شماره امروز: ۵۴۷

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به «تعادل» در خصوص میزان اشتغال‌زایی خبر داد

| کدخبر: 130425 | |

در شرایطی که دولت دوازدهم در ابتدای سال97 اعلام کرده بود که دورنمای اشتغالزایی بیش از 1میلیون نفری را در دستور کار قرار داده است؛ خبرنگار تعادل در جریان گفت‌وگو با سرپرست وزارت تعاون،

گروه بنگاه‌ها    

در شرایطی که دولت دوازدهم در ابتدای سال97 اعلام کرده بود که دورنمای اشتغالزایی بیش از 1میلیون نفری را در دستور کار قرار داده است؛ خبرنگار تعادل در جریان گفت‌وگو با سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست هیات دولت این پرسش را مطرح کرد که در شرایطی که بیش از نیمی از سال97 پشت سر گذاشته شده؛ دولت تا چه اندازه در تحقق وعده‌هایی که در خصوص اشتغالزایی داده است؛ موفق بوده است و تا به امروز بطور دقیق چه میزان شغل مولد ایجاد شده است؟

محسنی بندپی در پاسخ به این پرسش گفت: «دو طرح تکمیلی در دستور کار وزارتخانه قرار داشت و همچنان نیز در دستور کار قرار دارد؛ نخست صیانت از اشتغال موجود است که می‌تواند چشم‌انداز باثبات‌تری به ساختار اشتغالزایی کشور ببخشد. در واقع قصد داریم شرایطی را فراهم کنیم تا درکنار ایجاد یک میلیون اشتغال از ریزش اجباری نیروی کار هم صیانت کنیم. تمام بنگاه‌هایی که در این زمینه مشکل دارند شناسایی و با آنها مذاکره شده تا بتوانیم در مسیر تداوم کارشان مشکلات آنها را بر طرف کنیم.»

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: «طرح تکمیلی بعدی، نظارت است. تمام تلاشمان این است که نظارت را درست کنیم تا منابع خاصی که برای اشتغال در نظر گرفته شده، در همین حوزه صرف شود. هم از گروه‌های مردم نهاد و جهاد دانشگاهی و هم از نهادهای دیگر درخواست می‌کنیم تا در این باره نظارت داشته باشند تا منابع ذکر شده برای اشتغال صرف شود.» از محسنی‌بند پی می‌خواهم که یک عدد و رقم دقیق را به عنوان حجم اشتغالزایی دولت ارایه کند که از اشتغالزایی بیش از 338 هزار نفری در  آینده خبر داد.

  بسته حمایت اجتماعی

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حداقل حقوق بگیرها در بسته حمایت اجتماعی درنظر گرفته شده‌اند، گفت که هنوز مشخص نیست این حمایت‌ها در شکل کالاکارت باشد یا کوپن.

انوشیروان بندپی اظهار کرد: استان‌هایی مثل کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد استان‌هایی هستند که تقریبا یارانه دستمزد را به آنها پرداخت می‌کنیم تا بتوانیم اشتغال را در این استان‌ها پیگیری کنیم. طرح تامین مالی خرد را در حوزه هدف‌گذاری اشتغال پیگیری خواهیم کرد.

بندپی افزود: دو طرح تکمیلی داریم؛ یکی صیانت از اشتغال موجود است و می‌خواهیم شرایطی را فراهم کنیم تا درکنار ایجاد یک میلیون اشتغال از ریزش اجباری نیروی کار هم صیانت کنیم. طرح تکمیلی دوم، نظارت است. تمام تلاشمان این است که نظارت را درست کنیم تا منابع خاصی که برای اشتغال در نظر گرفته شده در همین حوزه صرف شود.

بندپی اظهار کرد: قطع یقین می‌گوییم کارورزی در محیط کار سال گذشته ۳۰ هزار اشتغال داشته که امسال ۷۰ هزار تا خواهد بود. همچنین شش طرحی که در این وزارتخانه در حوزه اشتغال وجود دارد، تقریبا ۳۳۸ هزار اشتغال را جز اشتغال فراگیر روستایی ایجاد خواهد کرد.

 افزایش حقوق کارگران

او در ادامه این گفت‌وگو، در ارتباط با موضوع افزایش حقوق کارگران گفت: الان بحث حمایت‌های اجتماعی در دولت مطرح شده است تا افرادی که حداقل حقوق را می‌گیرند و اقشار خاص هستند حمایت دولت را بگیرند.

بندپی یادآور شد: الان حداقل حقوق‌بگیرها در بسته حمایت اجتماعی در نظر گرفته شده‌اند. کار کارشناسی آن‌انجام گرفته است. به زودی مبلغ و جامعه هدفش هم مشخص می‌شود. بازنشستگان، افراد تحت پوشش بهزیستی از جمله آنها هستند.

او ادامه داد: هنوز این موضوع که حمایت‌ها، کالاکارت باشد یا کوپن مشخص نیست؛ اما جلساتش در حال برگزاری است و سرعت اجرای آن بالا می‌رود.

بندپی با اشاره به تعهد دولت درباره ایجاد یک میلیون شغل گفت: باتوجه به اینکه تقریبا در سه سال گذشته، سه میلیون نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شده (از پاییز ۹۳ تا اسفند ۹۶) ۷۰ درصد شغل ایجاد شده است.

او تصریح کرد: اگر بخواهیم برای همه بیکاران شغل مناسب ایجاد کنیم باید برنامه‌هایی را دنبال کنیم. حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر روستایی در نظر گرفته شده است. قرار دادها نوشته شده، تفاهمنامه‌ها هم تهیه شده است. بندپی افزود: در تبصره ۱۸ که درباره بحث اشتغال است حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که ۶ طرحش برای وزارت تعاون است. شرکت‌های دانش بنیان هم هستند که با یک هدف گذاری حدود ۷۰ هزارنفر را دربرمی‌گیرند. این امیدواری وجود دارد که آنچه دولت تعهد کرده است را بتوانیم در سال ۹۷ به مرحله اجرا برسانیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران