شماره امروز: ۵۴۷

رییس ستاد تنظیم بازار کشور:

| کدخبر: 142173 | |

موضوعی ذیل عنوان «نظارت دقیق» بر بازارهای مصرفی کشورمان یکی از مطالباتی است که اقشار مختلف مردمی همواره در مواجهه با دامنه وسیع گرانی‌ها، سودجویی‌ها و...

تامین نامحدود کالا برای مناطق سیل‌زده

گروه بنگاه‌ها|

موضوعی ذیل عنوان «نظارت دقیق» بر بازارهای مصرفی کشورمان یکی از مطالباتی است که اقشار مختلف مردمی همواره در مواجهه با دامنه وسیع گرانی‌ها، سودجویی‌ها و... درباره آن صحبت می‌کنند. مطالباتی که تحقق بخش‌هایی از آن در گرو فعالیت‌هایی است که ستاد تنظیم بازار برای دفاع از حقوق مصرف‌کنندگان در دستور کار قرار می‌دهد. در واقع آرامش بازار، تأمین کالاهای ضروری و کنترل قیمت از جمله وظایف بنیادینی که ستادهای تنظیم بازار در اقصی نقاط کشورمان تلاش می‌کنند تا زمینه تحقق آنها را فراهم کنند.

هر ساله با نزدیک شدن به ایام خاصی چون عید نوروز، ماه رمضان و... دغدغه‌های عمومی در خصوص گرانی و سودجویی ابعاد و زوایای گسترده‌تری پیدا می‌کند؛ دوره‌ای که برخی از فروشندگان با استفاده از افزایش دامنه تقاضا و درخواست‌های عمومی برای مصرف برخی اقلام خاص، اقدام به افزایش قیمت اجناس می‌کنند. در واکنش به یک چنین شرایطی رییس ستاد تنظیم بازار کشور با اشاره به تامین نامحدود کالای اساسی مناطق سیل زده، گفت: قیمت هیچ کالایی در ماه مبارک رمضان افزایش نمی‌یابد.

عباس قبادی رییس ستاد تنظیم بازار کشور در حاشیه دومین جلسه ستاد تنظیم بازار در سال ۹۸ در جمع خبرنگاران با اشاره به تامین کالاهای مصرفی مردم با توجه به نزدیک بودن به ماه مبارک رمضان گفت: برای تامین کالا‌های مورد نیاز ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است و هیچ مشکلی در تامین و توزیع کالای مصرفی مردم وجود ندارد.

قبادی با بیان اینکه قیمت هیچ کالایی در ماه مبارک رمضان افزایش نمی‌یابد، در تشریح حمایت‌های صورت گرفته از مناطق سیل‌زده، گفت: کالا‌های مصرفی مانند آرد، برنج، روغن، شکر، گوشت و... برای مناطق سیل‌زده به صورت نامحدود تامین و به استان‌ها تحویل داده می‌شود تا در ایام ماه مبارک، شهروندان با مشکلی مواجه نباشند. رییس ستاد تنظیم بازار کشور در خصوص قیمت مصوب کالاهای مصرفی اظهار کرد: در سایت سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت‌های مصوب مرغ، گوشت، شکر و... وجود دارد. ستاد تنظیم بازار با همکاری وزارت جهاد کشاورزی هر روز محصولات مورد نیاز مردم را در میادین میوه و تره بار کشور با قیمت مصوب توزیع می‌کند و قرار شد برای رفاه حال مردم با عرضه بیشتر محصولات قیمت‌ها را کنترل کنیم.

    قیمت مرغ کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است

وی درباره افزایش قیمت مرغ در بازار گفت: قیمت مرغ کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است و همکاران وزارت جهاد کشاورزی روزانه حدود ۱۲۵۰ تن مرغ را در میادین اصلی میوه و تره بار شهر تهران توزیع می‌کنند، ولی میانگین قیمت کشوری مرغ کیلویی حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است که این قیمت مورد قبول ستاد تنظیم بازار قرار نگرفت و قرار شد با عرضه بیشتر، قیمت مرغ کاهش پیدا کند.

قبادی ادامه داد: مرغ به وفور در فروشگاه‌ها و میادین شهر وجود دارد و برای دریافت آن صفی وجود ندارد البته قبول داریم که ممکن است برخی فروشگاه‌ها به قیمت بالاتر از مصوب فروش داشته باشند، اما با عرضه گسترده‌ای که صورت می‌گیرد با روند کاهشی قیمت مرغ در بازار مواجه می‌شویم.رییس ستاد تنظیم بازار کشور در خصوص قیمت شکر گفت: هم‌اکنون قیمت این محصول در محدوده قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان قرار داد و مقرر شد شرکت بازرگانی دولتی، شکر را به صورت گسترده توزیع کند تا قیمت آن متعادل شود. وی تصریح کرد: برای تأمین شکر مورد نیاز زولبیا و بامیه در ماه مبارک رمضان نیز تصمیمات خوبی گرفته شده است و امیدواریم تأمین و توزیع مواد پروتئینی و کالا‌های مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان به گونه‌ای انجام شود که بازار در این ماه مبارک شرایط خوبی داشته باشد.

قبادی در خصوص قیمت گوشت گفت: میانگین کشوری قیمت گوشت کیلویی ۹۰ هزار تومان است که براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

رییس ستاد تنظیم بازار کشور در پاسخ به این پرسش که حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت و جایگزینی آن با ارز نیمایی چه تأثیری در قیمت گوشت قرمز در بازار آزاد دارد گفت: ۱۰ درصد از گوشت قرمز کشور از محل واردات و ۹۰ درصد دیگر از تولید داخل تأمین می‌شود بنابراین، این ۱۰ درصد نمی‌تواند در قیمت ۹۰ درصد تولید داخل تأثیر آنچنانی داشته باشد. البته بخش تولید هزینه‌های خود را مطرح می‌کند که باید آن را از وزارت جهاد کشاورزی جویا شد.

۱۰ درصد گوشت وارداتی برای فرآوری

به صنعت داده می‌شود

وی تصریح کرد: بخشی از ۱۰ درصد گوشت وارداتی برای فرآوری به صنعت داده و بخشی دیگر در فروشگاه‌ها عرضه می‌شد که موجب رانت، فساد و مشکلاتی شده بود از این‌رو تصمیم گرفتیم این بخش از گوشت وارداتی را به جای فروشگاه‌ها در جامعه هدف میان کارکنان دولت توزیع کنیم که در ایام منتهی به شب عید انجام شد البته کسانی‌که شب عید موفق نشدند گوشت را دریافت کنند تا پایان فروردین می‌توانند با همان قیمت قبلی، آن را دریافت کنند.قبادی افزود: اختصاص ارز نیمایی برای واردات گوشت قرمز، مصوبه اسفند دولت است که از امسال آغاز شده و نخستین محموله آن نیز به کشور وارد شده است.وی گفت: بعد از ممنوعیت صادرات پیاز، قیمت این محصول تعدیل شده و هم‌اکنون در میادین میوه و تره بار کیلویی حدود ۵ هزار تومان به فروش می‌رسد که این قیمت هم کاهش خواهد یافت.

 گوجه‌فرنگی کیلویی ۶  هزار تومان

دبیر ستاد تنظیم بازار درباره قیمت گوجه‌فرنگی گفت: براساس گزارشی که سازمان حمایت در جلسه ارایه کرده گوجه فرنگی کیلویی ۶ هزار تومان عرضه می‌شود باید منافع تولیدکننده را هم لحاظ کنیم، زیرا تولیدکنندگان در استان‌های جنوبی گوجه را با احتساب هزینه تولید، بسته بندی، سورت و هزینه حمل و نقل کمتر از ۳ هزار تومان عرضه می‌کردند که واقعاً در آستانه زیان قرار گرفته‌اند. قبادی ادامه داد: هموطنان اگر تخلفی در توزیع دیدند می‌توانند با شماره ۱۲۴ تماس بگیرند و مطمئن باشند که با متخلفان برخورد جدی می‌شود.وی گفت: شاید به علت متوازن نبودن تولید و عرضه، فردی بخواهد کالایی را گران‌تر بفروشد و ما منکر تخلف در بازار نیستیم، اما اگر بخواهیم این تخلف را به کل صنف یا صنعت تعمیم دهیم قضاوت درستی نیست ضمن اینکه سازمان حمایت و بازرسی اصناف نیز به‌شدت با این تخلف برخورد می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران