شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهوری مطرح کرد

| کدخبر: 134940 | |

در شرایطی که طی روزهای آینده قرار است از بودجه 98 کل کشور رونمایی شود، معاون اول رییس‌جمهوری از کاهش میزان وابستگی بودجه 98 به نفت به 25درصد خبر می‌دهد.

در شرایطی که طی روزهای آینده قرار است از بودجه 98 کل کشور رونمایی شود، معاون اول رییس‌جمهوری از کاهش میزان وابستگی بودجه 98 به نفت به 25درصد خبر می‌دهد. موضوعی که بسیاری از کارشناسان تحقق آن را شرط اساسی بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی کشورمان ارزیابی می‌کردند.

جهانگیری با بیان اینکه چالش اصلی کشور مقابله با تحریم‌های ظالمانه امریکا است، گفت: امریکا به دنبال این است که نفت ایران فروخته نشود. ما هم بودجه 98 را به گونه‌ای تنظیم کردیم که سهم درآمدهای نفتی خیلی بیشتر از 25 درصد نباشد.

جهانگیری دیروز در سخنرانی خود در مراسم روز ملی بیمه با اشاره به اینکه توسعه پایدار و توسعه اقتصادی، بیش از سایر جوانب توسعه مورد توجه است، اظهار کرد: به همین دلیل فشار دشمن به سمت اقتصاد متمرکز شده است تا با زمین گیر کردن اقتصاد کشور به سایر بخش‌ها هم آسیب برساند.

وی ادامه داد: ما وظیفه داریم به مسائل اقتصادی کشور بطور جدی بپردازیم و اقتصادی مقتدر رقم بزنیم که رشد مطلوبی داشته باشد، سرمایه‌گذاری مناسبی انجام دهد و از منابع خارجی بهره ببرد. یکی از چالش‌های هر خانواده‌ای بیکاری جوانان تحصیل‌کرده است. چقدر کشورهای دنیا آرزوی داشتن جمعیت جوان دارند، ولی ما باید غصه بخوریم که برای جوانان اشتغال درست نکرده‌ایم.

جهانگیری بیان کرد: اگر اقتدار ایران در منطقه به چالش کشیده شود قطعا خاورمیانه و خلیج فارس دچار بحران و آشوب می‌شود. حضور ایران مقتدر در منطقه ناامن خاورمیانه به ثبات این منطقه کمک می‌کند. ما باید همانطور که اقتدار در منطقه داریم اقتصاد مقتدری را هم رقم بزنیم.او با اشاره به تحریم‌های امریکا علیه کشورمان اظهار کرد: امریکا گفته است که نباید نفت ایران فروخته شود یا به جای پول با کشورهای دیگر و حمل و نقل کالا به ایران اتفاق بیفتد، اما ما هم در این زمینه‌ها برنامه‌ریزی داریم. ما اصرار داشتیم بودجه 98 را به موقع تدوین کنیم و تصویب کرده و اعلام کنیم، بودجه کشور را در شرایط تحریم نیز با درآمدهای مطمئن تنظیم کرده‌ایم. بعید می‌دانم سهم درآمدهای نفتی در بودجه 98 خیلی از 25 درصد بالاتر باشد. اگر دستگاه‌های دولتی هم به سمت صرفه جویی بروند هزینه‌های غیر ضروری کاهش می‌یابد.

 ثبات اقتصادی پایدار

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای ایجاد ثبات اقتصادی و تعامل با دنیا، بیان کرد: امریکا و کشورهایی که با ملت ایران دشمنی دارند دست به حرکت عجیبی زدند. اعتبار امریکا با زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی دچار مشکل شد. آنها همیشه مدعی اجرای قوانین بین‌المللی بوده و به بهانه‌ اجرای مصوبات شورای امنیت سازمان ملل در دنیا لشگر کشی می‌کردند، اما امریکا این‌بار برخلاف قطعنامه شورای امنیت از برجام خارج شد و ایران را تحریم ظالمانه‌ای کرد و جنگ اقتصادی، روانی و رسانه‌ای علیه ملت ما آغاز کرد.

جهانگیری ادامه داد: چالش اصلی کشور مقابله با تحریم‌های ظالمانه امریکاست و اولویت ما اداره اقتصاد کشور و کمک به اداره زندگی مردم در مقابله با تحریم‌هاست. امریکا به تنهایی در مقابل جامعه بین‌المللی ایستاده و انتظار دارد همه دنیا از تصمیم‌اش حمایت کند. اگر دنیا با یک جانبه گرایی ترسناک امریکا، مقاومت نکند، حتما استقلال کشورهای جهان آسیب می‌بیند.معاون اول رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه تجربه‌ ما از تحریم‌ها این است که در دوره تحریم‌ها بیشترین فشار به بیماران، سالمندان، کودکان و اقشار ضعیف جامعه وارد می‌شود گفت: آنها می‌گویند دولت را تحریم کردند و به بیماران و سالمندان فشار وارد نمی‌شود، اما این حرف دروغ است؛ البته ما به لطف خدا و توانمندی خود اطمینان داریم که این فشارها را به حداقل برسانیم. اما باید انسجام ملی هم در کشور حفظ شود. هر حرکتی که به وحدت ملی آسیب بزند خواسته یا ناخواسته به نفع امریکاست. مدیران و فعالان اقتصادی در دوره‌ تحریم باید با برنامه‌ریزی درست به صورت تمام وقت در صحنه باشند. مدیر بی‌انگیزه یا فعال اقتصادی که به دنبال منافع شخصی است، نمی‌تواند خدمتگذار خوبی باشد.جهانگیری بیان کرد: امریکا دنبال این است که حمل و نقل کالا به ایران انجام نشود، اما ایران کشوری نیست که محاصره شود. ایران مرزهای دریایی طولانی دارد، به وسیله ریل از چین تا اروپا اتصال دارد و مرزهای زمینی زیادی دارد و این کشور را نمی‌شود تحریم کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران