شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 102235 | |

یک کارشناس بازار سرمایه، کنترل تورم را از مهم‌ترین دستاوردهای دولت در دوره قبل دانست و افزود: دولت اگر بتواند رکود را برطرف و نرخ بانکی را که رقیب اصلی بازار سرمایه است به سمت واقعی شدن سوق دهد، انتظار داریم که کم‌کم صنایع فعال در بورس بتوانند وضعیت بهتری پیدا کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه، کنترل تورم را از مهم‌ترین دستاوردهای دولت در دوره قبل دانست و افزود: دولت اگر بتواند رکود را برطرف و نرخ بانکی را که رقیب اصلی بازار سرمایه است به سمت واقعی شدن سوق دهد، انتظار داریم که کم‌کم صنایع فعال در بورس بتوانند وضعیت بهتری پیدا کنند.

به گزارش «تعادل» عظیم ثابت مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه گفت: تجارب قبلی نشان می‌دهد که عملکردها و برنامه‌های اقتصادی عموما در چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری‌ها بهتر بوده و این امر برای دولت دوازدهم هم متصور است؛ چرا که ضمن کنترل تورم و کاهش نرخ سود بانکی، زیرساخت‌های خوبی نیز در چهار سال گذشته مهیا شده است. وی کنترل تورم را از مهم‌ترین دستاوردهای دولت در دوره قبل دانست و افزود: دولت اگر بتواند رکود را برطرف و نرخ بانکی را که رقیب اصلی بازار سرمایه است به سمت واقعی شدن سوق دهد، انتظار داریم که کم‌کم صنایع فعال در بورس وضعیت بهتری پیدا کنند.

ثابت با اشاره به سخنان اخیر رییس بانک مرکزی در خصوص ضرورت کاهش نرخ سود بانکی و یکسان‌سازی نرخ ارز در آینده نزدیک اظهار کرد:

به نظر من این کار باید زودتر از اینها انجام می‌شد و هر چه سریع‌تر باید اقدام لازم انجام شود. این کارشناس بازار سرمایه همچنین شاه‌کلید اصلاحات در این بخش را تعدیل نرخ سود به صورت واقعی دانست. وی ادامه داد: همه می‌دانیم که سود بانکی باید با نرخ تورم نسبت مشخصی داشته باشد اما متاسفانه تاکنون به هر دلیلی به بحث واقعی شدن سود بانکی توجه کافی نشده است.

این کارشناس بازار سرمایه در عین حال با انتقاد از غلبه نگاه بانک محوری در کشور گفت: تا زمانی که سپرده بانکی آن‌قدر جذاب است که بدون دریافت مالیات و بدون ریسک، سود تضمین شده به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود، تولید و صنعت رونق نخواهد گرفت و این امر در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و حتی در برخی کشورها اگر شما منابعی را در بانک بگذارید، بابت نگهداری آن باید مبالغی هم پرداخت کنید. ثابت با بیان اینکه ارز دو نرخی و سه نرخی به هیچ‌وجه به نفع مصرف‌کننده نیست، افزود: امروز دیگر تک نرخی شدن نرخ ارز نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است. وی با تاکید بر اینکه نباید ارز و سود بانکی را به صورت دستوری مدیریت کنیم، افزود: اگرچه زیرساخت‌های اقتصادی ما هنوز در جاهایی اصلاح نشده و دولت مجبور است دخالت‌هایی کند اما در نهایت اگر بتوانیم مکانیسم بازار آزاد را در اقتصاد اجرایی کنیم، صنایع ما کمتر آسیب می‌بینند. ثابت گفت: البته هم‌اکنون جو بازار به صورتی است که تا حدودی فعالان بازار احساس خوبی از شرایط کلی بازار ندارند؛ چرا که بسیاری از شرکت‌ها با نصف ظرفیت کار می‌کنند، اما اگر منابع به سمت تولید هدایت شود، مستقیم اثر خود را نشان می‌دهد و از آنجا که بخشی از این منابع به سمت بازار سرمایه خواهد آمد طبیعتا این بازار از پتانسیل رشد برخوردار خواهد بود.

مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان، یکی از ویژگی‌های بورس تهران را تنوع در صنایع مختلف دانست و گفت: این تنوع می‌تواند اثر مثبت بر بازار ما داشته باشد؛ مخصوصا اگر در بعد اقتصادی بتوانیم چالش‌های مهم را مخصوصا در حوزه بانک‌ها و بیمه‌ها و صندوق‌های بازنشستگی سروسامان دهیم. وی افزود: دولت اگر اتاق فکری داشته باشد و بتواند برای طراحی یک بسته حمایتی برنامه‌ریزی کند تا تصمیمات اقتصادی به صورت منسجم و برنامه‌ریزی شده پیش برود، امید می‌رود که شرایط بازار سرمایه نیز به تدریج بهتر شود. ثابت خاطرنشان کرد: یکی از نقاط قوت و محاسن دولت یازدهم این بود که توانست انتظارات تورمی را تا حدودی کاهش دهد. از طرفی نرخ ارز هم در دولت یازدهم نوسان چندانی نداشت و در مجموع بازارها متلاطم نبودند که این مساله ارزشمند بود و انتظار می‌رود چنین سیاستی در آینده نیز ادامه پیدا کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران