شماره امروز: ۵۴۷

در نشست شورای اشتغال استان تهران مطرح شد

| کدخبر: 141522 | |

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران معتقد است: بانک‌های این استان به مدیریت استانی پاسخگو نیستند، ساز جداگانه می نوازند و آتش به اختیارند.

گروه   بنگاه‌ها|

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران معتقد است: بانک‌های این استان به مدیریت استانی پاسخگو نیستند، ساز جداگانه می نوازند و آتش به اختیارند.

«محمد امامی امین» دیروز در نشست شورای اشتغال استان تهران افزود: به نظر مسیری که می رویم چرخیدن دور خودمان است و وقتمان را صرف ارایه عملکرد چند بانک می کنیم و از سایر موضوع‌ها غافلیم؛ بحث گزارش عملکرد بانک‌ها را باید هر چند جلسه یک بار مطرح کنیم.

وی یادآور شد: مکاتبه‌های بسیاری با بانک‌ها کرده ایم، گاه پاسخ‌هایی داده شده که محترمانه و شیک اما خروجی آن در حد کوبیدن آب در‌هاون است.

امامی امین تاکید کرد: باید گزارش عملکرد دستگاه‌ها را بررسی کنیم، اکنون عملکرد بهزیستی صفر است و مسوول آن اعلام می کند که تسهیلات را به تازگی پرداخت کرده اند در حالی که در آخرین ماه سال قرار داریم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران به عملکرد غیرقابل قبول نهادهای حمایتی در پرداخت تسهیلات اشتغال اشاره و بیان کرد: دردآورد است که امروز می گوییم اعتبارات این بخش را به محل دیگری بپردازیم؛ یعنی مدیر در این مجموعه خواب و بی توجه است.وی خاطرنشان کرد: مهمترین وظیفه این مدیران این است که این خانواده را از زیر چتر حمایتی خود خارج کنند تا مستقل و بارور شوند و بتوانند روی پای خود بایستند، اما چنین کاری نکرده ایم و از آن غافل بوده ایم.امامی امین ادامه داد: در موضوع اعطای تسهیلات اشتغال فراگیر، بانک تجارت عملکرد یک میلیارد ریالی را به ثبت رسانده، عملکرد توسعه تعاون و رفاه خوب بوده اما عملکرد بانک سپه و صادرات صفر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: عملکرد بانک ملت یک میلیارد ریال و بانک ملی 36 میلیارد ریال است در حالی که تمامی اعتبارات دستگاه‌های اجرایی در آن دپو شده است ولی اصلا پاسخگو نیست.

وی اضافه کرد: ابتدای سال جاری در همین جلسه اعلام شد 132 هزار نفر آمار اشتغال ما باید باشد، به نظر

می آید آمار اشتغال ابتدای سال را اکنون از دست داده ایم.امامی امین افزود: با رفتاری که کارکنان و مدیران برخی بانک‌ها دارند مشخص است که نمی خواهد در حوزه پرداخت تسهیلات اشتغال عمل کنند.معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران تصریح کرد: همین مباحث هم موجب می شود مردم احساس کنند یک عده مسوول دولتی نشسته اند و حسی هم در مورد مشکلات مردم ندارند؛ ثمره آن هم تزریق احساس نا امیدی و بی حالی به جامعه می شود.وی تاکید کرد: برخی مدیران هنوز باور نکرده اند در جنگ اقتصادی به سر می بریم و همچنان

بی تفاوت هستند.

   مردم ثمره اقدامات اشتغالزا را حس نمی کنند

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: مردم ثمره اقدامات مدیران در حوزه پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و آمار و ارقام اعلام شده را احساس نمی کنند.

محمد محمودی شاه نشین افزود: اینکه مدیران تلاش کرده اند و ارقام خوبی را گزارش می دهند، خیلی خوب و نشان از همت آنان است اما مردم ثمره این کوشش را احساس نمی کنند.

وی یادآورشد: احساس در جامعه و فضای عمومی این نیست که تلاشی برای رونق بازار کسب و کار می شود و از منابع صندوق ارزی تسهیلاتی پیش بینی شده است در حالی که این موضوع مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز به شمار می آید.

محمودی شاه نشین به علل نبود احساس تلاش برای اشتغالزایی در جامعه اشاره و اضافه کرد: تعداد طرح‌های پذیرفته شده نسبت به رقم طرح‌های متقاضی دریافت تسهیلات بسیار ناچیز است و بخشی از این پرونده‌ها در مسیر پر پیچ و خم اداری و بروکراسی بد اداری گرفتار می شوند.نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی گفت: ضوابط و مقررات دست و پاگیری که به خصوص در حوزه تضامین است نیز یکی از همین موانع محسوب می شود.

وی به عملکرد غیرقابل قبول سیستم بانکی در پرداخت تسهیلات به افراد زیرپوشش دستگاه‌هایی حمایتی اشاره و خاطرنشان کرد: برخی مدیران بانکی احساس می کنند اگر در بخش حمایتی وارد شوند، وام پرداختی سوخت می شود و بازگشتی نخواهد داشت چون افراد دریافت کننده مشکل دارند و نمی توانند اقساط را پراخت کنند.محمودی شاه نشین ادامه داد: به این طریق ذهن برخی مدیران خراب است که این تسهیلات قابل برگشت نیست و به همین دلیل می گویند سهم این بخش را برداریم و به بخش دیگری ببریم.نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: نگاه و رویکردمان را باید تغییر دهیم و بگوییم که حتی اگر تسهیلات باز هم نگشت، پرداخت کنید، ارزش دارد که از یک خانواده ضعیف حمایت کنیم تا از زیرپوشش نهاد حمایتی به یک کارآفرین تبدیل شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه با آنکه اغلب بانک‌ها عامل هستند و منابع داخلی شان مال خودشان نیست، بخش عمده ای از این تسهیلات از محل صندوق ذخیره دولت و صندوق ذخیره ارزی پرداخت می شود و برنامه تکلیفی آنها به شمار می رود اما عملکرد خوبی در ارائه تسهیلات ندارند.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی نکته دیگر در حوزه اشتغال استان تهران را موضوع کارورزی‌ها خواند و گفت: از بین چهار هزار و 604 متقاضی طرح کارورزی فقط سه درصد مشغول به فعالیت شده اند در حالی که اغلب این درخواست کنندگان از میان جوانان با تحصیلات عالی دانشگاهی هستند و انتظار خاصی هم ندارند.وی اظهارداشت: در صورتی که این جوانان مشغول به فعالیت می شدند هم طی چند ماه مشغولیت

حرفه‌ای می آموختند و هم مشکلات افسردگی و خانوادگی آنان رفع می شد اما در عمل می بینیم که فقط سه درصد محقق شده است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: حتی فرمانداران هم در این خصوص هیچ کدام از ادارات، دستگاه‌ها و شرکت‌ها را ملزم نکرده اند که به این طرح ملی ورود کنند.

محمودی شاه نشین افزود: اینکه می گوییم در جامعه احساس وجود اراده ای برای حل مشکلات نیست، همین است، وقتی که مدیران از میان نزدیک پنج هزار نفر فقط 143 نفر را جذب می کنند، همین می شود و باقی آن چهار هزار و 500 نفر افرادی هستند که بی اعتمادی نسبت به سیستم اداری کشور را رواج می دهند.نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش بیماری‌های روانی و خودکشی‌ها در میان جوانان، نشان از این دارد که ما یک مقدار جدی باید وارد و از خواب بیدار شویم.وی تصریح کرد: اگر همین روند ادامه یابد به طور قطع نسل آینده در مورد ما تاریخ تلخی را تعریف خواهد کرد و می گویند که پدران ما افرادی سست عنصر، بی برنامه، ناسالم و دست ناپاک بودند.محمودی تاکید کرد: اگر برعکس آن شود، همانگونه که ما به پدران خود و جوانانی که به عنوان افتخار به آنان نگاه می کنیم که در برابر دشمن ایستادند یاد می کنیم، یادخواهند کرد اما اکنون خلاف مدیران دهه 50 انقلاب اسلامی، قطعا بدانید که قضاوت خوبی نخواهند داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران