شماره امروز: ۵۴۷

یک مقام مسوول در وزارت جهاد کشاورزی:

| کدخبر: 130507 | |

یک مقام مسوول در وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه صادرات محصولات گلخانه‌ای ممنوع نیست، گفت: بر این اساس، صادرات گوجه کشت شده در گلخانه‌ها ممنوع نیست.

یک مقام مسوول در وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه صادرات محصولات گلخانه‌ای ممنوع نیست، گفت: بر این اساس، صادرات گوجه کشت شده در گلخانه‌ها ممنوع نیست.

غلامرضا تقوی، مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی، در گفت‌وگو با مهر با اشاره به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی در پی افزایش قیمت این محصول در بازار، گفت: با توجه به اینکه این ممنوعیت شامل محصولات گلخانه‌ای نمی‌شود، صادرات گوجه فرنگی گلخانه‌ای ممنوع نیست.

وی افزود: ساز و کارهای لازم برای این مساله پیش بینی شده و مشکلی وجود ندارد؛ بنابراین تولیدکنندگان نباید نگران باشند. این مقام مسوول درباره اینکه چگونه می‌توان گوجه گلخانه را از محصول فضای باز تشخیص داد تا تخلفی در این زمینه صورت نگیرد؟، ادامه داد: چند کلید شناسایی برای این منظور اعلام کرده ایم و کارشناسان ما بر این اساس، می‌توانند نوع گوجه را تشخیص دهند؛ به عنوان مثال از نوع بسته بندی و کیفیت محصول می‌توان این را تشخیص داد.

تقوی گفت: تاییدیه نهایی را ما هم در محل تولید می‌توانیم صادر کنیم و هم کارشناسان گمرک در زمان ترخیص محصول می‌توانند این کار را انجام دهند.

وی افزود: امکان تخلف در این زمینه ضعیف است؛ ضمن اینکه ما امیدواریم ممنوعیت صادرات گوجه زودتر برطرف و شرایط به حالت عادی برگردد که البته اینگونه نیز خواهد شد و این وضعیت موقتی است؛ چراکه ما نیازمندیم صادرات را ادامه دهیم.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه گوجه‌های تولید فضای باز، تامین کننده رب نیز هستند، گفت: گوجه گلخانه بیشتر مصرف تازه خوری می‌شود و برای کارخانجات رب خیلی به صرفه نیست از این نوع گوجه‌ها استفاده کنند.

وی افزود: بین میزان گوشت و آب گوجه، رابطه‌ای وجود دارد و این میزان باید به صرفه باشد تا کارخانجات از آن استفاده کنند.

تقوی گفت: از ابتدا نیز تولید گوجه‌های گلخانه برای صادرات بوده و با این هدف تولید شده اند؛ بنابراین نباید اجازه دهیم به این جایگاه صادراتی خدشه‌ای وارد شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران