شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از معاملات روز گذشته بازار سهام گزارش می‌دهد

| کدخبر: 102159 | |

معامله‌گران بورس تهران روز گذشته در حالی شاهد پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها بودند که حجم معاملات سهام همچنان از عمق پایین بازار حکایت داشت و شاخص کل ۹۵ واحد رشد کرد.

گروه بورس|

معامله‌گران بورس تهران روز گذشته در حالی شاهد پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها بودند که حجم معاملات سهام همچنان از عمق پایین بازار حکایت داشت و شاخص کل ۹۵ واحد رشد کرد. بر این اساس دیروز شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس و اوراق بهادار تهران در پایان معاملات با افزایش 95واحدی روی رقم 78‌هزار و 799 واحد ایستاد. شاخص کل هم‌‌وزن اما با افزایش 65واحدی عدد 17‌هزار و 181واحد را به نمایش گذاشت. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 158واحدی به رقم 85‌هزار و 988 واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 96 واحدی به رقم 54‌هزار و 343 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 34 واحدی عدد 176‌هزار و 590 واحد را به نمایش گذاشت. دیروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 6 واحدی به 904 واحد رضایت داد.

به گزارش «تعادل» ارزش کل معاملات روز گذشته بورس تهران در حالی به بیش از 229میلیارد تومان رسید که در بازار نقدی اندکی از 102میلیارد تومان فراتر رفت که ناشی از دست به دست شدن بیش از 412میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 37‌هزار و 145 نوبت دادوستد بود.

طی معاملات دیروز بازار سهام همزمان با بازگشایی اغلب نمادهای معاملاتی در حالی شاهد پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و برخی معدنی‌ها همسو با افزایش اقبال خریداران اغلب حقیقی سهام بود که در بازار ابزارهای مالی بورس، اوراق اختیار فروش برای سبدگردان‌های حرفه‌یی این بازار توام با بازدهی خوبی بود. همزمان در گروه قندی‌ها نیز معامله‌گران حقیقی در حجم‌های محدود به رنج شدن قیمت سهام در تک‌سهم‌های این گروه به نظاره نشستند. در گروه معدنی‌ها در حالی اصلاح قیمت سهام در کنار برگزاری روزهای پرترافیک فصل مجامع مورد توجه معامله‌گران کم‌تعداد بازار سهام قرار گرفته که در این بین گروه سرب و روی با جذابیت دوچندانی برای معامله‌گران اغلب حقیقی خودنمایی می‌کند.

دیروز در گروه خودروسازان نیز انتظار برای انتشار برخی خبرهای خوشایند در حالی به معاملاتی کم‌حجم اما در دامنه نوسان مثبت قیمتی منتهی شد که روندی آرام و متعادل بر کلیت معاملات این گروه در محدوده صفر تابلو حاکم بود.

اما در میانه معاملات بازار سهام، اعتراض دوباره برخی معامله‌گرانی که ادعای سهامداری در شرکت کنتورسازی ایران را دارند، در تالار معاملات بورس بالا گرفت به‌طوری‌که خبرهای میدانی در این زمینه حاکی است، افزایش اعتراض‌ها در این زمینه باعث بسته شدن در‌های تالار معاملاتی بورس تهران پیش از پایان ساعت رسمی این بازار شد. اعتراض‌های چندین باره به عملکرد سازمان بورس و بلاتکلیفی پرونده ناشر کنتورسازی ایران دست‌کم در یک سال گذشته مقابل سازمان بورس و تالار معاملات حافظ در حالی ادامه دارد که تاکنون هیچ واکنش یا اعتراضی نسبت به برخی اشخاص دخیل در این پرونده از جمله اتاق اصناف ایران صورت نگرفته است. بر اساس این گزارش، روز گذشته بازار سهام، بازاری متعادل و توام با افزایش تقاضا از سوی معامله‌گران کم تعداد آن بود که با پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و برخی معدنی‌ها، اندکی به بهبود ارزش معاملات روزانه بازار افزود.

 نمادهای اثرگذار

روز گذشته معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های معدنی و صنعتی گل‌گهر با 25واحد، فولادمبارکه با 20واحد و تجارت الکتریک پارسیان با 8 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با 7 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با 5 واحد و آهنگری تراکتورسازی ایران با 3 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

 رفت‌و آمد نمادهای بورسی

طی معاملات نخستین روز هفته، نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع کاغذسازی کاوه، سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ایران دارو، کارخانجات کمک فنر ایندامین سایپا، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های بهمن دیزل، حق‌تقدم استفاده ‌نشده فولاد ‌افزا سپاهان، اوراق اجاره صچاد و اوراق محاربه صشرق، بانک حکمت ایرانیان‌، نفت پاسارگاد، پتروشیمی خراسان، حق‌تقدم خرید سهام توسعه حمل‌ونقل ریلی پارسیان و تولید مواد اولیه دارویی البرزبالک بازگشایی شدند. دیروز همچنین 99.4‌درصد از سهام شرکت آهن و فولاد ارفع از سوی شرکت بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر به قیمت پایه هر سهم 285 تومان روانه میز فروش فرابورس شد.

 

 معاملات درون گروهی

همچنین در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، 30 میلیون سهم گسترش نفت و گاز پارسیان به ارزش کمتر از 5میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده مواجه بود.

 پیش‌بینی آینده بازار سهام

یک کارگزاری برای نخستین هفته بعد از ماه رمضان پیش‌بینی کرد؛ بازار سهام با افزایش حجم داد و ستدها همراه شود. در پیش‌بینی کارگزاری آبان آمده است: در حالی بازار سهام نخستین هفته بعد از ماه رمضان را با شاخص 78‌هزار و 704 واحدی آغاز می‌کند که با توجه به پایان ماه مبارک رمضان و پشت سر گذاشتن هفته‌یی نیمه تعطیل اما مثبت، به نظر می‌رسد بازار سهام با افزایش حجم دادوستدها همراه شود. در این بین در بازارهای بین‌المللی نیز شاهد بهبود قیمت‌های فلزات پایه بودیم و قیمت‌های جهانی نفت نیز بخشی از ریزش هفته‌های اخیر را جبران کرد و هر دو عامل مذکور می‌تواند گروه‌های مرتبط با بازارهای جهانی مانند پتروشیمی، پالایشگاهی و به خصوص فلزی و معدنی را در کانون توجه فعالان بازار قرار دهد که گروه سرب و روی به دلیل شناوری پایین‌تر احتمالا با افزایش تقاضا و معاملاتی به مراتب مثبت‌تر از هم گروهی‌ها مواجه خواهند بود.

بر این اساس به نظر می‌رسد، گروه‌های ساختمانی، سیمانی، کاشی و سرامیک و غذایی نیز در هفته پیش‌رو با افزایش حجم معاملات مواجه باشند که انتظار داریم برخی نمادها نظیر «ثازن»، «ثاباد»، «غمینو»، «غدیس»، «کترام»، «کلوند»، «ستران»، «ساروم»، «سشرق»، «تلیسه»، «سدور» و «ثامان» از اقبال بیشتری برخوردار باشند.

 رشد حجم و ارزش مبادلات فرا بورس

روز آغازین هفته جاری با افزایش حجم و ارزش مبادلات فرابورس ایران همراه شد به گونه‌یی که دادوستد بالغ بر 317میلیون ورقه بهادار به ارزش 128.6میلیارد تومان در بازارهای فرابورس صورت گرفت که این حجم از معاملات در بیش از 29‌هزار نوبت دادوستدی انجام شد. بیش از 65‌ درصد از حجم و حدود نیمی از ارزش مبادلات کل فرابورس در روز جاری به بازارهای اول و دوم اختصاص داشت؛ بدین‌ترتیب شاهد تغییر مالکیت بیش از 209میلیون سهم به ارزش افزون بر 61.6 میلیارد تومان در این دو بازار بودیم. نمادهای«ذوب» و «شلیا» درحالی بیشترین میزان حجم و ارزش را در بازارهای اول و دوم به دست آوردند که در صدر جدول پربیننده‌ترین نمادهای فرابورسی نیز قرار گرفتند. در دهمین روز از نخستین ماه تابستان، بیشترین افزایش قیمت به نام نماد معاملاتی شرکت‌های آهن و فولاد ارفع، بیمه سامان و شرکت کی‌بی‌سی ثبت شد درحالی که نمادهای «افرا»، «شلیا» و «وگستر» بیشترین میزان کاهش قیمتی را تا سقف 4.9واحدی متحمل شدند.

نماد«مارون» نیز با اهرم منفی 5.8 واحدی بر شاخص کل، مبادلات دیروز را پشت سر گذاشت و در نهایت آیفکس با بیش از 6 واحد افت در ارتفاع 904واحدی قرار گرفت. همچنین نماد«اخزا11» با نقل‌وانتقال بیش از 82‌هزار ورقه بهادار به ارزش افزون بر 7.7میلیارد تومان در صدر بازار اوراق با درآمد ثابت از نظر حجم و ارزش معاملاتی ایستاد و در این بازار مجموعا بیش از 415‌هزار ورقه به ارزش بالغ بر 40.6میلیارد تومان دست ‌به دست شد. در همین حال خریدوفروش بیش از 90‌هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر 6.7 میلیارد تومان نتیجه نقل‌وانتقال‌های صورت‌گرفته در تابلو تسهیلات مسکن بود. قیمت این اوراق نیز در بازه 72تا 77‌هزار تومان قرار داشت که بیشترین قیمت مربوط به تسه بهمن95 و کمترین قیمت نیز متعلق به امتیاز تسهیلات مسکن دی ‌ماه 93 بود. در آغاز این هفته کاری چندین نماد معاملاتی ازجمله «خراسان»، «شپاس»، «حکمت»، «دبالک» و... بازگشایی شدند درحالی که شاهد توقف هیچ نمادی نبودیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران