شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» دلایل کاهش قیمت سهام سایپا در بورس را بررسی می‌کند

| کدخبر: 125437 | |

سهام شرکت سایپا طی روزهای اخیر در بورس تهران با قیمتی متفاوت از همیشه روبه‌رو شد و بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار را به واکنش‌های بعضا رسانه‌یی واداشت.

سهام شرکت سایپا طی روزهای اخیر در بورس تهران با قیمتی متفاوت از همیشه روبه‌رو شد و بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار را به واکنش‌های بعضا رسانه‌یی واداشت. هر سهم سایپا در ماه‌های اخیر به حدود قیمتی 800 ریال رسید که تعدادی از صاحب‌نظران این کاهش قیمت را به مدیریت کنونی این مجموعه نسبت داده و عملکرد تیم مدیران فعلی را زمینه‌ساز رسیدن قیمت سهام سایپا به این رقم دانستند.

واقعیت آن است که در زمان روی کار آمدن تیم مدیران کنونی سایپا در اول آذرماه سال گذشته، هر سهم سایپا در بورس قیمتی در حدود 1036 ریال داشت که این رقم به‌دلیل یک سلسله شرایط خاص رقم خورده بود که در این مطلب به آن می‌پردازیم. حدود 4 ماه از سال مالی گروه خودروسازی سایپا گذشته و طبیعتا نمی‌توان توقع داشت نتایج فعالیت‌های تیم مدیران ارشد این مجموعه که تنها 8 ماه از سکانداری آنها می‌گذرد، در همین مدت کوتاه در بازار بورس مشخص شود از سویی دیگر عمده شرایط کنونی نیز مربوط به آثار برجای مانده از مدیران قبلی این خودروساز است. واقعیت آن است که قیمت هر سهم سایپا در تاریخ ابتدای اسفند 94 به رقمی معادل 2604 ریال رسید، اما در کمتر از یک ماه، انتشار برخی مسائل درخصوص فعالیت‌های اقتصادی سایپا زمینه‌ سقوط شدید قیمت سهام به مبلغ 1628 ریال را فراهم کرد که نشان می‌داد برنامه‌یی که پیش از تیم مدیریتی جدید از آن به عنوان اصلاح ساختار سرمایه یاد می‌کردند، در عمل چیزی ‌جز بازی با اعداد نبوده است. روند افت قیمت سهام سایپا از آن زمان به بعد ادامه یافت تا اینکه در تاریخ 23/6/95 به کمترین میزان خود یعنی مبلغ 1143 ریال رسید؛ پس از آن، مدیران وقت سایپا با اجرای برخی اقدام‌های غیرشفاف و پرشائبه و همچنین با همکاری برخی معامله‌گران در لباس کارگزار بورسی موفق شدند قیمت هر سهم را به‌صورت تصنعی بالا ببرند و به رقم 1454 ریال برسانند.

این‌گونه اقدام‌ها موجب شد سازمان بورس و اوراق بهادار کشور، نماد معاملاتی سایپا را حدود چهارماه متوقف کند و درنهایت در تاریخ 13/6/96 پس از باز شدن نماد، سهام این شرکت با قیمت 1189 ریال در بازار عرضه شد که نشان‌دهنده افت شدید قیمت هر سهم سایپا بود؛ این افت قیمت در حالی رقم خورد که بازار هم متوجه سندسازی مدیران وقت سایپا شده بود.

 ارزش سهام و رونق بورس

شنیده‌ها حاکی است مدیریت سابق سایپا و مجموعه وابسته به آن به‌همراه بعضی اعضای هیات‌مدیره این مجموعه به‌خاطر همین اقدام‌ها و اجحافی که در حق سهامداران شده، با شکایت سازمان بورس در حال پاسخگویی به مراجع ذی‌صلاح قضایی هستند.

در کنار آن، افت قیمت سهام سایپا در طول هشت ماه گذشته معادل حدود 19.6درصد بوده است؛ این در حالی است که سهام دیگر خودروساز مطرح کشور در همین مدت افت قیمتی بیش از این را تجربه کرده است.

علاوه بر آن، اساسا ارزش سهام و رونق بورس در همه جای دنیا متاثر از چشم‌انداز آینده کسب و کار شرکت‌های اقتصادی و بورسی است و در شرایط کنونی که آینده اقتصاد کشور مبهم به‌نظر می‌رسد، به‌طور طبیعی شاخص بورس با افت مواجه می‌شود و بر ارزش سهام شرکت‌ها نیز اثر می‌گذارد. فراموش نکنیم که اقتصاد کشور، در حال حاضر درگیر یک جنگ تمام‌عیار با موانع و تحریم‌های خارجی است.

قدر مسلم مجموعه‌یی اقتصادی و بورسی در حالی که اختیار قیمت‌گذاری محصولات خود را نداشته باشد، طبعا سود متناسب با وضعیت سهامدارانش را نیز محقق نخواهد کرد و باتوجه به اینکه قیمت کارخانه‌یی خودروها متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته، این شرکت نمی‌تواند به اهداف بورسی خود دست یابد.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد از زمان روی کار آمدن مدیریت کنونی سایپا که شعار عملکرد شفاف را در زمینه مسائل مالی و اقتصادی سرلوحه فعالیت خود قرار داده؛ همواره ارائه اطلاعات صحیح از وضعیت مالی و اقتصادی را در اختیار سهامداران و سازمان‌های مربوطه قرار داده است. قیمت کنونی سهام شرکت سایپا نه‌تنها نشان‌دهنده افت قیمت نیست، بلکه واقعیت حاکی است قیمت‌هایی که در چندسال گذشته سهام سایپا در بورس داشته غیرواقعی و نتیجه عددسازی‌های مدیران قبلی بوده است که اقدام به گمراه‌کردن و فریب مشتریان و متقاضیان خرید سهام سایپا کرده بودند؛ در واقع مقصر افت قیمت فعلی سهام سایپا کسانی هستند که پیش‌تر با عددسازی و سندسازی یا به بهانه‌هایی همچون ارزش منصفانه برخی دارایی‌ها، قیمت سهام سایپا را به صورت حبابی و تصنعی افزایش دادند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران