شماره امروز: ۵۴۷

معاون سازمان خصوصی ‌سازی خبر داد

| کدخبر: 137025 | |

هرچند برخی از کارشناسان در بدو امر تصور می‌کردند که با حضور دولت تدبیر و امید فرآیند تخصیص سهام عدالت دچار اختلالاتی شود؛

هرچند برخی از کارشناسان در بدو امر تصور می‌کردند که با حضور دولت تدبیر و امید فرآیند تخصیص سهام عدالت دچار اختلالاتی شود؛ اما کابینه یازدهم و بعد هم دولت دوازدهم از همان ابتدا اعلام کردند که نسبت به طرح‌های اقتصادی دولت‌های قبل خود را متعهد می‌دانند؛ بر اساس این دستور کار مشخص بود که دولت فرآیند اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت قبلی را در دستور کار قرار داد. طرح‌هایی چون مسکن مهر و سهام عدالت از جمله طرح‌هایی بودند که هرچند کارشناسان اجرای آن‌را بر خلاف واقعیات اقتصادی و آسیب رسان به ساختارهای اقتصادی ارزیابی می‌کردند اما دولت تصمیم گرفت تا با اجرای برخی اصلاحات این طرح‌ها را اجرایی کند.

بر این اساس و در شرایطی که گروه‌های مختلف مردمی مربوط به سهام عدالت به صورت منطقه ای و استانی در حال دریافت سود سهام عدالت خود هستند بر‌اساس اعلام معاون برنامه‌ریزی سازمان خصوصی‌سازی روستاییان و عشایر از 18دیماه می توانند منتظر دریافت سود سهام عدالت خود باشند.  معاون برنامه‌ریزی، توسعه و منابع انسانی سازمان خصوصی ‌سازی گفت: سود سهام عدالت روستاییان و عشایر سراسر کشور مربوط به عملکرد مالی سال 1396 شرکت‌های سرمایه پذیر، از سه شنبه- هجدهم دی ماه- به تدریج به حساب آنان واریز می‌شود.

به گزارش تارنمای سازمان خصوصی سازی، داود خانی اعلام کرد 13میلیون روستایی و عشایر مشمول دریافت این سود می‌شوند و مجموع واریزی به حساب آنها یک هزار و یکصدمیلیارد تومان است.

به گفته وی، در مرحله نخست حدود پنج میلیون و 500 هزار نفر از افراد زیر پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی به تدریج سود سهام عدالت خود را دریافت کردند که ارزش این میزان سود حدود 850 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

    روستاییان مشمول دریافت سهام

خانی اضافه کرد: روستاییان و عشایر سراسر کشور که مشمول دریافت سهام عدالت می‌شوند در صورت دریافت نکردن سود عملکرد سال مالی 1395 شرکت‌های سرمایه پذیر، این مبلغ را به همراه سود عملکرد سال مالی 1396 بطور یکجا می‌گیرند.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه و منابع انسانی سازمان خصوصی ‌سازی گفت: واریز سود سهام عدالت روستاییان و عشایر مطابق با سود دریافتی از شرکت‌های سرمایه پذیر با اولویت بانک‌هایی مانند ملی، صادرات، کشاورزی و پست بانک انجام می‌شود که شعبه‌های بیشتری در روستاها دارند. وی افزود: سود سهام عدالت دیگر مشمولان سهام عدالت از جمله کارگران فصلی و ساختمانی نیز به صورت تدریجی تا پایان سال به حساب آنان واریز می‌شود.

به گزارش ایرنا، سهام عدالت نوعی یارانه است که از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. هدف از عرضه سهام عدالت گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام شده است که طبق آن بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.

سبد سهام عدالت ترکیبی از ۶۰ شرکت بورس و فرابورس است.

آیین ‌نامه اجرایی «افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون بر اساس توزیع سهام عدالت» نهم بهمن سال 1384 پس از اصلاح متن اولیه که در بیست و سوم آبان همان سال به تصویب هیات وزیران رسیده بود، تصویب و این سهام پیش از آغاز سال 1385 در چهار استان به برخی مشمولان اعطا شد.

    نحوه دریافت سهام افراد تحت پوشش

در مرحله نخست، سهام عدالت به برخی افراد زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تعلق یافت و برگه‌هایی به عنوان برگه سهام عدالت به مشمولان داده شد.

ارزش این برگه‌ها در ابتدا معادل ۵۰۰ هزار تومان سهام بود که سپس به یک میلیون تومان افزایش یافت.

سازمان خصوصی سازی سی‌ام آبان امسال در اطلاعیه‌ای اعلام کرد واریز نوبت دوم سود مشمولان سهام عدالت از اول آذر آغاز می‌شود و مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی 175 هزار تومان سود دریافت می‌کنند.

تاکنون نزدیک به 38 میلیون و 800 هزار نفر سهام عدالت خود را بطور کامل دریافت کرده‌اند و سود اختصاص یافته به این دسته از مشمولان حدود سه هزار و 200 میلیارد تومان بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران