌اکنون تنوع خوبی در حوزه ابزار تامین مالی را شاهدیم و انواع اوراق صکوک و بدهی این امکان را فراهم کرده تا شرکت‌ها هم بتوانند از این ابزار برای تامین مالی استفاده کنند.

مدیرعامل بورس تهران اظهار کرد: در گذشته هنگامی که حرف از تامین مالی به میان می‌آمد، بانک‌ها به ذهن متبادر می‌شدند زیرا کانال تامین مالی در کشور ما بانک بود. اما هم‌اکنون مسوولان کشور به این جمع‌بندی رسیده‌اند که بانک‌ها به تنهایی نمی‌توانند بار تامین مالی اقتصاد کشور را به تنهایی به عهده بگیرند.

وی گفت: بازار سرمایه و بانک به عنوان دو بال تامین مالی در کشور باید کمک کنند تا صنعت، معدن، تجارت و خدمات و کل فعالیت‌های اقتصادی بتوانند نیازهای مالی خود را فراهم کنند.

سخنگوی بورس تهران بستر تامین مالی از بازار سرمایه را فراهم دانست و گفت: اگر طی 3-4سال گذشته از بازار بدهی سوال می‌شد 2 تا 3 فقره اوراق به ارزش حدود500 میلیارد تومان داشتیم. ولی الان بازار بدهی بورس تهران نزدیک به 10هزارمیلیارد تومان است و یک بخش بزرگ بازار بدهی در بازار فرابورس متمرکز است. مدیرعامل بورس تهران به ویژگی بازار بدهی در بورس تهران اشاره کرد و گفت: یک ویژگی این بازار تنوع آن است. هنگامی که برای تامین مالی به بانک مراجعه می‌شود فقط بحث استقراض است. خوشبختانه الان در بازار سرمایه با توجه به اینکه کمیته فقهی هم حضور دارد و ابزار موجود در بازار سرمایه مجوز کمیته فقهی را دریافت می‌کند، تنوع مناسبی از ابزار ایجاد شده است. به عنوان مثال تامین مالی به پشتوانه دارایی یا محصولی که شرکت تولید می‌کند حتی تامین مالی به پشتوانه سهام.

وی افزود: چند سال گذشته ابزار جدیدی در بورس تهران معرفی شد به نام اوراق اختیار فروش تبعی. این ابزار برای این بود که سهامداران عمده در مواقعی که سهام نوسان می‌کند و ریسک بازار بالا رفته و سهامدارانی که در بازار سهام معامله می‌کنند و نگران هستند، این اختیار فروش را به خریداران سهامش دهد تا آنها مطمئن شوند اگر زمانی نخواستند سهم را نگهدارند با یک قیمت بالاتر از این اختیار خود استفاه کنند و متعهد اختیار سهامدار عمده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون از این ابزار برای تامین مالی استفاده می‌کنند و یک ابزار خیلی سریع برای تامین مالی محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران