شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان برنامه وبودجه:

| کدخبر: 132538 | |

در شرایطی که نحوه برخورد عباس آخوندی با مسکن مهر طی سال‌های اخیر انتقاداتی را در این خصوص ایجاد کرده بود؛

گروه بنگاه‌ها|

در شرایطی که نحوه برخورد عباس آخوندی با مسکن مهر طی سال‌های اخیر انتقاداتی را در این خصوص ایجاد کرده بود؛ با استعفای آخوندی از راس وزارتخانه راه و شهرسازی به نظر می‌رسد که موضع دولت در خصوص حمایت از مسکن مهر وارد فاز حمایت‌های جدی شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه در همین زمینه گفت: مسکن مهر، مجموعه مسکونی خصوصی در قالب شرکت تعاونی یا اقدام فردی برای ساخت است اما دولت، همچنان خود را به تأمین زیرساخت‌های آن متعهد می‌داند.

محمدباقر نوبخت دیروز در جمع خبرنگاران در ایستگاه مرکزی در حال احداث راه‌آهن رشت با اشاره به بازدید از مجموعه مسکن مهر این شهر، اظهار داشت: مقرر شد آنچه نهادهای مربوطه در مورد زیرساخت‌ها می‌توانند تا سال جاری انجام دهند را اطلاع دهند تا اعتبار آن مشخص و پرداخت شود.

وی با اشاره به اختصاص اعتبار برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل نیمه مهرماه گذشته در استان، اطمینان داد که در صورت مشخص شدن تعداد واحدهایی که تحویل متقاضیان می‌شود، بودجه تامین زیرساخت‌های آن نیز تا پایان آبان ماه جاری به استان اختصاص یابد.

   حمایت از پروژه‌های زیرساختی

معاون رییس‌جمهوری به بازدید خود از تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر رشت نیز اشاره و اضافه کرد: متعهد شده‌اند تا یک سال آینده، بخشی از این تصفیه خانه را که حدود 12.5 درصد می‌تواند آب فاضلاب رشت را تصفیه کند، آماده تحویل کنند از این رو اعتبار هر آنچه طی سال جاری قابل اتمام است، پرداخت می‌شود.

نوبخت در ادامه سخنانش به بازدید از پروژه حمل و نقل ریلی رشت اشاره کرد و افزود: همواره در سفر به گیلان، یکی از طرح‌هایی که بازدید کرده‌ام، پروژه راه آهن است و اطمینان می‌دهم دولت نسبت به هرآنچه مربوط به تامین منابع مالی بود، فروگذار نکرده است.

وی ابراز امیدواری کرد این خط ریلی هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد تا مردم برای انجام مسافرت، از آن استفاده کنند. نوبخت روند انجام این پروژه را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: تاخیر این پروژه به دلیل مشکلاتی است که اجرای این طرح در معابر کوهستانی داشته و امیدوارم بخش تکمیلی آن به گونه‌ای مناسب و مانند دفعات پیشین، مدیریت شود. معاون رییس‌جمهوری با یادآوری اتصال استان‌های همدان و کرمانشاه به شبکه ریلی سراسری طی سال گذشته افزود: امسال نیز استان‌های آذربایجان غربی و گیلان به این شبکه سراسری وصل می‌شوند.

به گفته نوبخت، به دلیل تقارن ایام اخیر با اربعین حسینی، افتتاح راه آهن ارومیه به بعد از این روزها موکول شده و پس از آن، خط ریلی گیلان به بهره‌برداری می‌رسد و خانواده‌های معظم شهدا به میزبانی سازمان برنامه و بودجه، به مشهد مقدس مشرف می‌شوند.

   توسعه حمل و نقل ریلی

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به وعده استاندار گیلان برای درنظر گرفته شدن ساختمانی به عنوان اداره کل راه آهن گیلان و معرفی مدیرکل راه آهن استان طی ماه جاری خاطرنشان کرد: ایستگاه تکمیلی دیگری در داخل شهر رشت در نظر گرفته شده ولی ایستگاه کنونی نیز وسعت زیادی دارد که می‌تواند پروژه‌های جنبی با اشتغال زایی زیادی فراهم سازد. وی اضافه کرد: طرحی مبنی بر استفاده از خودروهای با پلاک منطقه آزاد انزلی برای تردد مردم در این ایستگاه ارایه شد که از آن استقبال کردم ضمن اینکه واگن‌هایی ویژه (VIP) در نظر گرفته‌ایم تا مسافران نسبت به استفاده از این مسیر ریلی، رغبت بیشتری داشته باشند.

محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه، روز جمعه با همراهی مسوولان استان گیلان از ایستگاه مرکزی در حال احداث راه‌آهن رشت و پروژه‌های عمرانی مسکن مهر شامل تأسیسات زیربنایی و تصفیه‌خانه بازدید کرد.

ساخت پروژه راه آهن رشت - قزوین از سال 1385 آغاز شده و این مسیر در قالب هشت قطعه کار می‌شود. این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه هفت میلیون تن بار را حمل و 2 و نیم میلیون مسافر را جابه‌جا کند. حدود هشت کیلومتر پل‌های ویژه در این مسیر وجود دارد که بزرگ‌ترین پل راه آهن کشور، به طول یک هزار و 430 متر روی سد منجیل است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران