شماره امروز: ۵۴۷

وزیر جهادکشاورزی

| کدخبر: 129025 | |

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ارز چهار هزار و 200 تومانی برای خرید و واردات نهاده‌های دامی به اندازه کافی برای سال جاری تامین شده است.

 وزیر جهاد کشاورزی گفت: ارز چهار هزار و 200 تومانی برای خرید و واردات نهاده‌های دامی به اندازه کافی برای سال جاری تامین شده است.

به گزارش ایرنا، محمود حجتی دیروز در حاشیه بازدید و بهره‌برداری از چند طرح کشاورزی در شهرستان دامغان در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: اعتبار کافی برای خرید علوفه دامی مصوب شده است و باید با اتخاذ ساز و کار مناسب بار روانی افزایش قیمت محصولات کشاورزی برداشته شود.

او خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید بیش از دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شد و تا پایان سال جاری در 130 تا 150 هزار هکتار از اراضی دیگر کشور نیز این سامانه‌ها نصب می‌شود. او ادامه داد: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی حداقل 85 درصد از هزینه نصب سامانه‌های نوین آبیاری بر عهده دولت است اما ممکن است این رقم برای سال‌های آینده به دلیل مشکلات مختلف اقتصادی عملیاتی نشود.

حجتی ادامه داد: دولت تمام تلاش خود را برای نصب سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی کشاوری انجام می‌دهد و مبالغ تخصیصی برای اجرای طرح تشویقی توافقی با دهیاری‌ها و نهاد‌های مسوول منطقه‌ای است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت خواستار افزایش نصب سامانه‌های نوین آبیاری در کشور است و هر میزان این طرح‌ها افزایش یابد در مصرف بهینه آب تاثیرگذار است.

حجتی گفت: قیمت شیر در سال 93 دست‌کم 14 هزار ریال بود که اکنون این رقم به 17 تا 19 هزار ریال رسیده است و این مساله نشان از آن دارد که دولت در ثابت نگه داشتن قیمت این محصول مطلوب عمل کرده است.

او خاطرنشان کرد: در‌ چند ماه‌ گذشته قیمت علوفه افزایش یافته که قیمت جدید شیر نیازمند یک توافق ملی است. در استان سمنان 198 هزار هکتار زراعت و باغ وجود دارد که 23 هزار هکتار باغ پسته است و از این میزان 18 هزار هکتار در دامغان قرار دارد.

45 هزار نفر در استان سمنان بهره‌بردار بخش کشاورزی هستند، بخش کشاورزی 17 درصد اشتغال و 20.5 درصد ارزش افزوده استان را تامین می‌کند.

کل تولیدات جهادکشاورزی در این استان سالانه یک میلیون و 460 هزار تن است که 825 هزار تن محصولات زراعی، 360 هزار تن محصولات باغی و 275 هزار تن محصولات دامی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران