شماره امروز: ۵۴۷

فرمانده نیروی دریایی سپاه خبر داد

| کدخبر: 139318 | |

فرمانده نیروی دریایی سپاه از تشکیل بسیج دریایی خبر داد و گفت: دستور توقیف کشتی‌های ترال در محدوده غیرمجاز را صادر کرده‌ام.

 کشتی‌های «ترال» در محدوده غیرمجاز توقیف می‌شوند

گروه بنگاه ها|

فرمانده نیروی دریایی سپاه از تشکیل بسیج دریایی خبر داد و گفت: دستور توقیف کشتی‌های ترال در محدوده غیرمجاز را صادر کرده‌ام.

به گزارش «تعادل» از پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق تعاون ایران، سردار تنگسیری از تشکیل بسیج دریایی خبر داد و گفت: دستور توقیف کشتی‌های ترال در محدوده غیرمجاز را صادر کرده‌ام. در آبی که لنج‌های ما قادر به صید هستند این کشتی‌ها حق ماهگیری ندارند و دستور دادم در صورت مشاهده کشتی‌های صیادی در این محدوده، توقیف کنند.

سردار علیرضا تنگسیری شامگاه سه شنبه در جمع صیادان جاسک اظهار داشت: ما در دهه فجر انقلاب اسلامی و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی قرار داریم سن ما به اندازه‌ای است که زمان طاغوت را درک کرده‌ایم. در آن زمان اگر یک ژاندارم با یک اسلحه وارد یک روستا می‌شد همه را به صف می‌کرد و به مردم ظلم می‌شد و در روستاها حکومت می‌کردند و کسی حق نداشت دم بر بیاورد.وی افزود: ما برای انقلاب و نظام مقدس، شهید داده‌ایم و امروز افتخار می‌کنیم که یک کشور آزاد داریم و کسانی که کشور آزادی دارید باور کنید که اگر ما به استکبارهای جهانی و طاغوت‌های زمانه بله می‌گفتیم یا با زیرچشمی به آنها نگاه می‌کردیم، در این صورت هر جنایتی می‌خواستند انجام دهند و ما کاری به مظلوم نداشتیم. اما قرآن می‌فرماید در مقابل ظلم یا می‌ایستید یا هجرت می‌کنید در مقابل استکبار حق ندارید سر خم کنید باید از مظلوم حمایت کنید این افتخار کشور ایران اسلامی است.فرمانده نیروی دریایی سپاه ادامه داد: امروز افتخار نیروهای مسلح در این است که مردم صاحبان این انقلاب هستند. مردم، پابرهنگی زمان طاغوت را دیده‌اند. برای حفظ عزت و سربلندی و رضایت مردم باید از هیچ تلاشی دریغ نکرد.تنگسیری گفت: شک نکنید که هیچ دشمنی نمی‌تواند به ما گزندی وارد کند بلکه این خود ما هستیم که می‌توانیم به خودمان ضربه بزنیم، استحکام این انقلاب و نظام مقدس به مردم است و کشور منهای مردم معنا و مفهومی ندارد. مسوولی که یک فرد طرفدار کشور و انقلاب را دلسرد کند باید جوابگوی خون تمامی شهدا باشد.وی اضافه کرد: صاحبان سواحل‌نشین همین شهرستان‌ها و روستاها هستند باید درد صیادان را بهتر و بیشتر بشناسیم و برای آبادانی کشور دست به دست هم دهیم. البته با شعار نمی‌توان کاری از پیش برد. نباید امرار معاش ساحل‌نشین روستایی که از طریق ماهی‌گیری است از بین برود.فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: امروز برخی با عمل شان نان را از یک روستایی گرفته و در دهان یک بیگانه می‌گذارند. این برای ما قابل قبول نیست و این موضوع برای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قابل قبول نیست چراکه مردم ولی نعمتان انقلاب‌اسلامی هستند و ما نیز مدافع مردم هستیم.

تنگسیری گفت: بدون واسطه از آقای وزیر ۲۰ مجوز برای مردم ابوموسی درخواست کردم و وزیر در پاسخ این خواسته من گفت به دلیل عدم ظرفیت دریا، صدور مجور ممکن نیست. در همان جلسه گفتم که کشتی‌های چینی و خارجی صید ترال و کف انجام می‌دهند و هرچه هست را جمع می‌کنند و می‌برند و در اعطای ۲۰ مجوز به مردمی که در جزیره هستند امکان ندارد؟ با توجه به زمان خاص صید و تخم‌گذاری میگو و ماهی‌ها باید در صیدگاه‌های اطراف که تخم‌گذاری ماهی و میگو صورت می‌گیرد، صیادی ممنوع باشد .

 محدوده‌های تعیین شده صید

وی با اظهار تاسف گفت: همه به خوبی می‌دانیم که فانوس ماهیان در عمق زندگی می‌کنند و کشتی‌های فانوس باید به عمق زیاد بروند و صید فانوس انجام دهند نه در ساحل. در سالیان قبل یکی از همین کشتی‌ها در بندر عباس آتش گرفت. صید صنعتی که باید در اقیانوس هند صورت گیرد، در کنار صیادان محلی و در آب‌های سرزمینی انجام می‌شود از این رو نیروی دریایی سپاه، آنها را توقیف کرده است. از همه جا تماس گرفتند و قول دادند که در آب‌های سرزمینی حضور نمی‌یابند اما در سردخانه‌های شش کشتی توقیف شده، ماهی‌هایی که صید آنها مجاز نیست موجود است و صید قابل توجهی انجام داده‌اند. بعضی از این ماهی‌های صیدشده توسط این کشتی‌ها، خوراک ماهی‌های دیگر است که با صید گونه‌های یک ماهی، گونه‌های دیگر هم کم می‌شود.فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: حتی اولین شخص مملکت ایران اسلامی و فرمانده کل سپاه و تمام دلسوزان نظام از این قضیه نگران هستند. مگر چند نفر از طریق صید صنعتی سود می‌برند؟ باید به اقیانوس هند بروند. در آبی که لنج‌های ما قادر به صید هستند این کشتی‌ها حق ماهگیری ندارند و دستور دادم در صورت مشاهده کشتی‌های صیادی در این محدوده، توقیف کنند .تنگسیری بیان کرد: ما دنبال راه‌اندازی بسیج دریایی هستیم که خود مردم برای دریا امنیت ایجاد کنند و اگر جایی تخلفی صورت گرفت با ما تماس بگیرند. در بحث بسیج دریایی نیز کمک‌هایی برای خرید ماهی و ادوات صیادی نیزتدابیری اندیشیده‌ایم.وی ادامه داد: تا جایی که لنج‌های ما قادر هستند صید انجام دهند و نباید این کشتی‌ها صید کنند که در صورت مشاهده، با آنان برخورد می‌شود. مگر چند درصد جامعه از اینها سود می‌برند که درحال حاضر می‌گویند ایرانی هستند که شکل‌شان را عوض کرده اند؟فرمانده نیروی دریایی سپاه خطاب به صیادان جاسکی گفت: ما در کنار شما هستیم و با تخلفات کشتی‌های صنعتی محکم برخورد می‌کنیم. ما نه سیاسی هستیم که از مقام و جای خود بترسیم و نه دنبال مقام و رتبه. ما لابی‌گری نداریم بلکه همانند رهبرمان انقلابی عمل می‌کنیم. طی تماسی که با استاندار داشتم اعلام کرد که من با شماها هستم و شما محکم بایستید.

تنگسیری افزود: اما یک عده سوءاستفاده می‌کنند و این برای ما قبل قبول نیست. اگر عده‌ای با فانوس ماهیان زندگی می‌کنند بروند در اعماق مثل راس الحد یا جاهای دیگر بروند. ما هیچ اجازه‌ای برای کشتی‌های صیادی نخواهیم داد که در این منطقه صید کنند و فرمانده پایگاه جاسک این موضوع را اجرایی می‌کند و این کشتی‌ها باید به عمق بروند و در آب‌های سرزمینی نباشند .

وی افزود: کشتی‌های توقیف شده هرکدام ۴۰ تا ۱۵ و ۲۰ تن ماهی صید کرده بودند واین برای ما قابل قبول نیست. اگر این کشتی‌ها، فانوس ماهیان صید می‌کنند نباید ماهیان دیگر را صید کنند.تنگسیری بیان داشت: در نیروی دریایی سپاه ۵۰ عددموج شکن ساخته‌ایم و قادر بودیم که ۲۰۰ تا موج‌شکن بسازیم اما از ما حمایت نشد. از این ۵۰ عدد، ۳۲ موج‌شکن با اعتبارات نیروی دریایی ساخته شده و در اختیار روستاها قرار داده‌ایم. همچنین در جاسک چندین موج شکن ایجاد شده است .

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران