شماره امروز: ۵۴۷

معاون رییس‌جمهوری در جمع خبرنگاران:

| | |

در روزهایی که موضوع اقتصاد و معیشت طبقات کمتر برخوردار به یکی از مسائل مهم کشور بدل شده و هر فرد یا جریانی تلاش می‌کند تا نسبت خود را در این زمینه مشخص کند؛

نوبخت:  بعد از پایان این دولت هیچ مسوولیتی را قبول نمی‌کنم

گروه بنگاه ها|

در روزهایی که موضوع اقتصاد و معیشت طبقات کمتر برخوردار به یکی از مسائل مهم کشور بدل شده و هر فرد یا جریانی تلاش می‌کند تا نسبت خود را در این زمینه مشخص کند؛ معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید: مسوول سازمان برنامه و بودجه، برنامه‌ریزی در راستای توسعه کشور است اما همواره این سوال برای خود بنده بوده است که چطور می‌توانم در تهران و در طبقه دهم ساختمانی بنشینم و کوه را نگاه کنم و برای این مردم کپرنشین مناطق محروم کشور برنامه‌ریزی کنم؟ بنابراین تصمیم بر حضور در مناطق محروم گرفتم.

نوبخت که برای بازدید از پروژه‌های عمرانی و اشتغالزایی راهی استان کرمان شده بود پس از بازدید از کارخانه‌ای در شهرستان قلعه گنج تا مسیر رسیدن به پروژه بعدی در جمع خبرنگاران گفت: این دولت آخرین قطعه کاری ماست و قطعا بعد از پایان این دولت هیچ مسوولیتی قبول نخواهم کرد.

نوبخت ادامه داد: امیدوارم در آخرین سال‌های کاری خود بتوانم خدمتی به مردم انجام دهم همانطور که تاکید امام‌(ره) این بود که هر چه داریم از مردم است.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با یادآوری بازدید خود از روستایی در شهرستان قلعه گنج و با ابراز تاسف از زندگی سخت کودکان در آن مکان اظهار کرد: با این مناظر دوران کودکی خود را به یاد آوردم که ما نیز زندگی سختی داشتیم هرچند که ما در شهر زندگی می‌کردیم و مشکلات ما به اندازه این کودکان نبود.

وی افتخار خود را خدمت رسانی به مردم دانست و عنوان کرد: براساس برنامه‌ریزی که انجام داده‌ام پنجشنبه و جمعه‌ها در جمع مردم مناطق مختلفی از کشور حضور پیدا می‌کنم تا تدبیری برای رفع مشکلات آنها بیندیشم.

نوبخت از مسوولیت سنگین خود سخن گفت و بیان کرد: مسوول سازمان برنامه و بودجه، برنامه‌ریزی در راستای توسعه کشور است اما همواره این سوال برای خود بنده بوده است که چطور می‌توانم در تهران و در طبقه دهم ساختمانی بنشینم و کوه را نگاه کنم و برای این مردم کپرنشین مناطق محروم کشور برنامه‌ریزی کنم؟ بنابراین تصمیم بر حضور در مناطق محروم گرفتم.

وی با اشاره به 16 پروژه‌ای که برای توسعه جنوب استان کرمان در نظر گرفته شده عنوان کرد: 686 میلیارد تومان برای اجرای این پروژه‌ها در نظر گرفته شده که بخشی از اعتبارات این پروژه‌ها تا پایان سال تخصیص خواهد یافت.

معاون رییس‌جمهور ادامه داد: برخی مصوبات در این 16 طرح دیده نشده بود که با دیدن وضعیت این مناطق و پس از بازگشت به تهران با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان، جزو مصوبات قرار خواهد گرفت. بطور مثال اختصاص یارانه برای 4000 نفر روباری که تاکنون یارانه نگرفته بودند؛ یکی از این اقدامات خواهد بود که براساس اختیاراتم این یارانه را پرداخت خواهم کرد.

وی تصریح کرد: در زمینه مسکن این مناطق با رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور برای احداث واحدهای مسکونی روستایی که مخصوص کپرنشینان است، امروز به صورت تلفنی مذاکراتی داشتیم.

نوبخت اظهار کرد: برخی اوقات مسوولان هیچ حسی نسبت به مردم محروم ندارند و خود را از جنس مردم نمی‌دانند و در نتیجه در قبال پیشرفت مردم آن مناطق خود را مسوول نمی‌دانند لذا به‌طور  جدی اعلام خواهیم کرد که عذر چنین مدیرانی را خواهیم خواست.

   در حوزه صادرات نفتی   دچار مشکل هستیم

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از مشکلاتی که کشور با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، سخن به میان آورد و عنوان کرد: در حوزه صادرات نفتی به‌شدت دچار مشکل هستیم به گونه‌ای که از 2 میلیون و 410 هزار بشکه نفت که برای هر روز در سال 97 که 47 میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه سال جاری پیش بینی شده بود؛ در حاضر به‌شدت فاصله گرفته‌ایم و فقط توانسته‌ایم در سال جاری 2 میلیون و 800 هزار بشکه نفت صادر کنیم که نه تنها با مشکل مقدار کم فروش نفت مواجه‌ایم بلکه امکان انتقال ارز حاصل از فروش نفت به داخل کشور را نیز نداشته یا به سختی انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا محمدباقر نوبخت در آخرین برنامه سفر خود به جنوب استان کرمان و در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (ویژه جنوب استان) گفت: برای حل مشکلات جنوب استان باید مسوولان مسائل مورد نیاز توسعه جنوب را به تهران ارایه دهند.

وی با یادآوری بازدیدهای امروز خود و هیات همراه از منطقه جنوب استان کرمان عنوان کرد: 16 طرح برای توسعه جنوب استان از سوی دولت تعریف شده که 686 میلیارد تومان برآورد اولیه اعتبار مورد نیاز اجرای این 16 طرح است.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از ابلاغ 30 میلیارد تومان کمک هزینه برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد استان ظرف یک ماه آینده خبر داد و ادامه داد: با این اعتبار نمی‌توانیم عدم توسعه یافتگی استان را برطرف کنیم لذا سفر دیگری به جنوب استان برای برنامه‌ریزی جهت توسعه بیشتر این منطقه خواهم داشت. معاون رییس‌جمهور با اشاره به خشکسالی‌های پیاپی جنوب استان کرمان و بروز مشکلات عدیده در این راستا برای کشاورزان منطقه اظهار کرد: شورای نگهبان برای استمهال وام‌های کشاورزی اعلام کرده است که سقفی برای این موضوع مشخص شود لذا در مرحله نخست بانک مرکزی 2 هزار میلیارد تومان برای استمهال وام‌های کشاورزی کل کشور تصویب کرده است.

نوبخت از اهداف بازدیدهای استانی و منطقه‌ای سخن به میان آورد و بیان کرد: مسوولان ملی باید برنامه‌ریزی‌های خود را به مسوولان استان ارایه دهند.

وی از مشکلاتی که کشور با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، سخن به میان آورد و عنوان کرد: در حوزه صادرات نفتی به‌شدت دچار مشکل هستیم به گونه‌ای که از 2 میلیون و 410 هزار بشکه نفت که برای هر روز در سال 97 که 47 میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه سال جاری پیش بینی شده بود؛ در حال حاضر به‌شدت فاصله گرفته‌ایم و فقط توانسته‌ایم در سال جاری 2 میلیون و 800 هزار بشکه نفت صادر کنیم که نه تنها با مشکل مقدار کم فروش نفت مواجه‌ایم بلکه امکان انتقال ارز حاصل از فروش نفت به داخل کشور را نیز نداشته یا به سختی انجام می‌شود.

معاون رییس‌جمهور به تبیین تحریم‌های هواپیمایی کشور و مشکلاتی که هواپیماهای ما با این موضوع دارند، پرداخت و بیان کرد: برای صادرات نفت مجبوریم که از کشتی استفاده کنیم اما کشتیرانی ما نیز تحریم است این در حالی است اگر کشتی نیز برای صادرات نفت پیدا کنیم باید کشتی را بیمه کنیم اما بیمه‌های ما نیز تحریم هستند.

وی تحریم‌های دشمن را بسیار بی‌رحمانه دانست و بیان کرد: 4 هزار و 200 میلیارد تومان شب گذشته یارانه پرداخت کردیم و امروز متوجه شدم که درآمد برخی از خانوارها از این محل تامین می‌شود لذا به پرداخت این یارانه به مردم افتخار می‌کنم.

نوبخت با ابراز امیدواری از اینکه با مدیریت از این گردنه سخت عبور خواهیم کرد، خطاب به مسوولان گفت: آیا این سختی که امروز کشور دچار آن است به علت سوءمدیریت ماست یا بی‌خردی و بی‌رحمی دشمن است؟ شاهدیم که ترامپ مشکلاتی برای کشور خود ایجاد کرده است و دولت امریکا تعطیل شده است بنابراین ما مقصر نیستیم همچنین از سال 92 همه تلاش ما براین بود که همه زنجیره‌هایی که از تحریم‌ها به پای ملت ایران قفل شده بود؛ را رفع کنیم اما امروز با این پدیده شوم امریکایی (ترامپ) مواجه شدیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز به یکسری مصارف ضروری نیاز داریم که مجبوریم آنها را از خارج از کشور وارد کنیم این درحالی است که صادرات نفت ما محدود شده لذا انتظار داریم صادر‌کنندگان و تولیدکنندگان در کنار ما باشند تا این اوضاع سخت نامتعارفی که در تاریخ کشور بی‌سابقه بود را به سلامت بگذرانیم.

رییس سازمان برنامه  و بودجه کشور ادامه داد: متاسفانه در شرایط سختی از لحاظ بین‌المللی قرار گرفته‌ایم به‌طوری که حتی شاهد هستیم تا با افردی مذاکره می‌کنیم به‌طوری که اگر امشب صحبت کنیم دشمنان آنها را فردایش تهدید   و او را از همکاری با ما منصرف می‌کنند.

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران