شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126333 | |

کرمانشاه| رییس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه با اشاره به افزایش حدود 10 برابری قیمت هندوانه نسبت به سال گذشته، گفت:

کرمانشاه| رییس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه با اشاره به افزایش حدود 10 برابری قیمت هندوانه نسبت به سال گذشته، گفت: این گرانی ناشی از کاهش تولید هندوانه توسط کشاورزان است و ارتباط چندانی با صادرات ندارد. عیسی حاج‌علیانی در گفت‌وگو با ایسنا، از افزایش قیمت قابل توجه هندوانه یاد کرد که از کیلویی 100 تا 150 تومانِ سال گذشته به کیلویی حدود 1200 تا 1300 تومان در تابستان امسال رسیده است.  او این افزایش 10 برابری قیمت را ناشی از کمبود هندوانه دانست که فقط مختص به کرمانشاه نیست و در سراسر کشور ایجاد شده است. رییس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه درباره دلایل کمبود هندوانه در بازار اظهار کرد: طی دو، سه سال گذشته به‌شدت وفور هندوانه در بازار داشتیم که باعث ضرر زیاد کشاورزان شد.   حاج‌علیانی افزود: قیمت کیلویی 100 تا 150 تومان هندوانه در بازار سال گذشته، قیمت واقعی نبود و به دلیل وفور هندوانه در بازار رخ داده بود. با وجود این شرایط کشاورزان دیگر امسال کشت هندوانه انجام ندادند و شاهد کمبود آن در بازار بودیم.  رییس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه با انتقاد از نبود یک بانک اطلاعاتی جامع که کشاورزان اطلاعات کشت سالانه خود را در آن ثبت کنند، یادآوری کرد: اگر چنین بانکی داشته باشیم این مشکل که یک سال وفور یک میوه را داشته باشیم و سال بعد کمبود آن را پیش نخواهد آمد.

حاج‌علیانی دلیل دیگر کمبود هندوانه در بازار را سرما و تگرگ بهار امسال عنوان کرد که به بسیاری از محصولات کشاورزی صدمه وارد کرد.  او معتقد است، کیفیت نامرغوب هندوانه موجود در بازار نیز به دلیل همین سرما و تگرگ است.

رییس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه درباره صادرات هندوانه نیز تاکید کرد: این کمبود چندان متاثر از صادرات نیست، زیرا در سال‌های گذشته نیز صادرات هندوانه انجام می‌شد و فقط مختص به امسال نیست. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران