شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتاق ایران:

| کدخبر: 128279 | |

جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان با حضور رییس و اعضای هیات‌رییسه اتاق بازرگانی ایران، استاندار و نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، روز شنبه در استانداری برگزار شد.

جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان با حضور رییس و اعضای هیات‌رییسه اتاق بازرگانی ایران، استاندار و نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، روز شنبه در استانداری برگزار شد.

رییس اتاق ایران در این جلسه با اشاره به شرایط حساس کشور گفت: در شرایط حساس کنونی کشور باید سرمایه اجتماعی در جامعه و نیز اعتماد فعالان اقتصادی به دولت افزایش یابد.  به گزارش ایرنا، غلامحسین شافعی افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته از گذشته تاکنون، توسعه برخی از مناطق کشور بر اساس ظرفیت‌های آن منطقه نبوده است. بدون توجه به موقعیت جغرافیایی، طبیعی و قومیتی و برای توسعه هر منطقه، نسخه‌ای واحد از مرکز برای کل کشور صادر می‌شود در صورتی که ظرفیت و موقعیت استان‌ها نیازمند نسخه‌ای متفاوت است و نمی‌توان با این رویکرد، مشکلات اقتصادی را برطرف کرد.

رییس اتاق ایران تصریح کرد: طرح «ستیران» به‌شدت در اتاق ایران دنبال می‌شود که شرط پیاده سازی آن شکستن دیوار ستبر قدرت و توزیع آن در کشور است، از این رو اتاق ایران در نظر دارد برنامه‌هایی با رویکرد توسعه منطقه‌ای تدوین کند.  طرح ستیران به معنی آمایش سرزمین شامل برنامه‌ریزی و سازمان دادن به نحوه اشتغال، تعیین محل سُکنای انسان‌ها و محل فعالیت و کنش بین عوامل گوناگون نظام اجتماعی- اقتصادی است. شافعی با بیان اینکه اقدامات دولتی به‌شدت جو بی اعتمادی ایجاد کرده است، افزود: نتیجه اقدامات و تصمیمات عجولانه در مرکز کشور، نه تنها ما را برای مقابله با تحریم‌ها آماده نمی‌کند بلکه نتیجه معکوس دارد. هرچند از لحاظ منابع در کشور مشکلاتی وجود دارد اما بیش از کمبود منابع با چگونگی توزیع منابع روبه رو هستیم.  او با اشاره به طرح اشتغال زودبازده گفت: منابعی که برای اشتغال اختصاص داده شده، نتیجه نداشته و اشتغال پایدار ایجاد نکرده است و بسیاری از منابع را در این پیوند از دست داده‌ایم. آمار نشان می‌دهدبا وجود گسترش کمیت و تعداد واحدهای صنعتی، سیاست کلی ما هیچگونه حمایتی از صنعت نداشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران