شماره امروز: ۵۴۷

حضور رییس دفتر سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در اتاق تعاون

| کدخبر: 131784 | |

نشست مشترک رییس اتاق تعاون ایران و رییس دفتر سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در اتاق تعاون ایران برگزار شد. به گزارش «تعادل» از پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق تعاون ایران،

نشست مشترک رییس اتاق تعاون ایران و رییس دفتر سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در اتاق تعاون ایران برگزار شد. به گزارش «تعادل» از پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی رییس اتاق تعاون ایران با یوکی هارو کوبایاشی رییس دفتر سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نشست رییس اتاق تعاون ایران ضمن خیرمقدم بخش تعاون و توانمندی‌های بخش را تشریح کرد و گفت: در کشور بیش از 180 هزار شرکت تعاونی فعال وجود دارد و تعاونی‌ها نقش موثری در توسعه کشور، تامین عدالت اقتصادی و اجتماعی دارند.  وی گفت: بخش تعاون در تمام بخش‌های اقتصادی ازجمله کشاورزی، صنعت، حمل و نقل، دانش بنیان، دامداری، شیلات و... حضور گسترده‌ای دارد بطوری که 70 درصد فعالیت‌های بخش کشاورزی به بخش تعاون اختصاص دارد.

یوکی هارو کوبایاشی رییس دفتر سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) نیز در تشریح سازمان متبوعش گفت: جایکا به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بین‌المللی کمک‌های دو جانبه در دنیا، مسوولیت اداره و مدیریت تمامی کمک‌های توسعه‌ای دولت ژاپن مانند همکاری‌های فنی، وام‌های توسعه‌ای و کمک‌های بلاعوض به همه سازمان‌ها جز سازمان‌های بین‌المللی را به صورت یکپارچه بر عهده دارد.  رییس دفتر جایکا در ایران افزود: مهم‌ترین فعالیت جایکا، همکاری‌های فنی است، چنانچه از متخصصان ژاپنی سالانه 200 نفر برای همکاری به ایران می‌آیند. همچنین سالانه بطور متوسط 100 از ایران به ژاپن اعزام می‌شوند.

وی با بیان اینکه اولویت‌های جایکا برای فعالیت در ایران بطور منظم هر چند وقت یک بار به‌روزرسانی می‌شود، ‌گفت: افزایش اشتغال‌زایی، مدیریت زلزله و بلایای طبیعی، تقویت زیرساخت‌ها، مدیریت منابع آب، ایجاد جامعه مستحکم، مدیریت گرمایشی جهان، حفاظت از محیط زیست، مدیریت آلودگی محیط زیست و بهبود روابط با جوامع بین‌المللی و محیط پیرامون از اولویت‌های ما در ایران است. رییس دفتر جایکا یادآور شد: شروع فعالیت‌ها و کمک‌های ژاپن به ایران به سال 1957 برمی‌گردد و بعد از چند دهه همکاری در سال 1974 دفتر جایکا در ایران فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی اذعان داشت: بخش تعاون نقش بسزایی در اشتغالزایی ایران دارد و موضوع اشتغالزایی از اولویت‌های دولت است.  به گفته وی، 253.7 میلیارد دلار هزینه تمام همکاری‌های فنی جایکا در ایران تا سال 2016 بوده و مقدار کل وام‌های توسعه‌ای دولت ژاپن به ایران تا این سال 744.4 میلیارد دلار بوده است. وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه فعالیت جایکا برای توسعه اشتغال گفت: همکاری‌های ما در زمینه اشتغال به بحث‌های توسعه‌ای و حمایت از اشتغال‌زایی معطوف است و سرمایه‌گذاری نیست بلکه ما در زمینه شناسایی مشکلات و راهکارها با طرف‌های ایرانی همکاری می‌کنیم. رییس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از این نشست، در تشریح فعالیت‌های تعاون در بخش کشاورزی یادآور شد: بیشترین گستردگی بخش کشاورزی در بخش تعاون است و بیشترین اشتغال بخش تعاون نیز در بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: از این حیث حوزه کشاورزی انتخاب مناسبی برای همکاری بیشتر با جایکا محسوب می‌شود.

وی همچنین در حوزه کشاورزی و بهینه‌سازی ناوگان حمل و نقل خواستار حمایت‌های جایکا شد. عبداللهی گفت: بخش تعاون در بیشتر حوزه‌های کشاورزی جایگاه ویژه‌ای دارد، از این رو در تمام حوزه‌ها نیازمند استفاده از تکنولوژی جدید هستیم.

یوکی هارو کوبایاشی در ادامه خواستار برگزاری جلسات متعدد و در ارتباط با حوزه کشاورزی شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران