شماره امروز: ۵۴۷

فرمانده مرزبانی کردستان:

| | |

در شرایطی که برخی افراد و جریانات تلاش می‌کنند با استفاده از تصمیمات سلبی فرآیند تجاری و بازرگانی در استان‌های مرزی را برنامه‌ریزی کنند؛

گروه بنگاه‌ها|

در شرایطی که برخی افراد و جریانات تلاش می‌کنند با استفاده از تصمیمات سلبی فرآیند تجاری و بازرگانی در استان‌های مرزی را برنامه‌ریزی کنند؛ اما فرمانده مرزبانی کردستان می‌گوید: دو سال پیش به بهانه ضربه خوردن اقتصاد مملکت، بازارچه‌های مرزی کردستان بسته شد اما نه‌تنها اقتصاد کشور درست نشد بلکه معیشت مرزنشینان نیز با مشکل مواجه شد.

به گزارش مهر، سردار کیومرث شیخی در روزهای پایانی هفته در دیدار فرماندهان انتظامی و مرزبانی استان با نماینده ولی فقیه در کردستان، اظهار داشت: جنگ تحمیلی رسما در کشور ما با عراق از اول شهریور ماه سال ۵۹ آغاز شد اما در استان کردستان و دیگر استان‌های همجوار از اول فروردین ماه ۵۸ آغاز شده بود و از آن زمان تاکنون با وجود پایان جنگ متاسفانه شاهد ادامه آن به صورت محدود هستیم و همچنان در این استان‌ها شهادت و زخمی شدن همکاران انتظامی و نظامی را که در نوار مرزی قرار دارند را می‌شنویم و می‌بینیم.

وی افزود: امروز شرایط استان به نحوی است که شاید زمینه بسیاری از موضوعات و بزه‌های مختلف را فراهم کرده، مانند نبود کارخانجات صنعتی، عدم وجود کشاورزی و باغداری که همه اینها باعث شده تمام فشار حوزه بیکاری مردم این منطقه به سمت مرزها حرکت کند، هر چند که سابقه دیرینه‌ای نیز در این ارتباط وجود دارد.

فرمانده مرزبانی استان کردستان ادامه داد: اولین کسان و افرادی که در این شرایط مورد آسیب قرار می‌گیرند مردم مرزنشین و همکاران انتظامی و نظامی هستند که در نوار مرزی مستقر هستند چرا که در حاشیه مرز روستاهای متعددی وجود دارند که ساکنان آن عمدتا فاقد هرگونه شغلی هستند و از این‌رو مجبور می‌شوند رو به قاچاق بیاورند.

سردار شیخی یادآور شد: در سال‌های گذشته با تدابیری که صورت گرفته بود چندین معبر در مرزها برای تردد کولبران هر چند که این کلمه نیز کلمه مناسبی برای افرادی که از این راه ارتزاق می‌کردند، نیست، وجود داشت و بطور رسمی در این بازارچه‌های مرزی رسما ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر مشغول به کار بودند و در کنار آن نیز هیچ‌گونه مشکل امنیتی وجود نداشت. وی بیان کرد: با توجه به اینکه ترددها تنها از این معابر به صورت رسمی اتفاق می‌افتاد وقتی با کسی در مرزها برخورد می‌شد دیگر همه می‌دانستند که طرف مقابل یک قاچاقچی است و دوست ندارد از معبر قانونی تردد کند و برخورد با آنها نیز برای مردم منطقه قابل هضم بود.

فرمانده مرزبانی کردستان گفت: اما طی دو سال پیش بازارچه‌های مرزی به بهانه ضربه زدن به اقتصاد کشور بسته شد و در این مدت باید از مسوولانی که این کار را کردند، سوال کرد که آیا بحث اقتصاد مملکت درست شده است یا خیر؟

سردار شیخی اظهار داشت: مشکلات ما نیز از آن روز بسیار شدید شده و شبی نیست که همکاران مرزبانی کشفیاتی در زمینه قاچاق نداشته باشند و بدون استثنا هر شب این مشکل را داریم.

وی افزود: در این دو سال اخیر افرادی را ما دستگیر کرده‌ایم که تنها به خاطر امرار معاش مجبور شده‌اند این کار را انجام دهند، درست است که مسیر، مسیر اشتباهی است اما برای به دست آوردن یک لقمه نان مجبور شده‌اند این مسیر را انتخاب کنند.

فرمانده مرزبانی کردستان ادامه داد: کسانی که در مرزها زندگی می‌کنند تنها عملکرد مرزبانی را در برخورد با این کولبرها می‌بینند و کاری به تبصره و قانونی که از بالا ابلاغ می‌شود ندارند و در این راه تنها ما را مقصر می‌دانند در حالی که ماموریت ما با توجه به اینکه یک ماموریت عشایری بوده و با افراد روستایی سر و کار داریم، هر قدر هم بگوییم که بخشنامه و دستورالعمل داریم مردم مرزنشین چیزی را قبول ندارند.

وی بیان کرد: ما هم دلسوز این نظام و مملکت هستیم و مردمی نیز که در حاشیه مرزها زندگی می‌کنند مردم بی‌آلایشی هستند که تنها می‌خواهند لقمه‌ای نان در آورند.

فرمانده مرزبانی کردستان گفت: در این راستا ما به مسوولان پیشنهاد دادیم با توجه به اینکه بازارچه‌های مرزی را بسته و تردد کولبران را ممنوع کرده‌اند و در تحریم نفتی قرار داریم و با توجه به اینکه نرخ فرآورده‌های نفتی مانند بنزین در کشور همسایه ما عراق در حال حاضر لیتری هفت هزار تومان است و در داخل کشور هزار تومان است، شما این فرآورده را به صورت سهمیه ۱۰۰ لیتر یا ۲۰۰ لیتر با قیمت سه تا چهار هزار تومان به مرزنشینان بفروشید تا با همان وضعیت قبلی بازارچه‌های مرزی که داشت به صورت قانونی این فرآورده‌ها از کشور خارج شده و درآمدزایی برای مردم این منطقه داشته باشد.

سردار شیخی افزود: متاسفانه در این چند سال هر مسوولی که به کردستان آمده در مسیر برگشت به تهران وعده‌های خود را فراموش کرده و باز هم ما ماندیم و مشکلاتی که با مردم در نوار مرزی داریم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران