شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور گفت: با توجه به تولید رادار موج توسط متخصصان داخلی و نیاز سواحل کشور به آن، مقرر شد تا استان‌های ساحلی به این سخت افزار مجهز شوند.

سیستان و بلوچستان|

مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور گفت: با توجه به تولید رادار موج توسط متخصصان داخلی و نیاز سواحل کشور به آن، مقرر شد تا استان‌های ساحلی به این سخت افزار مجهز شوند. بهزاد لایقی دیروز در نشست مدیران هواشناسی استان‌های ساحلی کشور در چابهار اظهار داشت: بویه‌های هواشناسی اطلاعات پارامترهای دریایی را به صورت نقطه‌ای اندازه‌گیری می‌کنند اما رادار موج این اطلاعات را با برد قابل توجهی در عمق دریا اندازه‌گیری و ثبت می‌کند. وی ادامه داد: قیمت رادار موج از رادار هواشناسی کمتر است و یک شرکت داخلی این سامانه را تولید کرده که برای تهیه آن با مشکل موجه نیستیم.

مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور افزود: سازمان هواشناسی چند وقت پیش تفاهم‌نامه‌ای برای تولید رادار هواشناسی ایرانی با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری مبادله کرده که با تولید این رادارها می‌توان شبکه راداری سواحل کشور را گسترش داد. وی به افزایش وقوع پدیده‌های حدی در استان‌های کشور اشاره کرد و گفت: بارش‌های رگباری اخیر نمونه‌ای از این پدیده‌های حدی هستند که ابتدای سال استان گلستان با آن مواجه بود و چند وقت پیش سیستان و بلوچستان با آن درگیر شد و احتمالا در آینده نزدیک ممکن است در سایر نقاط کشور نیز تکرار شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران