شماره امروز: ۵۴۷

گلایه سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج از نهادهای نظارتی

| کدخبر: 126328 | |

یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج دیروز با بیان گلایه‌های چند نفر از سپرده‌گذاران همراه بود، وکیل متهم ردیف سوم (که متواری است) نیز در دادگاه حضور یافت و گفت:

گروه بنگاه‌ها|

یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج دیروز با بیان گلایه‌های چند نفر از سپرده‌گذاران همراه بود، وکیل متهم ردیف سوم (که متواری است) نیز در دادگاه حضور یافت و گفت: موکل من ممنوع الخروج نیست و تاکنون احضاریه دریافت نکرده است.

به گزارش ایرنا، قاضی باقری در ابتدای جلسه گفت که متهم ردیف اول و دوم حضور دارند و اگر چه متهم ردیف سوم حضور ندارد ولی وکیلی را به دادگاه معرفی کرده است.

بهروز صفری، وکیل متهم ردیف سوم در جایگاه گفت: موکل من از جریان رسیدگی به این پرونده مطلع بود ولی نمی‌دانست که نامش به عنوان متهم اعلام شده و ابلاغی هم به او نشده و فقط از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی مطلع شده که البته روزنامه شرق نام او را اشتباه نوشته بود.

وی از حضور موکلش در تهران و خیابان گاندی خبر داد و گفت: او یک خط تلفن هم دارد و ممنوع‌الخروج از کشور هم نیست. قاضی باقری از این وکیل خواست تا در جلسه بعد به همراه متهم ردیف سوم در دادگاه حضور یابد.

قاضی باقری همچنین از متهم ردیف اول درباره نقش متهم ردیف دوم سوال کرد که مدیرعامل ثامن الحجج گفت: او هیچ نقشی نداشته و فقط در جلسه مجمع گفتیم که عضو هیات‌مدیره باشد».

مدیرعامل موسسه ثامن الحجج افزود: متهم ردیف سوم پنج سال قبل از او در این موسسه فعالیت می‌کرده یعنی نایب‌رییس هیات‌مدیره و از سهامداران بوده ولی از سال 90 ارتباطی با من نداشته است.

قاضی باقری در ادامه نامه‌یی از متهم ردیف سوم را قرائت کرد که در 21 مرداد سال 91 درخواست استعفای خود را از هیات‌مدیره خطاب به مدیرعامل موسسه ثامن الحجج نوشته بود که متهم ردیف اول در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرد.

اظهارات وکیل متهم ردیف سوم باعث شد که قاضی باقری از مطالبی که در فضای مجازی منتشر شده، گله کند، او گفت: صحیح نیست بگویند 13 هزار میلیارد تومانی حیف و میل شده بلکه 12 هزار و 800 میلیارد تومان سپرده‌گذاری شده است. اموال موسسه ثامن‌الحجج توقیف شده و در اختیار مراجع قضایی است. تحقیقات از متهم‌های ردیف دوم و سوم به جلسه بعدی موکول شد و قاضی باقری گفت: با توجه به اینکه از 24 تیر اسنادی جدید به دادگاه ارائه شده و وکلای متهم ردیف اول برای ارائه اسناد و مدارک تقاضای مهلت دارند جلسه بعدی دادگاه شنبه سیزدهم مرداد خواهد بود.

 گلایه سپرده‌گذاران در دادگاه

اظهارات یکی از سپرده‌گذاران موسسه ثامن الحجج در جلسه دیروز (چهارشنبه) دادگاه کیفری یک استان تهران مورد توجه حاضران قرار گرفت. قاضی باقری در این جلسه سپرده‌گذاری را مورد خطاب قرار داد تا در دادگاه صحبت کند.

او گفت: تاکنون 55 ساعت از عمرمان را بر روی صندلی‌های این دادگاه نشسته‌ایم. آقای قاضی، من برای این پرونده تاکنون 25 هزار کیلومتر را طی کرده‌ام و 113 بار به تهران آمده‌ام البته این دادگاه بیش آنکه به مسائل سپرده‌گذاران بپردازد، به مشکلات میان بانک مرکزی و موسسه ثامن الحجج رسیدگی می‌کند.

او گفت: اموالم از دستم رفته است و خجالت زده همسر و فرزندانم هستم.

قاضی باقری با تایید سخنان این شاکی، به او گفت که تا لحظه آخر و پس از تحقیقات و بررسی کامل نمی‌تواند هیچ‌گونه اعلام نظری درباره این پرونده داشته باشد.

سپرده‌گذار خطاب به قاضی گفت: بقیه مسوولان این پرونده، رییس فلان شعبه و تمام کسانی که در این پرونده مقصر بوده‌اند، کجا هستند؟ وی خطاب به متهم ردیف اول گفت که یکی از مسوولان شعبه‌های موسسه ثامن‌الحجج همسر استاندار بوده و به همه کارکنان استانداری هم اعلام کرده بود که باید حساب بانکی در این موسسه باز کنند.

او به دیگر مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و خانوادگی سپرده‌گذاران مربوط به سال‌های اخیر اشاره کرد و خطاب به متهم ردیف اول گفت: آقای مدیرعامل موسسه بگو به چه کسانی پول و تسهیلات داده‌یی و بگو که پول‌های ما را کجا خرج کرده‌ای».  قاضی باقری پس از شنیدن اظهارات چند نفر از شاکیان خطاب به مدیرعامل موسسه ثامن‌الحجج گفت: به هر کسی که تسهیلات دادی، اگر رانتخواری کرده‌اند، نام ببر و وظیفه دادگاه، پیگیری است.

رییس شعبه یک دادگاه کیفری در پاسخ به سخنان اعتراضی برخی سپرده‌گذاران افزود: دادگاه در چارچوب کیفرخواست و اسامی که مطرح شده رسیدگی می‌کند و کسی نباید از دادگاه توقع داشته باشد ولی باید به سمتی حرکت کنیم که با تمام کسانی که مرتکب جرم می‌شوند، برخورد صورت گیرد.

سپرده‌گذار در ادامه صحبت‌هایش به انحراف اذهان مردم و سپرده‌گذاران اشاره کرد و گفت: مساله م. م. یا ا. ع. انحرافی است که بانک مرکزی به راه انداخته تا ذهن ما را در فضای مجازی و رسانه‌ها گمراه کند.

علاوه بر این سپرده‌گذار طلبکار، دادگاه به دو نفر دیگر از سپرده‌گذاران موسسه ثامن‌الحجج فرصت سخن داد. یکی از آنان خود را جانباز جنگ تحمیلی معرفی کرد و از حضور در 70 تجمعی سخن گفت که سپرده‌گذاران در طول سه سال گذشته برای رسیدن به طلب خود برپا کرده‌اند.

یکی دیگر از حاشیه‌های جلسه دیروز جمع‌آوری امضای سپرده‌گذاران موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج و تنظیم نامه برای ریاست دادگاه بود. این نامه دست به دست میان حاضران می‌گشت و به امضای سپرده‌گذاران می‌رسید.

روی سخن این نامه البته بیش از همه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی و نقد عملکرد مسوولان آن بود. در بخشی از این نامه آمده است: «ما سپرده‌گذاران کجای معادلات پیچیده هستیم؟» و این سوال نیز مطرح شد که آیا روند ساماندهی موسسات مالی مبتنی بر کار کارشناسی و مدیریت بحران انجام گرفته است؟

در بخشی دیگر از این نامه آمده است: آیا برنامه ساماندهی شما (بانک مرکزی) این بود که در یک برنامه تلویزیونی اعلام کنید که موسسه ثامن الحجج غیرمجاز بوده تا مردم جهت دریافت سپرده‌هایشان به شعب این موسسه هجوم آورند؟ در صورتی که می‌دانستید هیچ بانک و موسسه‌یی ظرفیت نقد فوری اموال را نداشته و پاسخگویی به همه سپرده‌گذاران را نمی‌تواند داشته باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران