شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مسوول بخش بین‌الملل دبیرخانه بین‌المللی یزد حسینیه ایران گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال نیز همانند سال‌های گذشته، گردشگران ۳۰ کشور دنیا در برنامه‌های محرم یزد حضور پیدا کنند.

مسوول بخش بین‌الملل دبیرخانه بین‌المللی یزد حسینیه ایران گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال نیز همانند سال‌های گذشته، گردشگران ۳۰ کشور دنیا در برنامه‌های محرم یزد حضور پیدا کنند.

حجت‌الاسلام علیرضا میرجلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه هماهنگی حضور گردشگران خارجی در برنامه‌های عزاداری از اول محرم در یزد انجام شده است، اظهار داشت: گردشگران خارجی از اول تا ۱۳ محرم در برنامه‌های آیین سنتی و برنامه‌های عزاداری یزد حضور پیدا می‌کنند. وی بیان کرد: روحانیونی نیز مسلط به زبان‌های خارجی در مجموعه‌های امیرچقماق، مسجد جامع و امامزادگان یزد مستقر شده‌اند که به سوالات و ابهامات گردشگران خارجی در مورد مراسم عزاداری و فلسفه قیام عاشورا پاسخ می‌دهند.

میرجلیلی خاطرنشان کرد: حضور گردشگران در مراسم‌های سینه‌زنی، روضه‌ها، پخت آش نذری، مراسم تاسوعا در مسجد حظیره، مراسم نخل‌برداری در تفت، اشکذر، مهریز و دیگر شهرستان‌ها و شام غریبان از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای حضور گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد است.

وی با تاکید بر اهمیت تأثیرگذاری بر گردشگرانی که با میل خود در این مراسم شرکت کرده‌اند و همچنین اهمیت ترویج فرهنگ عاشورا، عنوان کرد: ارایه کتابچه‌هایی به زبان انگلیسی در مورد زیبایی‌های اسلام و فلسفه قیام امام حسین(ع) همچنین اهدای ماکت‌های نخل و بادگیر و دیگر نمادهای یزد از اقداماتی است که در این راستا انجام می‌شود.

مسوول بخش بین‌الملل دبیرخانه بین‌المللی یزد حسینیه ایران تاکید کرد: استقبال از حضور گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد نزدیک به ۱۰ سال است که در یزد با همکاری جامعه المصطفی حوزه علمیه قم، سازمان میراث فرهنگی، اوقاف، حسینیه‌ها و شهرداری انجام می‌شود و این حرکت به الگویی برای دیگر شهرها از جمله اصفهان، شیراز و کاشان تبدیل شده است.

وی یادآور شد: سال گذشته بیش از هزار و ۵۰۰ نفر از گردشگران خارجی از بیش از ۳۰ کشور دنیا در برنامه‌های محرم یزد حضور پیدا کردند که پیش‌بینی می‌شود امسال نیز گردشگرانی از ۳۰ کشور دنیا در این مراسم حضور یابند.

میرجلیلی اظهار امیدواری کرد: بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تأثیرگذاری خوبی با انجام این حرکت فرهنگی بر گردشگران خارجی داشته باشیم.

وی افزود: رشد گردشگر مذهبی داخلی نیز هر سال بهتر از سال قبل بوده و امسال نیز بطور قطع شاهد حضور پررنگ گردشگران داخلی و خارجی در برنامه‌های محرم به وی‌ژه در دهه اول هستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران