شماره امروز: ۵۴۷

در مراسم افتتاح دوره آموزش تسهیل‌گری اقتصادی و اجتماعی مطرح شد

| کدخبر: 126487 | |

مراسم افتتاح نخستین دوره آموزش تسهیل‌گری اقتصادی و اجتماعی طرح «آسمان» بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) دیروز در مجتمع فرهیختگان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

 بنگاه‌ها|

مراسم افتتاح نخستین دوره آموزش تسهیل‌گری اقتصادی و اجتماعی طرح «آسمان» بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) دیروز در مجتمع فرهیختگان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

اجرای الگوی اقتصادی اجتماع‌محور آسمان (آیین‌نامه سرمایه‌گذاری مردمی و اشتغال‌ نیروی انسانی) با رویکرد معیشت پایدار و تمرکز بر توسعه کسب‌وکار و اشتغال در مناطق روستایی و محروم کشور در برنامه سال 1397 بنیاد برکت قرار گرفته و پس از شناسایی و انتخاب مناطق هدف، این بنیاد با همکاری گروه مشاوران مدیریت و مطالعات راهبردی تدبیر، طرح مذکور را در 22 شهرستان و 7 استان محروم کشور عملیاتی کرده است. در طرح آسمان با هدف نهایی ایجاد اشتغال، گروه‌های 15 تا 20 نفره با رویکرد توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی در منطقه هدف تشکیل می‌شود. این افراد از طریق آموزش، خودباوری و اعتماد به نفس، آمادگی پذیرش شغل را کسب می‌کنند که این مهم بر عهده تسهیل‌گران اقتصادی و اجتماعی بنیاد برکت خواهد بود.

در همین راستا و با فراخوان عمومی در مناطق هدف برای شناسایی، انتخاب و آموزش تسهیل‌گران محلی، در مرحله اول از 1100 متقاضی همکاری ثبت‌نام به عمل آمد و از این تعداد، 550 نفر برای شرکت در آزمون کتبی واجد شرایط اعلام شدند. پس از برگزاری آزمون و انجام مراحل گزینش و مصاحبه، تعداد 130 متقاضی برای حضور در دوره آموزش تسهیل‌گری معرفی شدند.

این دوره آموزشی در دو مرحله یک هفته‌یی و به مدت 288 ساعت در مجتمع فرهیختگان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد.

 ورود جدی به توسعه مناطق محروم

مدیرعامل بنیاد برکت در مراسم افتتاح نخستین دوره آموزش تسهیل‌گری اقتصادی و اجتماعی طرح آسمان با تاکید بر اینکه این بنیاد نیازی به معرفی ندارد، گفت: بنیاد برکت مجری برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و فعال در حوزه ارزش‌آفرینی اقتصادی و اجتماعی در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته کشور است.

سعید جعفری با اشاره به تلاش‌های انجام گرفته در طول 40 سال گذشته در زمینه محرومیت‌زدایی از مناطق محروم کشور تصریح کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در ادامه این تلاش‌ها در راستای منویات و دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب همه امکانات خود را بر محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و اشتغال‌زایی متمرکز کرده است.

او اتخاذ رویکرد جدید برای ورود به مبحث محرومیت‌زدایی را مورد توجه قرار داد و افزود: در سال‌های گذشته بعضاً نگاهی فیزیکی و سخت‌افزاری به این موضوع وجود داشته است، در حالی که رویکرد و نگرش مطلوب باید مبتنی بر توسعه، سرمایه انسانی و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری باشد. مدیرعامل بنیاد برکت با تاکید بر ورود جدی این بنیاد به توسعه مناطق محروم کشور بیان کرد: مطالعه طرح‌های موفق داخلی و خارجی در حوزه محرومیت‌زدایی باعث تصویب یک الگوی اقتصادی تحت عنوان «آسمان» شد که در یک‌سال گذشته به شکل پایلوت در برخی مناطق کشور آغاز شده است. طرح آسمان نتیجه تغییر رویکرد به فعالیت‌های محرومیت‌زدایی در بنیاد برکت است. ما در سیاست جدیدمان در بنیاد برکت صرفاً به دنبال ساخت واحدهای تولیدی یا تامین اعتبار نیستیم بلکه هدف‌مان مشارکت اجتماعی است تا علاوه بر ایجاد مشاغل پایدار برای افراد واجد شرایط، انگیزه برای ماندگاری آنها در مناطق روستایی ایجاد شود.

جعفری تصریح کرد: در طرح آسمان، شناسایی امکانات و استعدادهای محلی و کمک به آنها مدنظر است. ما در این طرح دنبال ایجاد مشاغل پیچیده نیستیم، بلکه بر قابلیت‌های هر منطقه متمرکز شده‌ایم.

مدیرعامل بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، شرکت‌کنندگان در نخستین دوره آموزش تسهیل‌گری اقتصادی و اجتماعی طرح آسمان را طلیعه‌داران تسهیل‌گری اقتصادی و اجتماعی در مناطق محروم و روستاها خواند و ادامه داد: انتظار این است که با فعالیت شما زمینه‌های ایجاد اشتغال و در نتیجه، توسعه پایدار در مناطق محروم کشور حاصل شود.

 تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی

رییس هیات‌مدیره بنیاد برکت نیز تسهیل‌گری را راهی برای شکوفایی و جلوه‌گری توانمندی‌های مناطق روستایی ذکر کرد و گفت: جمعیت روستایی در ایران در سال 1353، ۷۶ درصد بود، ولی هم‌اکنون به ۲۶ درصد رسیده است.

محمود عسکری‌‌آزاد ادامه داد: کشور‌های مختلف در مسیر توسعه به این نتیجه رسیدند که جامعه روستایی بدون انگیزش، پتانسیل و جمعیت وجود خارجی ندارد، بنابراین زمینه‌های رشد را برای‌شان فراهم کردند و اینجا بحث تسهیل‌گری هم مطرح شد. رییس هیات‌مدیره بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، با اشاره به اینکه امروزه بحث دولت‌های تسهیل‌گر مطرح است، عنوان کرد: بحث اصلی برای رواج تسهیل‌گری در اصل برای این منظور بود که ما می‌خواهیم همه مردم در توسعه کشور نقش داشته باشند. رهبر معظم انقلاب هم دایماً به این مهم تاکید دارند که باید به مردم و استفاده از ظرفیت‌های آنان توجه داشت.

عسکری‌‌آزاد با اشاره به اینکه باید متناسب با توانمندی‌های انسانی، فیزیکی، اجتماعی و زیرساختی در روستا‌ها زمینه توسعه را فراهم کنیم، تصریح کرد: تسهیل‌گران را از خود مردم آن مناطقی که نیاز به توسعه دارند، انتخاب کردیم تا ارتباط بهتری شکل بگیرد؛ لذا باید از امکانات مردم آن منطقه اعم از نیروی انسانی و توانمندی‌های محلی برای توسعه این مناطق و به تبع آن در کل کشور بهره بگیریم. او خطاب به تسهیل‌گران حاضر در مراسم تاکید کرد: تسهیل‌گر باید این قدرت و جسارت را در خود احساس کند که می‌توانیم با هم مشکلات را حل کنیم.

مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر نیز در این مراسم خواستار توجه بیشتر به مناطق روستایی برای ارتقای سطح توسعه اقتصادی کشور شد.

عارف نوروزی سه ویژگی مناطق روستایی را کانون‌های فرهنگی، اقتصادی و امنیتی بودن این مناطق برشمرد و خاطرنشان کرد: بنیاد برکت با توجه به این سه ویژگی فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کند، و جبهه جدیدی را به قصد جبران کم‌‌توجهی به روستاها باز کرده است. در همین زمینه بنیاد برکت به دنبال تسهیل‌گرانی است که در راستای همین اهداف در نقاط محروم فعالیت کنند.

 326فرصت شغلی برای زنان سرپرست خانوار مناطق زلزله‌زده‌ کرمانشاه

در راستای تحقق اهداف اقتصادی و عمرانی کشور، بنیاد برکت در ادامه سیاست‌های اشتغال‌زایی، توانمندسازی اقتصادی و حمایتی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، برای زنان سرپرست خانوار در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه فرصت‌های شغلی ایجاد می‌کند.

به گزارش «تعادل» به نقل از معاونت توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، براساس تفاهم‌نامه‌یی که میان بنیاد برکت و کمیته امداد امام خمینی (ره) به امضا رسیده است، برای 326 زن سرپرست خانوار، فرصت اشتغال و کسب و کار ایجاد خواهد شد.

در این تفاهم‌نامه، مقرر شده که بنیاد برکت و کمیته امداد امام خمینی(ره) به هر یک از متقاضیان تا سقف مبلغ 300 میلیون ریال به‌صورت بلاعوض و تسهیلات پرداخت کنند که تا به امروز 100 فرصت شغلی ایجادشده و امکان اشتغال مابقی نیز ظرف دو ماه آینده فراهم خواهد شد.

این فرصت‌های شغلی در زمینه پرورش دام سبک است و برای هر یک از واجدین شرایط، 20 تا 30 رأس گوسفند و محل استاندارد نگه‌داری دام‌ها به مساحت 60 مترمربع در نظر گرفته می‌شود. ایجاد فرصت کسب و کار و اشتغال سریع برای زلزله‌زدگان کرمانشاه، نشان‌دهنده سرعت عمل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در خدمت‌رسانی به مناطق محروم کشور است.

همچنین با مذاکرات انجام گرفته میان بنیاد برکت و کمیته امداد امام خمینی(ره) 500 فرصت شغلی نیز در قالب طرح اجتماع‌محور «مهتاب» (مدل هادی تلاش اقتصادی برکت)، در سطح استان کرمانشاه ایجاد خواهد شد.

در این طرح، به هر یک از متقاضیان و واجدین شرایطی که توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) شناسایی و معرفی شده‌اند، مبلغ 300 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت خواهد شد تا در حوزه‌های پرورش و تولید دام سبک و سنگین، زنبورداری و کارهای خدماتی مشغول به کار شوند. اعتبار درنظر گرفته شده برای این طرح 100 میلیارد ریال است که توسط بنیاد برکت تامین خواهد شد.

بنیاد برکت هر چند تا به امروز بیشتر با فعالیت‌های عمرانی و خدمات اجتماعی خود در سطح جامعه شناخته شده است، اما عمده منابع خود را در راه ایجاد اشتغال و توانمندسازی اقتصادی مناطق محروم و روستاها صرف می‌کند. با تاکیدات محمد مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ایجاد اشتغال، اولویت اصلی فعالیت‌های بنیاد برکت تعیین شده و بیش از 80 درصد منابع مالی و اعتبارات در این راه صرف می‌شود.

در برنامه استراتژیک پنج ساله بنیاد برکت نیز، راهبردها، اهداف و چشم‌اندازهای اشتغال‌زایی و مشارکت‌های اقتصادی به‌طور جامع تبیین شده‌اند. بر همین اساس، از پنج معاونت بنیاد برکت، فقط یک معاونت در بخش زیربنایی و عمرانی فعالیت دارد و چهار معاونت دیگر شامل توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور، توسعه مشارکت‌های اقتصادی بنگاه‌محور، توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی و توسعه منابع و مشارکت‌ها در حوزه اشتغال متمرکز شده‌اند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران