شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتاق بازرگانی اهواز:

| | |

رییس اتاق بازرگانی اهواز گفت: عراق برخی کالاهای تاجران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی را از پرداخت عوارض گمرکی به این کشور معاف می‌کند.

رییس اتاق بازرگانی اهواز گفت: عراق برخی کالاهای تاجران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی را از پرداخت عوارض گمرکی به این کشور معاف می‌کند.

شهلا عموری دیروز با اشاره به افزایش دامنه مناسبات اقتصادی با عراق گفت: با رایزنی اتاق تعاون خوزستان با کشور عراق، زمینه لازم برای معافیت برخی از کالاهای ایرانی با محوریت خوزستان فراهم شده تا سبد کالای ارزان قیمت به خانوارهای این کشور از طریق تعاونی‌های مصرف ارایه شود.

او با بیان اینکه حدود 25 قلم شامل معافیت گمرکی به عراق می‌شوند افزود: بر اساس مصوبه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت خوزستان، اتاق تعاون خوزستان باید در 2 هفته آینده نقشه راه برای تشکیل کنسرسیوم تجاری با مشارکت شرکت‌های علاقه‌مند در این حوزه ارایه کند. دبیر شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی با دولت در خوزستان افزود: از استان‌های توانمندی که می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند دعوت می‌شود تا به این کنسرسیوم که فراخوان آن در آینده صادر خواهد شد، ملحق شوند.

عموری، یکی از الزامات این توافق تجاری با تعاونی‌های مصرف کشور عراق را تداوم تولید و صادرات محصولات مورد تقاضا بیان کرد و گفت: به منظور پیگیری بعدی در این خصوص کمیته‌ای زیرمجموعه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در خوزستان تشکیل شده تا تاسیس این مجموعه شرکت‌ها با محوریت خوزستان و اتاق تعاون پیگیری شود.

وی ادامه داد: این کمیته با حضور نمایندگانی از استانداری خوزستان، اداره کل صنعت، معدن و تجارت، اتاق‌های بازرگانی اهواز و تعاون خوزستان، نماینده وزارت امور خارجه، منطقه آزاد اروند، و کاردار عراق در آبادان، خرمشهر و اهواز راه‌اندازی می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی اهواز همچنین به موضوع صادرات خدمات فنی و مهندسی از خوزستان به عراق اشاره کرد و گفت: در این رابطه توافق‌های بسیار خوبی صورت گرفته که بر اساس آن این کشور به صورت رایگان زمین را در اختیار سازندگان ایرانی قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: عراق همچنین فروش واحدهای مسکونی ساخته شده توسط سازندگان ایرانی به اعضای تعاونی مسکن این کشور را تضمین کرده است.

گفتنی است، ارزش دلاری کل حجم تجارت خارجی کشور در سال 96 بالغ بر 98 میلیارد دلار بوده که از این میزان 36 میلیارد دلار اختصاص به تجارت با کشورهای همسایه دارد. همچنین در 6 ماه نخست سال 97، ارزش مبادلات تجاری کشور بالغ بر 52 میلیارد بوده که از این میزان بالغ بر 20 میلیارد دلار سهم مبادلات با کشورهای همسایه بوده است.

صادرات غیرنفتی به عراق در طول سال حدود 9 میلیارد دلار است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران