شماره امروز: ۵۴۷

تلاشی با برکت برای ساختن آینده‌‌ای بهتر و فردایی روشن

| کدخبر: 141688 | |

بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در طول یک‌سال گذشته با تمرکز بر مقوله اقتصاد مقاومتی و مردمی اقدام به توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جزیره هرمز کرده است.

بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در طول یک‌سال گذشته با تمرکز بر مقوله اقتصاد مقاومتی و مردمی اقدام به توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جزیره هرمز کرده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد برکت، با حضور سعید جعفری مدیرعامل بنیاد برکت و محمود عسکری آزاد رییس هیات‌مدیره این بنیاد، علاوه بر بازدید از پروژه‌های اشتغال‌زایی، عمرانی و زیربنایی در دست اقدام بنیاد برکت، چند پروژه از جمله اولین هتل جزیره به بهره‌برداری رسید.

بر اساس این گزارش، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از طریق بنیاد برکت با تهیه سند محرومیت‌زدایی و پیشرفت و آبادانی همه‌جانبه جزیره هرمز، از ابتدای سال 97 بطور جدی توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی این جزیره را با تمرکز بر اقتصاد مردمی و مسوولیت‌پذیری و مشارکت مردم بومی منطقه در دستور کار قرار داده است.

دهکده صنایع دستی برکت جزیره هرمز از جمله این پروژه‌هاست که به همت خود مردم منطقه و به‌ ویژه زنان با هدایت، راهبری و حمایت بنیاد برکت و با توجه به الگوهای توانمندسازی و اشتغال‌زایی این بنیاد به بهره‌برداری رسیده و در حال فعالیت است.

17 گروه 15 نفره از بانوان هرمزی با توجه به ظرفیت‌‌های بالای جزیره در حوزه تولید صنایع دستی با حمایت بنیاد برکت شکل گرفته، فعال شده و آموزش دیده‌اند و در حال فعالیت در این بخش هستند. محصولات تولید شده در دهکده صنایع دستی برکت جزیره هرمز می‌تواند جایگزین بسیاری از کالاهایی شود که از جنوب شرق آسیا وارد کشور می‌شود. این محصولات که حاصل دسترنج و هنر زنان هرمزی است حتی قابلیت صادرشدن به سایر کشورها را نیز دارد. بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) رساندن این محصولات به بازارهای هدف را در دستور کار دارد.

این بنیاد در چند ماه گذشته بیش از 1500 نفرساعت آموزش برای توانمندسازی و ترغیب و تشویق مردم هرمز به فعالیت و مشارکت در فعالیت‌های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی داشته است.

همچنین توسعه صنعت گردشگری و بوم‌گردی هم با توجه به جذابیت‌های طبیعی جزیره هرمز مورد توجه ویژه قرار گرفته و در همین راستا، اولین هتل جزیره در جریان سفر وزیر کشور، مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره بنیاد برکت مورد بهره‌برداری رسمی قرار گرفت. این هتل توسط بخش خصوصی و با تسهیلات 22 میلیارد ریالی بنیاد برکت ساخته شده است.

بنیاد برکت همچنین در ادامه نهضت ایجاد اشتغال در مناطق محروم تا به امروز 450 طرح اشتغال‌زایی را در قالب مدل‌های اقتصادی «سحاب» و «آسمان» به شکل مستقیم در جزیره هرمز به بهره‌برداری رسانده است. تعداد شاغلین در این طرح‌ها علاوه بر کسانی است که در طرح‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت مشغول به فعالیت هستند. در حال حاضر معضل بیکاری در جزیره هرمز بطور اساسی ریشه‌کن شده و می‌توان گفت که این جزیره به نیروی کار غیربومی نیاز دارد.

بنیاد برکت این طرح‌های اشتغال‌زایی را با دو رویکرد شناسایی زمینه‌های ایجاد اشتغال و فعال کردن مردم منطقه در جزیره هرمز به بهره‌برداری رسانده یا در دست اقدام دارد. همچنین تا به امروز 250 نفر در زمینه حمل و نقل مسافران در این جزیره مشغول به کار شده‌اند.

بهسازی بافت‌های فرسوده، احداث نوار ساحلی، تعویض لوله‌های انتقال آب، تأمین روشنایی، خانه‌های گردشگری و بوم‌گردی و رینگ دور جزیره از جمله اقدامات و فعالیت‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در هرمز است.

همچنین با توجه به تأکیدات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مبنی بر حفظ محیط زیست و با عنایت به تعداد زیاد گردشگران، جمع‌آوری و تفکیک زباله‌ها و پسماندهای جزیره هرمز در حال انجام است. از سوی دیگر، بهسازی نوار ساحلی جزیره به پایان رسیده و احداث رینگ دور جزیره که برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری گردشگران تدارک دیده شده نیز، تا پایان اردیبهشت سال 98 مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

بنیاد برکت همچنین برای انتقال مصالح به جزیره هرمز جهت کارهای عمرانی و زیرساختی اقدام به اجاره یک فروند شناور لندینگ کرافت کرده که در تسریع فعالیت‌ها بسیار موثر بوده است.

با فعالیت‌های یک‌ساله و هزینه‌کرد بالغ بر 400 میلیارد ریال توسط بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در جزیره هرمز و مشارکت و همت مردم منطقه برای ساختن آینده‌ای بهتر و فردایی روشن، چهره این جزیره قابل قیاس با سال گذشته نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران