شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» سهم ایران از کسب و کار حلال را بررسی می‌کند

| | |

گردش مالی بازار محصولات حلال در جهان چقدر است و سهم ایران از این گردش مالی به چه اندازه است؟

گروه بنگاه‌ها|

گردش مالی بازار محصولات حلال در جهان چقدر است و سهم ایران از این گردش مالی به چه اندازه است؟این پرسشی است که در زمان بررسی محتوایی موضوع برند حلال در اذهان عمومی به چشم می‌خورد؛ پرسشی که پاسخگویی به آن می‌تواند تصویری از جایگاه ایران در این صنعت را نیز مشخص کند. در شرایطی که ظرفیت‌های اقتصادی کشورمان برای فعالیت در حوزه غذای حلال بالاست؛ اما مدیرکل دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی می‌گوید: گردش مالی غذای حلال در دنیا چهار هزار میلیارد دلار است که سهم ایران همچنان از این بازار کمتر از یک درصد بوده که باید افزایش پیدا کند.

پیمان فلسفی در آیین رونمایی از سامانه برند حلال ایران در دهه مبارک فجر گفت محصولات تولیدی ایران نیازمند نشان حلال است، او افزود: اکنون محصولات تولیدی ایران نیازمند نشان حلال است زیرا اگر کشورهای واردکننده بخواهند تولیدات حلال از کشور ما وارد کند، باید محصولات ما به‌طور عموم دارای نشان حلال باشد.

وی با بیان اینکه بیش از یک میلیارد نفر جمعیت مسلمانان جهان است، اظهارداشت: جمعیت ایران ۴ تا ۵ درصد جمعیت مسلمانان دنیا را داراست. مدیرکل دفترنمایندگی ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه غذای حلال ایران در دنیا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است اگر بتوانیم این برند را در تولیدات خود عمومیت ببخشیم، تصریح کرد: ۳۵۰ میلیون نفر جمعیت مسلمان در منطقه ما وجود دارد که ما می‌توانیم محصولات حلال مورد نیاز آنان را تامین کنیم و از این فرصت بهره‌مند شویم.

فلسفی با تاکید براینکه در دنیا ۲۵۰ نشان حلال موجود است، ادامه داد: کشورهایی مانند مالزی و امارات سهم زیادی در این بازار دارند این در حالی است که همه محصولاتی که در ایران تولید می‌شود، حلال است.وی اظهارداشت: اکنون کشورما دارای ۷۰۰ ناظر شرعی در داخل و نزدیک ۵۰ ناظر شرعی در خارج از کشور است که با ایجاد سامانه حلال ایران و تشدید نظارت‌ها و نصب برند می‌توانیم اعتماد جهانی را نسبت به تولید محصولات جمهوری اسلامی افزایش دهیم.

    ارسال سالانه بین ۱۰ تا ۱۲ پرونده تخلف واردات گوشت به دادگاه

حجت‌الاسلام «حمزه کلانتری» مسوول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور نیز در این مراسم، گفت: طبق قانون ناظران شرعی در کشتارگاه‌ها، صیدگاه‌ها، شناورهای صیادی، اسکله‌ها، بنادر ماهیگیری، کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و مراکز تولید عمل آوری، فرآوری مواد پروتئینی و مبادی ورودی و خروجی کشور باید حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه ناظران شرعی برحسب وظایف قانونی و شرعی بر روند تولید محصولات پروتئینی در کشورهای مبدا حضور دارند، افزود: احکام شرعی ما تاکید بر تولید و مصرف محصولات و مواد غذایی حلال دارد بنابراین ایجاد سامانه حلال می‌تواند در تسریع و ذبح شرعی نظارت بهتری داشته باشد.به گفته وی، اهتمام ویژه‌ای به عرضه محصولات حلال داریم به‌طوری که مجوز صادرات محصولات و اجزا ماهیان حرام را برای خارج از کشور صادر می‌کنیم. مسوول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور درباره پرونده‌های تخلفات گفت: سالانه حدود ۱۰ تا ۱۲ پرونده تخلف در واردات محصولات پروتئینی داریم که محصول مرجوع می‌شود. وی تخلف در محموله اخیر از کشور رومانی را عدم تطابق بین وظایف بهداشتی و شرعی از لحاظ تاریخ دانست و افزود: این محموله برای مصرف منجمد شد زیرا گوشت تازه باید ظرف مدت پنج روز به بازار عرضه شود در غیر این صورت منجمد می‌کنیم. وی اضافه کرد: اگر اشتباهی در درج تاریخ باشد یا مجوز یک روز دیرتر از محصول به گمرک برسد، ما باید ضرر و زیان را متقبل شویم.

    بازگشت ۲۷۰ تن گوشت به مغولستان

کلانتری گفت: چندی پیش یک محموله ۲۷۰ تنی گوشت قرمز از مغولستان به دلیل عدم حضور ناظر بهداشتی و شرعی ایران در کشور مبدا از لب مرز بازگردانده شد و اجازه ورود به کشور را ندادیم. وی با بیان اینکه طبق پروتکل‌های امضا شده در برخی کشورها ناظر بهداشتی اعزام نمی‌شود، افزود: ناظر شرعی ما از ابتدای تولید تا بارگیری هر دو وظیفه را انجام می‌دهد. وی اضافه کرد: همچنین به تازگی یک شرکت به دلیل اشتباهی در مجوز هزینه‌ای معادل ایجاد سامانه حلال ایران را بابت دموراژ پرداخت کرد. مسوول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: گوشت منجمد وارداتی از هند به میزان کم برای مصارف صنعتی (تولید سوسیس و کالباس) به کشور وارد می‌شود که این گوشت بیشتر بوفالو است.وی با بیان اینکه گوشت منجمد تا یک سال ماندگاری دارد افزود: به هیچ عنوان گوشت منجمد وارداتی از هند وارد بازار مصرف خوراکی نمی‌شود.

    سامانه برند حلال ایران در برزیل راه‌اندازی شد

در همین زمینه نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایجاد سامانه حلال محصولات پروتئینی در برزیل علاوه بر نظارت آنلاین بر ذبح شرعی، موجب کاهش مدت زمان صدور مجوزها به ۲۴ ساعت می‌شود.حجت‌الاسلام «سیدرضا تقوی» در نشست خبری آیین رونمایی از سامانه حلال ایران یکی از ارکان مدیریت در کشور را نظارت دقیق بر فرایند کارها برشمرد و افزود: برخی از مدیران ما به اجرای فعالیت‌ها و برنامه‌ها همت می‌گمارند اما به‌طور معمول از نظارت غافل هستند.وی تشدید نظارت‌ها بر فرایند تولید فراورده‌های تولیدی و غذای مردم را با اهمیت دانست و اظهارداشت: حاکمیت اسلامی موظف است که غذای حلال در اخیار مردم قرار دهد به نحوی که با تشدید نظارت‌ها از ورود هرگونه ماکولات و مشروبات حرام به داخل سفره مردم جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: آنچه در بازار اسلامی باید مورد توجه باشد، نوع عرضه اقلام غذایی است که باید متناسب با معیارهای اسلامی و فقه اسلامی باشد.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما کشتارگاه‌های برزیل را وادار به نصب دوربین برای ایجاد سامانه حلال کردیم، گفت: نصب دوربین موجب می‌شود که ما به صورت آنلاین بر وضعیت ناظران بهداشتی و شرعی و وضعیت کشتارگاه نظارت داشته باشیم اما این مهم به معنای حذف حضور فیزیکی ناظران شرعی نیست. وی افزود: نظارت ما بر تولید نباید مانند نظارت عصر مظفر‌الدین‌شاه باشد بلکه باید نظارت ما متناسب با زمان حال صورت گیرد بنابراین اکنون با ایجاد سامانه حلال ایران و نظارت آنلاین، ناظرین شرعی ما نیز در کشتارگاه‌ها حضور فیزیکی دارند تا کارها به درستی انجام شود.

تقوی براین باور است که ایجاد سامانه آنلاین حلال ایران در کشتارگاه‌های برزیل نگرانی برخی مردم و مراجع قم را در نحوه عملکرد ذبح شرعی دام‌ها در کشورهای خارجی برطرف می‌کند

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران