شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهوری برنامه‌های دولت برای توسعه اشتغال‌زایی را تشریح کرد

| | |

«پایش مستمر برنامه اشتغالزایی روستایی» مهم‌ترین موضوعی است که اعضای حاضر در جلسه شورای عالی اشتغال روی ابعاد و زوایای گوناگون آن تاکید کردند.

«پایش مستمر برنامه اشتغالزایی روستایی» مهم‌ترین موضوعی است که اعضای حاضر در جلسه شورای عالی اشتغال روی ابعاد و زوایای گوناگون آن تاکید کردند. حلقه مفقوده‌ای که معمولا طرح‌های اشتغالزایی و تسهیلات دهی کشورمان با عدم وجود آن مواجهند و از منظر تحلیلگران تا زمانی که برای تحقق آن فکر عاجلی اندیشیده نشود نتیجه طرح‌های ویژه اشتغالزایی به سرانجام مورد نظر نخواهد رسید.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به گزارش عملکرد مثبت ایجاد اشتغال در فصل بهار و تابستان گفت: اگر رویه مثبت اشتغالزایی در شش ماهه دوم سال نیز استمرار پیدا کند، اشتغالزایی در سال 98 به منزله کارنامه درخشانی در مقابله با فشارها و تحریم‌های ظالمانه امریکا خواهد بود. جهانگیری همچنین منابع حاصل از تبصره 18 قانون بودجه سال 97 و 98 را فرصتی مناسب برای اجرای طرح‌های اشتغال روستایی پایدار و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به فعالان اقتصادی دانست و افزود: همه دستگاه‌ها برای این موضوع به صورت جدی وقت بگذارند و گزارش عملکرد خود را به صورت ماهانه از طریق دبیرخانه شورای عالی اشتغال و سازمان برنامه و بودجه ارایه دهند.

اسحاق جهانگیری در هفتاد و نهمین جلسه شورای عالی اشتغال با تاکید بر اینکه اشتغالزایی در مقطع فعلی یکی از اولویت‌های اصلی دولت است، گفت: ایجاد فرصت‌های شغلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در مسیر تلاش برای دستیابی به رشد اقتصادی نیز باید تمرکز خود را بر رشد اقتصادی اشتغالزا معطوف کنیم.معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به گزارش عملکرد مثبت ایجاد اشتغال در فصل بهار و تابستان تصریح کرد: اگر رویه مثبت اشتغالزایی در شش ماهه دوم سال نیز استمرار پیدا کند، اشتغالزایی در سال 98 به منزله کارنامه درخشانی در مقابله با فشارها و تحریم‌های ظالمانه امریکا خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان سال رونق تولید، خاطرنشان کرد: رونق تولید در حقیقت به معنای به حرکت درآمدن چرخ واحدهای تولیدی کشور و به تبع آن ایجاد فرصت‌های شغلی است و عملکرد اشتغالزایی کشور در حوزه ایجاد اشتغال طی شش ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد همه بخش‌ها و دستگاه‌ها اهتمام ویژه‌ای نسبت به تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و شعار سال 98 داشته‌اند.

جهانگیری افزود: برای فعال شدن واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی، لازم است برنامه‌ریزی و اقدامات ویژه‌ای در جهت تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی که نقش پیشران دارند انجام شود؛ چرا که با راه‌اندازی این واحدها، مجموعه‌ای از واحدهای تولیدی پایین دست آنها نیز به حرکت در می‌آیند.

معاون اول رییس‌جمهور منابع حاصل از تبصره 18 قانون بودجه سال 97 و 98 را فرصتی مناسب برای اجرای طرح‌های اشتغال روستایی پایدار و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به فعالان اقتصادی دانست و افزود: همه دستگاه‌ها برای این موضوع به صورت جدی وقت بگذارند و گزارش عملکرد خود را به صورت ماهانه از طریق دبیرخانه شورای عالی اشتغال و سازمان برنامه و بودجه ارایه دهند.جهانگیری تصریح کرد: اگرچه اختصاص 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی کاری بزرگ و پراهمیت بود، اما این 18 هزار میلیارد تومان در مقابل تسهیلات عظیم بانکی، منابع مالی نهادهای عمومی غیردولتی و چندصد هزار میلیارد تومان منابع بخش خصوصی که در اقتصاد کشور در گردش است رقم چندان بزرگی نیست. بنابراین باید تلاش کنیم مدیریت کلان اقتصاد کشور به گونه‌ای باشد که بخشی از این منابع عظیم در مسیر ایجاد اشتغال پایدار هدایت شود.

وی با اشاره به گزارش ارایه شده در جلسه در خصوص میزان پیشرفت برنامه اشتغال روستایی، بر لزوم استمرار اجرای این برنامه و پیگیری مجدانه همه دستگاه‌های مرتبط تاکید کرد و با اشاره به بازدید چند ماه قبل خود از نمایشگاه توانمندی و کارآفرینی افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) در مشهد گفت: این نمایشگاه یکی از کارهای افتخارآمیز کمیته امداد در راستای توانمندسازی مددجویان بود که افراد تحت پوشش توانسته بودند با استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی، به افرادی کارآفرین تبدیل شوند و برای تعداد زیادی از متقاضیان کار، فرصت شغلی فراهم کنند.

    نظارت بر عملکرد برنامه اشتغال روستایی

معاون اول رییس‌جمهور نظارت بر عملکرد برنامه اشتغال روستایی را پراهمیت عنوان و خاطرنشان کرد: ایجاد «سامانه ناظر» و دیگر سامانه‌های نظارتی اقدامات خوبی است که به انجام رسیده که مغایرت‌ها را به سرعت شناسایی و از انحرافات جلوگیری خواهد کرد.

جهانگیری از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه خواست اهتمام ویژه‌ای نسبت به اطلاع‌رسانی در خصوص عملکرد دولت در بخش اشتغالزایی داشته باشند و مردم را در جریان برنامه‌ها و عملکرد دولت برای ایجاد فرصت‌های شغلی قرار دهند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه میزان جمعیت فعال کشور در تابستان امسال نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده، گفت: نرخ بیکاری کشور از 12.3 به 10.5 کاهش یافته و شاهد کاهش نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز در همین مدت بوده‌ایم.

شریعتمداری افزود: با اقداماتی که در راستای اجرای برنامه اشتغال روستایی انجام شده است، سهم اشتغال روستایی کشور به میزان چشمگیری افزایش داشته و پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی منجر به ماندگاری و حتی بازگشت روستاییان به روستاها شده است.

در این نشست که وزرای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضعیت اشتغال کشور و برنامه اشتغال برای سال 98 از سوی نماینده سازمان برنامه و بودجه ارایه شد.در این گزارش تحلیلی از وضع موجود بازار کار و تصویر کلان بازار کار کشور در سال 97 ارایه و اعلام شد که در 40 سال گذشته متوسط اشتغال خالص ایجاد شده سالانه 300 هزار شغل بوده و در تابستان سال 98 نسبت به سال 97 تعداد فرصت‌های شغلی ایجاد شده 844 هزار شغل بوده است.در این گزارش همچنین توضیحاتی در خصوص عملکرد دستگاه‌های متولی اشتغال در بخش‌های برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار، حمل و نقل ریلی برون شهری، کشاورزی، صنعت و معدن، سیاست‌های فعال بازار کار، دانش بنیان، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و حوزه فرهنگ و هنر در اجرای برنامه اشتغال روستایی و تبصره 18 قانون بودجه ارایه شد.

   پایش برنامه اشتغال روستایی

در ادامه این جلسه منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز ضمن ارایه گزارشی از پایش برنامه اشتغال روستایی و عشایری، نحوه پرداخت تسهیلات در رسته‌های اولویت‌دار و وضعیت انحرافات و مغایرت‌ها بر اساس اطلاعات تمام شماری، از ایجاد و راه‌اندازی «سامانه ناظر» به عنوان مرکز فرماندهی سیاست‌های اشتغال کشور خبر داد. وی افزود: از 1.5 میلیارد دلار منابع اختصاص یافته صندوق توسعه ملی برای اجرای برنامه اشتغال روستایی، تاکنون  میزان 11 هزار میلیارد تومان طرح اشتغالزا به تصویب رسیده که بیش از 9 هزار میلیارد تومان از آن تاکنون پرداخت شده است.

در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص گزارش‌های ارایه شده، پیشنهاداتی نیز مطرح شده که به تصویب رسید که به شرح زیر است:

1- به منظور هماهنگی و حفظ یکپارچگی در ارایه گزارشات و نظارت عملیاتی و عالی بر اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری، سامانه ناظر، به عنوان سامانه مرجع و ابزار مناسب نظارت عملیاتی و عالی تعیین می‌شود.

2- سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظفند هماهنگی و اقدامات لازم زیرساختی و نهادی در ایجاد مرجعیت برای سامانه ناظر در سایر حوزه‌های سیاست‌های اشتغال و بازار کار به عمل آورده و نتایج را در جلسه آتی شورای عالی اشتغال ارایه نمایند.

3- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت اجرای اثربخش برنامه اشتغال روستایی و عشایری و انجام امور نظارتی و توسعه سامانه‌های مربوطه، برنامه خود را به سازمان برنامه و بودجه ارایه دهد. سازمان مکلف است بر اساس زمانبندی برنامه ارایه شده، منابع مورد نیاز تا سقف 200 میلیارد ریال را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تخصیص دهد.

4- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه پیاده‌سازی اقدامات توسعه‌ای ناظر بر توسعه بازار، توسعه مهارت، ارتقای تکنولوژی و کیفیت محصولات، پیاده‌سازی مکانیسم‌های جدید تامین مالی در مناطق هدف روستایی و عشایری، جهت تخصیص مبلغ 1000 میلیارد ریال را در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار می‌دهد و سازمان متناسب با برنامه ارایه شده نسبت به تامین و تخصیص اقدام می‌نماید.

5- امکان دسترسی به سامانه ناظر برای اعضای شورای عالی اشتغال و استانداران سراسر کشور توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فراهم می‌گردد.

6- مسوولیت پیگیری اقدامات در خصوص رفع مغایرت و کاهش انحرافات ناشی از اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری در هر استان، به‌عهده کمیته نظارت استان بوده و استانداران بر اجرای آن نظارت می‌نمایند.

7- دستگاه‌های اجرایی موظفند ظرف 2 هفته از زمان ابلاغ این مصوبه نسبت به ارایه نسخه نهایی برنامه اشتغال ذیل قانون بودجه سال 98 در قالب اعلام شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند. سازمان برنامه و بودجه نسبت به اختصاص منابع برنامه‌های تایید شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس پیشرفت برنامه و به صورت نتیجه  محور اقدام نماید.

8- پیشرفت فیزیکی برنامه‌های دستگاه‌ها با رصد از طریق سامانه ناظر، ملاک تخصیص منابع از سوی سازمان برنامه و بودجه است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران