شماره امروز: ۵۴۷

در آیین افتتاح دومین دوره‌ آموزش تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی مطرح شد

| کدخبر: 147590 | |

مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از اجرای 30 هزار طرح اشتغال‌زایی با ایجاد 84 هزار فرصت شغلی، توسط این بنیاد در سال جاری خبر داد.

گروه بنگاه‌ها|

مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از اجرای 30 هزار طرح اشتغال‌زایی با ایجاد 84 هزار فرصت شغلی، توسط این بنیاد در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد برکت، دومین دوره آموزش تسهیل‌گران اقتصادی– اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با حضور محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری، عیسی منصوری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، سعید جعفری و محمود عسکری آزاد مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره بنیاد برکت، معاونان و مدیران ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، شرکت‌کنندگان در این دوره آموزشی و جمعی از مقامات کشوری و لشکری آغاز به‌کار کرد.

مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در آیین افتتاحیه این دوره آموزشی، با اشاره به ایجاد 10 هزار طرح اشتغال‌زایی توسط این بنیاد در سال گذشته، از راه‌اندازی و بهره‌برداری از 30 هزار طرح اشتغال‌زایی دیگر در سال جاری براساس سیاست‌گذاری و تأکیدات رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، خبر داد. جعفری 25 استان، 155 شهرستان و 6 هزار روستا را مناطق هدف اجرای این 30 هزار طرح اشتغال‌زایی ذکر و تصریح کرد: برگزاری دومین دوره آموزشی تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکت به منظور و با هدف تأمین و پرورش تعداد تسهیل‌گران مورد نیاز برای ایجاد این تعداد طرح‌ اشتغال‌زایی در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی این تعداد طرح ‌اشتغال‌زایی با قابلیت ایجاد بیش از 84 هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی و محروم، ضمن ایجاد اشتغال پایدار، نقش عمده‌ای در رفع محرومیت و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی مردمان این مناطق دارد. جعفری با اشاره به اقتدار ایران در سطح منطقه و جهان گفت: آن‌چه امروز در صحنه امنیت و اقتدار کشور شاهد هستیم، که تحسین حتی دشمنان نظام را برانگیخته است، نتیجه ایثار و جان‌فشانی‌های مردمی است که در 40 سال گذشته از جان و مال خود گذشته‌اند.

مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ادامه داد: بخش اقتصادی کشور نیز باید این‌چنین مقتدر و توانمند باشد. متأسفانه در حوزه اقتصاد دچار مشکلاتی هستیم. با وجود پیشرفت‌های چشم‌گیر و غیرقابل کتمان کشور که حتی قابل قیاس با پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیست، اما هم‌چنان شاهد برخی مشکلات اقتصادی و عدم توزیع عادلانه و منصفانه امکانات، فرصت‌ها و درآمدها هستیم. جعفری با تأکید بر مردمی کردن اقتصاد، اظهار داشت: نگاه، رویکرد، سیاست‌ها، برنامه‌ها، راهبردها و اقدامات ما در حوزه‌های اقتصادی نیاز به یک بازنگری اساسی دارد. وجود برخی محرومیت‌ها در کشور زیبنده مردم این سرزمین نیست و باید برای رفع این معضل، برنامه‌ریزی کنیم. این مهم انجام نمی‌شود مگر اینکه با تکیه بر توانایی‌های جوامع محلی و با یک نگاه شبکه‌ای، تعاملی و ارزش‌آفرینی بتوانیم روش‌های نوین و موثر را به‌کار ببریم. با شناخت اصولی از پدیده محرومیت و با نگاهی هدفمند و جهادی و بهره‌گیری از دانش روز و تجربه دیگر کشورها می‌توانیم فقر را در کشور ریشه‌کن کنیم.

مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خاطرنشان کرد: در همین راستا، بنیاد برکت‌ِ با توجه به سیاست‌ها و راهبردهای ابلاغی از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و محمد مخبر رییس ستاد، مبحث الگوهای اجتماع‌محور در حوزه اشتغال‌زایی را در دستور کار خود قرار داده است. ایجاد اشتغالِ منجر به تأمین معیشت پایدار، یکی از موثرترین عوامل رفع محرومیت در مناطق روستایی و کم‌تر توسعه‌یافته است.

جعفری با تأکید بر اینکه سال گذشته شاهد یک دگرگونی و تغییر در حوزه اشتغال‌زایی بودیم، تصریح کرد: در سال گذشته با 200 تسهیل‌گر، موفق به راه‌اندازی 10 هزار طرح اشتغال‌زایی با قابلیت ایجاد 40 هزار فرصت شغلی در 15 استان و 80 شهرستان شدیم. مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، تسهیل‌گران را به نوعی رسولان و پیام‌آوران توسعه و پیشرفت و رشد و ترقی جوامع محروم و روستایی خواند و خطاب به شرکت‌کنندگان دومین دوره آموزش تسهیل‌گران اقتصادی– اجتماعی گفت: با حضور شما تسهیل‌گران، چرخ اقتصاد در این مناطق می‌چرخد و جوامع محلی به سوی توسعه پایدار هدایت می‌شوند. گفتنی است بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در راستای ماموریت‌های محول شده از سوی ستاد اجرایی و با هدف توسعه اشتغال پایدار در مناطق محروم، دومین دوره آموزش تسهیل‌گران اقتصادی– اجتماعی را با حضور 210 شرکت‌کننده از 25 استان کشور برگزار می‌کند. 210 شرکت‌کننده حاضر در این دوره آموزشی، از میان 1650 داوطلب اولیه و پس از قبولی در آزمون کتبی و پذیرش در مصاحبه، برگزیده شده و به مدت دو هفته مهارت‌های تسهیل‌گری اقتصادی- اجتماعی را فرامی‌گیرند. تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به عنوان حلقه‌های ارتباطی این بنیاد با مردم و دست‌اندارکاران اشتغال‌زایی در مناطق محروم، مهارت‌ها و تکنیک‌هایی هم‌چون کارآفرینی، نحوه ارتباط موثر با متقاضیان اشتغال، رهیافت‌های مشارکت، شناسایی جامعه مخاطبان هدف، آیین‌نامه‌ها و طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد، تسهیل‌گری اشتغال و طرح‌های کسب‌وکار، تهیه مقدمات و ابزار تسهیل‌گری و ... را در قالب 80 ساعت، آموزش می‌بینند.

همچنین 20 ساعت آموزشی برای آشنایی هر چه بیشتر شرکت‌کنندگان با سیاست‌ها و رسالت‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بنیاد برکت و مفاهیم حقوقی و مبانی اخلاقی و حرفه‌ای پیش‌بینی شده است.

تبیین و تشریح طرح‌ها، آیین‌نامه‌ها و مدل‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از دیگر بخش‌ها و محورهای دومین دوره آموزش تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی است. شرکت‌کنندگان پس از گذراندن دوره 2 هفته‌ای آموزش، به عنوان تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، مفاهیم و مبانی آموخته‌شده را در چارچوب طرح‌ها و آیین‌نامه‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت به شکل عملی اجرا و پیاده‌سازی می‌کنند.

تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای راه‌اندازی، بهره‌برداری، تثبیت و پایداری کامل هر طرح اشتغال‌زایی، بطور معمول 3 سال وقت صرف می‌کنند و پیگیر و ناظر هستند.

20 تن از اساتید ‌نام و تراز اول مجامع دانشگاهی کشور، برگزاری دوره‌های پیش‌بینی شده در دومین دوره آموزش تسهیل‌گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) را بر عهده دارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران