شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 102236 | |

فهرست 50 شرکتی از فعال‌ترین‌های بورس تهران برای 3ماهه اول سال 96 به ‌روز شد و از این لیست 20شرکت خارج و 20شرکت جدید اضافه شدند. به گزارش«تعادل» به نقل از بورس تهران در دوره جاری نمادهای وغدیر، کگل، حکشتی، چادرملو، رانفور،

فهرست 50 شرکتی از فعال‌ترین‌های بورس تهران برای 3ماهه اول سال 96 به ‌روز شد و از این لیست 20شرکت خارج و 20شرکت جدید اضافه شدند.  به گزارش«تعادل» به نقل از بورس تهران در دوره جاری نمادهای وغدیر، کگل، حکشتی، چادرملو، رانفور، فخوز، شپدیس، وصندوق، بفجر، ونوین، وکار، وانصار، شبریز، شفن، شبهرن، تیپیکو، شیران، برکت، شیراز و وبشهر از 50 شرکت فعال‌تر بورس تهران خارج و نمادهای دعبید، شپلی، ولساپا، پکرمان، وبیمه، خزامیا، ثاژن، فباهنر، خبهمن، دجابر، فنوال، کماسه، خاور، شپاکسا، رتاپ، خکاوه، واتی، وخارزم، البرز و کسرا به این فهرست اضافه شدند.  این درحالی است که پالایش نفت بندرعباس، گروه مپنا، گسترش نفت و گاز پارسیان، توسعه معادن و فلزات و مدیریت سرمایه‌گذاری امید ایران 5 شرکت فعال‌تر بورس اوراق بهادار در بهار سال 96 بودند.

سایپا، پتروشیمی مبین، گروه پتروشیمی ایرانیان، مخابرات ایران، آسان پرداخت پرشین، ایران خودرو، صنایع آذرآب، ایران ترانسفو، پارس خودرو و لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی در رتبه‌های ششم تا پانزدهم جدول فعال‌ترین شرکت‌های بورسی در 3ماهه اول سال 96 قرار دارند. از سویی دیگر رتبه‌های 16تا 30 نیز برای شرکت‌های بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی خارک، پالایش نفت اصفهان، پلی اکریل، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، لیزینگ رایان سایپا، نفت و گاز و پتروشیمی تامین، گروه صنعتی بارز، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، پالایش نفت تهران، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه، فولاد خراسان، سرمایه‌گذاری سایپا و ملی صنایع مس ایران به ثبت رسیده است.

براساس این گزارش پتروشیمی جم، زامیاد، سخت آژند، بانک تجارت، شرکت ارتباطات سیار ایران، ماشین‌سازی اراک، مس شهید باهنر، گروه بهمن، داروسازی جابرابن حیان، نورد آلومینیوم، تامین ماسه ریخته‌گری، ایران خودرودیزل، پاکسان، تجارت الکترونیک پارسیان، پتروشیمی شازند، سایپا دیزل، سرمایه‌گذاری آتیه دماوند، سرمایه‌گذاری خوارزمی، بیمه البرز و سرامیک‌های صنعتی اردکان در رتبه‌های 31 تا 50 را به خود اختصاص داده‌اند.

با توجه به تجربیات بورس‌های اوراق بهادار در سطح بین‌الملل، شناسایی شرکت‌های ممتاز یا دارای موقعیت برتر اغلب بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر‌گذاری شرکت بر بازار و برتری نسبت‌های مالی انجام می‌شود. بر این اساس شناسایی شرکت‌های فعال‌تر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان دادوستد سهام در تالار معاملات(تعداد و ارزش سهام دادوستد شده)، تناوب دادوستد سهام در تالار معاملات(تعداد روزهای دادوستد شده و دفعات دادوستد شده) و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار(میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی) است. لازم به ذکر است 50 نماد فعال‌تر بورس برای یک دوره یک‌ ساله محاسبه شده و هر 3ماه به روز می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران