شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان استاندارد:

| کدخبر: 134505 | |

در شرایطی که وزیر صمت روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران از مخالفت دولت با افزایش قیمت خودرو خبر داد،

گروه بنگاه‌ها|

در شرایطی که وزیر صمت روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران از مخالفت دولت با افزایش قیمت خودرو خبر داد، رییس سازمان استاندارد به نقل از فعالان حوزه خودرو اعلام می‌کند که خودروسازان نگران فرآیند تامین قطعات هستند و چنانچه این مشکل حل شود بسیاری از نوسانات این بازار هم کنترل خواهد شد.

رییس سازمان استاندارد از نگرانی خودروسازها برای تامین قطعات خبر داد و افزود: نگرانی خودروسازها این است که با توجه به تحریم‌ها نتوانند بسیاری از قطعاتشان را تامین کنند به همین جهت باید فکری برای حل این مشکل صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، نیره فیروزبخت دیروز در حاشیه هشتمین همایش استاندارد و کیفیت که در موسسه علوم دامی کرج برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بدون شک برگزاری چنین همایش‌هایی نقش بسزایی در ایجاد انگیزه رقابت بین صاحبان واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی دارد و در نهایت باعث ارتقای کیفیت کالاهای داخلی می‌شود. همه واحدهای تولیدی نمونه، همکاران آزمایشگاهی، بازرسی و مدیران کنترل کیفیت از سراسر کشور در این همایش شرکت و بهترین آنها برگزیده می‌شوند.

این مسوول با بیان اینکه این همایش در سایر استان‌های کشور هم برگزار می‌شود، توضیح داد: همایش استاندارد و کیفیت تنها مختص البرز نیست و دیگر استان‌ها نیز با برگزاری این همایش از واحدهای تولیدی نمونه خود تقدیر می‌کنند.

وی با اشاره به نحوه انتخاب برگزیده‌های این همایش بیان کرد: محصولات تولیدکنندگانی که در این همایش شرکت کرده‌اند جمع‌آوری و در آزمایشگاه‌های معتبر مورد آزمایش قرار می‌گیرد. اگر در نمونه‌های آزمایش شده مغایرتی با استانداردها و فاکتورهای اعلام شده وجود نداشته باشد آن کالا و محصول برتر خواهد شد.

فیروز بخت در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به استانداردهای تعیین شده برای بررسی کیفیت خودروها گفت: 85 فاکتور در سنجش استاندارد خودروها وجود دارد که از یکم دی ماه مجدداً بررسی این فاکتورها در خودروهایی که تولید می‌شوند آغاز می‌شود. فعلاً برای سخت‌تر کردن استاندارد خودروها گزینه جدیدی را مطرح نکرده‌ایم و همان 85 فاکتور قبلی در استاندارد خودروها رصد می‌شود. این مسوول گفت: شاخص‌های فعلی برای استانداردهای خودرو مورد قبول است.

   بومی‌سازی استانداردها ضروری است

 از سوی دیگر رییس اتاق بازرگانی استان البرز بر بومی‌سازی استانداردها و ارایه آموزش‌های این حوزه به تولیدکنندگان تاکید کرد.

رحیم بنامولایی در هشتمین همایش استاندارد و کیفیت استان البرز که در سالن همایش موسسه تحقیقات علوم دامی برگزار شد، با اشاره به اینکه استاندارد به معنای هویت دادن به کالاها و سبک زندگی‌ است، اظهار کرد: استاندارد نشان‌دهنده کار، تلاش و نگاه مسوولان به توسعه است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز با بیان اینکه اولین چیزی که برای رشد کردن نیاز داریم، بومی‌سازی کردن استانداردهاست، افزود: گام بعدی رسیدن به استانداردهای بین‌المللی است.

بنامولایی با بیان این مطلب که باید تفاهم نامه‌ای میان سازمان استاندارد و سازمان‌های بین‌المللی منعقد شود، گفت: با این کار هزینه‌های تولیدکننده کاهش پیدا می‌کند. وی ادامه داد: برای رشد و توسعه تولید و برای اینکه صادرات خوبی داشته باشیم باید تفاهمات انجام شود.

بنامولایی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی با سازمان استاندارد و معاونت غذا و دارو تفاهم نامه‌ای منعقد کرده است، بیان کرد: براساس این تفاهم نامه آزمایشگاه‌های همکار نباید جزیره‌ای عمل کنند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بابیان این مطلب که اتاق نیاز دارد کلاس‌های آموزشی برگزار کند، گفت: کارشناسان استاندارد باید کلاس‌های آموزشی و آشنا کردن تولید‌کننده با استانداردهای کشورمختلف را برگزار کند.

وی افزود: اتاق بازرگانی این آمادگی را دارد که کلاس‌های کاربردی را برگزار کند تا تولید‌کننده متناسب با استانداردهای کشورهای مختلف تولید کند.

بنامولایی با بیان اینکه علم کورکورانه مانع پیشرفت ما است، گفت: کورکورانه کار کردن ما را به جایی نخواهد رساند.

وی در پایان بابیان اینکه اگر می‌خواهیم مشکلات حل شود باید متناسب با رشد تکنولوژی حرکت کنیم، گفت: باید متناسب با رشد تکنولوژی و در کنار هم حرکت کنیم و اگر این کار را انجام دهیم موفق خواهیم شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران