شماره امروز: ۵۴۷

رییس هیات‌مدیره‌ بنیاد برکت خبرداد

| کدخبر: 126804 | |

رییس هیات‌مدیره بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: این بنیاد تا پایان سال 97 از طریق اجرای طرح‌های اجتماع‌محور «مهتاب» (مدل هادی تلاش اقتصادی برکت)، «آسمان»

گروه بنگاه‌ها|

رییس هیات‌مدیره بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: این بنیاد تا پایان سال 97 از طریق اجرای طرح‌های اجتماع‌محور «مهتاب» (مدل هادی تلاش اقتصادی برکت)، «آسمان» (آیین‌نامه سرمایه‌گذاری مردمی و اشتغال‌ نیروی انسانی) و «آفتاب» (آیین‌نامه فقرزدایی و توان‌افزایی برکت)، 10 هزار فرصت شغلی در روستاها و مناطق محروم کشور ایجاد می‌کند.

محمود عسکری‌‌آزاد، در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با اشاره به لزوم اشتغال‌زایی و ایجاد محل درآمد برای روستاییان برای کاهش مهاجرت از روستاها، گفت: واقعیت این است که از سال 53 تا امروز، از 75 درصد جمعیت روستایی در کشور به 26 درصد رسیدیم. ما در روستاها مشاغل جدید ایجاد نکردیم، به تبع آن مردم برای کسب درآمد از روستاها به شهرها آمدند. برای اشتغال‌زایی در روستاها و توانمندسازی اقتصادی روستاییان، باید نگاه‌مان فراتر از مشاغل سنتی موجود در روستاها باشد. او با تشریح طرح‌های اجتماع‌محور بنیاد برکت، با اشاره به طرح آسمان، خاطرنشان کرد: در این طرح تشکیل گروه‌های محلی، توانمندسازی این گروه‌ها، شناسایی ظرفیت‌های محلی، تشکیل صندوق‌های پشتیبان کسب‌وکار، ارائه مدل‌های توسعه کسب‌وکار به افراد، تامین و تجدید منابع و ایجاد شرکت‌های تعاونی توسعه‌یی برای پشتیبانی مشاغل، کارهایی است که از سوی بنیاد برکت انجام می‌شود.

رییس هیات‌مدیره بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، افزود: آنچه مهم است، همه کارهای ما در هماهنگی کامل با دستگاه‌های اجرایی است. ما برای انجام بهینه کار اشتغال‌زایی، تسهیل‌گرانی داریم که در روستاهای هدف با مردم صحبت می‌کنند، آنها را آموزش می‌دهند و متناسب با وضع روستا، گروه‌های توسعه‌یی تشکیل می‌دهند. پس از تشکیل گروه‌های توسعه‌یی، آنها هستند که کار را در دست می‌گیرند.

عسکری‌آزاد، طرح آفتاب بنیاد برکت را پشتیبان طرح آسمان دانست و اذعان داشت: در قالب این طرح نهادهای مجری را تشکیل می‌دهیم و توانمند می‌کنیم. برای این کار معمولاً تعاونی‌هایی با عضویت خود روستاییان تشکیل می‌شود و بنیاد برکت با تعاونی‌ها به عنوان نهادهای مجری شراکت می‌کند. در این شراکت بنیاد 49 درصد و تعاونی‌ها 51 درصد سهم دارند. ثمره این شراکت احداث کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی است که می‌توانند محصولات روستایی را فرآوری، بسته‌بندی، استانداردسازی و بازاریابی کنند.

او همچنین به طرح «مهتاب» اشاره کرد و گفت: این طرح در واقع مدل‌های هادی تلاش اقتصادی بنیاد برکت است که مدل‌های کسب و کار را دربر می‌گیرد. تلفیق این سه طرح با یک‌دیگر است که در روستاها اشتغال پایدار ایجاد می‌کند و روستاها را توسعه می‌دهد. مدلی که توضیح داده شد، نتیجه سه سال کار و پژوهش کمیته تحقیق و توسعه بنیاد برکت است. همه فعالیت‌هایی که در گذشته و حال در ایران انجام می‌شده، بررسی شده و در نهایت به این مدل رسیدیم.

رییس هیات‌مدیره بنیاد برکت، در ادامه از برنامه این بنیاد برای ایجاد 10 هزار فرصت شغلی در 34 شهر کشور از طریق اجرای طرح‌های اجتماع‌محور آسمان و آفتاب خبر داد و گفت: برای تامین مالی این کار، تفاهم‌نامه‌یی با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران امضا کردیم تا 300 میلیون ریال به خانوارها و افراد متقاضی شغل در روستاها وام بدهیم. شرایط تضمین این وام با رایزنی‌های انجام شده، برای روستاییان آسان‌تر شده و وام به راحتی به خانوارهای متقاضی که حایز شرایط باشند پرداخت می‌شود. او افزود: بنیاد برکت در این طرح عمدتا پول را به جای اینکه مستقیماً به افراد پرداخت کند، به سازمان‌های پشتیبان می‌دهد تا کار از طریق آنها انجام شود. مثلاً اگر فردی برای پرورش گوسفند قرار است بره یا علوفه تهیه کند، سازمان پشتیبان این کار را می‌کند تا هم خرید با شرایط استاندارد انجام شود و هم تسهیلات منحرف نشود.

عسکری‌آزاد سپس به پروژه‌های در حال اجرا در قالب طرح‌های اجتماع‌محور بنیاد برکت اشاره کرد و بیان داشت: در طرح آفتاب هم ما در مجموع 30 پروژه داریم که پشتیبان مشاغل ایجاد شده در طرح آسمان هستند. او شناسایی مزیت‌های نسبی مناطق را از اولویت‌های بنیاد برکت دانست و گفت: مثلاً در مناطقی که تولیداتی دارند، سعی کردیم با تقویت و توسعه همان محصول‌شان، از آنها پشتیبانی کنیم.

رییس هیات‌مدیره بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از احداث دو کارخانه برای بسته‌بندی، فرآوری و برندسازی خرما در استان محروم سیستان و بلوچستان خبر داد و خاطرنشان کرد: آن‌جا کشاورزها سالانه 40 هزار تن خرما تولید می‌کردند، اما کارخانه بسته‌بندی و فروش خرما وجود نداشت. نتیجه اینکه در فصل خرما، دلال‌ها از جاهای مختلف می‌آمدند و با قیمت‌های بسیار ارزان خرمای کشاورزان را می‌خریدند و می‌بردند. اما با ساخت کارخانه فرآوری و بسته‌بندی خرما در قالب طرح آفتاب بنیاد برکت، این مشکل برطرف می‌شود و کشاورز خودش از فروش خرمای تولیدی‌اش منتفع خواهد شد.

او به دیگر طرح‌های مشابه بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در مناطق دیگر کشور اشاره کرد و اذعان داشت: همین طرح را در کورین استان سیستان و بلوچستان برای پسته داریم. یا در استان کردستان در حال احداث کارخانه‌یی برای تولید، بسته‌بندی و فرآوری عسل هستیم. در سرچشمه استان آذربایجان شرقی، به یک کارآفرین کمک کردیم که کارخانه‌یی را احداث کند و 70 خانم سرپرست خانوار را برای تولید و بسته‌بندی مواد غذایی جذب کار کرد.

عسکری‌آزاد شناسایی ظرفیت‌های مغفول‌مانده مناطق و شهرها را از جمله اقدامات بنیاد برکت دانست و خاطرنشان کرد: در اندیمشک استان خوزستان، یک تعاونی بانوان وجود داشت که از ظرفیت‌های آن استفاده چندانی نمی‌شد. با این تعاونی، شرکت مشترکی ایجاد کردیم، پس از آن یک سوله بلااستفاده در شهر را پیدا و آن را پس از تجهیز به مرکز آموزش و تولید فرش دستبافت تبدیل کردیم. در مرحله بعد یک کارآفرین از شهر تبریز به مجموعه اضافه کردیم که با آموزش 120 خانم اندیمشکی، کار تولید فرش تبریز را شروع کرد. این فرد خودش خرید فرش را هم از خانم‌های شاغل در کارگاه تضمین کرده است. تعداد شاغلین در این کارگاه تا پایان سال به 413 نفر افزایش پیدا خواهد کرد. این حرفه اصلاً در آنجا وجود نداشت، اما ما از ظرفیت‌های شهر که همان تعاونی مورد نظر و سوله بی‌استفاده بودند بهره بردیم و ده‌ها شغل پایدار ایجاد کردیم. در این پروژه حدود 40 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است. او از انتخاب مناطق هدف سرمایه‌گذار در فرآیندی کاملاً کارشناسی‌شده و علمی خبر داد و گفت: در برخی موارد، کارشناسان ما تا 10 مرتبه به منطقه مورد نظر رفته‌اند. تعاونی تشکیل‌شده، عضو گرفته، شرکت ثبت کرده‌اند، مراحل اولیه انجام شده بعد ما با این تعاونی شریک شده‌ایم تا کارخانه را ایجاد کنیم. با توجه به اینکه کشاورزان و اعضای تعاونی‌ها سرمایه نقدی برای شروع کار ندارند، روال این است که سرمایه ثابت یا همان سرمایه اولیه نقدی مورد نیاز برای احداث کارخانه را بنیاد برکت تامین می‌کند، سرمایه در گردش را هم خود تعاونی‌ها از طریق محصولات‌شان می‌آورند. پس از اینکه کارخانه راه افتاد و به سوددهی رسید، بنیاد برکت سهمش را به‌طور کامل به تعاونی واگذار می‌کند و از پروژه خارج می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران