شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125276 | |

معاون منطقه‌یی انجمن بین‌المللی مهندسی هزینه (AACE) گفت که اتمام ۷۶ هزار طرح نیمه‌تمام در کشور نیازمند ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه است که این امر از توان دولت خارج است.

معاون منطقه‌یی انجمن بین‌المللی مهندسی هزینه (AACE) گفت که اتمام ۷۶ هزار طرح نیمه‌تمام در کشور نیازمند ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه است که این امر از توان دولت خارج است.

به گزارش ایبِنا، صادق یزدانی صبح امروز (سه‌شنبه) و در نشست خبری مشترک با دبیرکل و دبیر اجرایی کانون مهندسی هزینه ایران با بیان این مطلب افزود: ۸ ماه پیش انجمن بین‌المللی مهندسی هزینه دفتر خود با هدف ارائه راهکارهای مدیریت کسب و کارها در شرایط عادی و غیرعادی در تهران گشود.

وی با بیان اینکه، براساس تجربه ۴۰ ساله بین‌المللی برنامه میان مدت و بلندمدتی را برای مدیریت هزینه‌ها در ایران طراحی کرده‌ایم، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۷۶ هزار طرح نیمه‌تمام در استان‌های ایران با سنی بالاتر از ۱۳ سال وجود دارد؛ نکته مهم آن است که باتوجه به شتاب فناوری، بسیاری از این طرح‌ها دیگر توجیه روز اول را ندارند و نیازمند بازنگری در اجرا هستند. معاون منطقه‌یی AACE گفت: دولت توان اتمام تمامی این طرح‌ها را ندارد؛ نکته مهم دیگر این است که محصولاتی که قرار بود در این طرح‌ها تولید شوند یا وارد می‌شوند یا با کالای دیگری جایگزین شده‌اند. یزدانی با بیان اینکه دولت نیازمند ارگان‌های مردم نهادی است تا بتوانند به حاکمیت برای اتمام این طرح‌ها کمک کنند، ادامه داد: تا پایان سال ۱۳۹۸ به‌طور متوسط ۴۰درصد از نیروهای کارآمد و با تجربه دولت بازنشسته می‌شوند و باید از تجربه آنها استفاده کنیم؛ از سوی دیگر هزاران فارغ‌التحصیل جوان وارد بازار کار شده‌اند که فاصله زیادی با تجربه این بازنشستگان دارند. وی با بیان اینکه باید به استارت‌آپ‌ها کمک کرد تا خلق بازار کنند، افزود: در تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ طرح مشارکت عمومی-خصوصی پیشنهاد شده که تجربه جهانی است و می‌توان در بخش‌های مختلف از جمله آب، سلامت، محیط‌‌زیست... از آن استفاده کرد.

ضرورت کاهش سن پروژه‌ها به کمتر از ۱۲ سال

حمیدرضا آلادپوش دبیرکل کانون مهندسی هزینه ایران نیز در این نشست خبری این کانون را سازمانی مردم‌نهاد عنوان کرد که تلاش می‌کند ارتباط دولت با مردم در امور اجرایی نزدیک‌تر شود. وی با اشاره به وجود ۷۶ هزار طرح نیمه‌تمام در کشور، گفت: دولت امکان جذب این حجم از بودجه برای اتمام این طرح‌ها را ندارد و به همین دلیل قصد دارد مدل مشارکت دولتی-خصوصی با اجرای تبصره ۱۹ قانون بودجه اجرایی کند.

دبیرکل کانون مهندسی هزینه ایران با بیان اینکه انتظار داریم که این کانون بتواند این قانون را اجرا کند، اظهار داشت: بنا داریم سن اجرای طرح‌ها در کشور را که در حال حاضر بیش‌ای ۱۲ سال است را کاهش دهیم. آلادپوش ادامه داد: کانون مهندسی هزینه ایران آمادگی دارد تا متخصصان بازنشسته شده دولت را به همراه فارغ‌التحصیلان و کارشناسان جوان را جذب کرده و در راستای اتمام طرح‌های نیمه‌تمام به کار بگیرد. مرتضی مصطفوی دبیر اجرایی کانون مهندسی هزینه ایران نیز در این نشست خبری گفت: رویکرد اصلی کانون مهندسی هزینه ایران تسهیل‌گری بین دولت، تبصره ۱۹ قانون بودجه و علاقه‌مندان بخش خصوصی به اتمام طرح‌های نیمه تمام است. وی افزود: اقتصاد ایران با توجه به تحریم‌ها و دیگر محدودیت‌ها، گران مدیریت می‌شود و کانون مهندسی هزینه ایران به‌دنبال کاهش این هزینه است. مصطفوی ادامه داد که این کانون از انجمن بین‌المللی هزینه (AACE) خواسته است تا معیارها، استانداردها و تجارب خود را برای کاهش هزینه دراختیار ایران قرار دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران