شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهوری:

| کدخبر: 123900 | |

اگر قرار باشد فقط یک ضرورت را به عنوان شاه‌کلید حل مشکلات بنیادین کشور معرفی کنیم،

پرچم مبارزه با فساد را بالا نگه خواهیم داشت

گروه بنگاه‌ها |

اگر قرار باشد فقط یک ضرورت را به عنوان شاه‌کلید حل مشکلات بنیادین کشور معرفی کنیم، مقابله با مفاسد اقتصادی موضوعی است که می‌توان به آن اشاره کرد و امیدوار بود که از طریق مقابله با آن بسیاری از مشکلات کشور حل شود. این فرآیند در شرایط فعلی که دور تازه‌یی از تحریم‌های اقتصادی توسط ترامپ برای اقتصاد ایران اعمال شده اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، چراکه در حافظه تاریخی ایرانیان خاطرات تلخی از وقوع مفاسد اقتصادی در زمان تحریم‌ها حک شده و این نگرانی در میان افکار عمومی و کارشناسان وجود دارد که وقوع دور تازه تحریم‌های امریکا زمینه‌ساز ظهور افرادی چون بابک زنجانی در اقتصاد ایران شود.

در راستای این اهمیت ساختاری است که دولت دوازدهم از طریق جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تلاش می‌کند تا راهبردهای اجرایی برای مقابله با فساد را به صورت متمرکز و با مشارکت تمام دستگاه‌های مسوول تدوین و عملیاتی کند. روز گذشته جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی فرصتی شد تا ارکان مختلف بحث مقابله با فساد دور یک میز درباره ضرورت‌های مقابله با این مشکل گفت‌وگو و تصمیم‌گیری کنند.

 معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به شرایط جدید کشور و عزم جدی دولت امریکا برای اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه دولت و ملت ایران گفت: ان‌شاء‌الله و به فضل الهی با برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق و اتکا به منابع و ظرفیت‌های داخلی آبرومندانه از این مرحله عبور خواهیم کرد و دشمنان کشور را در محقق کردن آرزوهایشان علیه جمهوری اسلامی ایران ناکام خواهیم گذاشت.

 جلوگیری از وقوع فساد

اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی که با موضوع جلوگیری از وقوع فساد در دوران تحریم‌ها برگزار شد، اظهار داشت: دولت امریکا برخلاف قوانین بین‌المللی و با سازوکارهای جدید و به قول خودشان با اعمال تحریم‌های بی‌رحمانه و هوشمند به دنبال زمین‌گیر کردن اقتصاد کشور با هدف اعمال فشار بر زندگی و معیشت مردم است و همه دستگاه‌ها و قوا در این زمینه وظیفه دارند تا با تدبیر و برنامه‌ریزی شرایطی را به وجود آورند که زندگی مردم از این بابت دچار لطمه و آسیب نشود.

به گزارش پاد، معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: مجموعه نظام آماده اداره کشور در هر شرایطی است تا دشمن بداند که برنامه‌هایش برای زمین‌گیر کردن جمهوری اسلامی ایران محکوم به شکست خواهد بود. او با تاکید بر وظیفه حساس و سنگین ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در برهه کنونی تصریح کرد: در شرایط تحریم زمینه‌های بروز فساد بیش از زمان‌های دیگر است اما همان‌طور که بارها تاکید شده است باید با عزم جدی پرچم مبارزه با فساد را همواره بالا نگه داریم و با همت همه مسوولان، دامن نظام را از مفاسد پاک کنیم. رییس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی خاطرنشان کرد: فساد هویت نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید می‌کند و باید با مسدود کردن همه روزنه‌های بروز فساد، از ناامیدی مردم و لطمه به منافع و حیثیت ملی جلوگیری کنیم.

 بی‌اثر کردن تحریم‌ها

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه متاسفانه در دوره گذشته و در ایام تحریم شاهد وقوع تخلف‌ها و بروز مفاسد اقتصادی کلان به بهانه دور زدن تحریم‌ها بودیم که علاوه بر آسیب به منافع ملی، موجب نارضایتی مردم هم شد از همه مسوولان خواست تا با آسیب‌شناسی و ارائه راهکار‌های عملی تمام مساعی خود را در جهت جلوگیری از وقوع فساد در شرایط جدید به‌ کار بندند.

جهانگیری با اشاره به پیامدهای تحریم‌ها نظیر بسته شدن مجاری رسمی و متعارف برای داد و ستد و تجارت با کشورهای دیگر، تجارب کشور در تحریم‌های دوره قبل را یادآور شد و گفت: باید با آسیب‌شناسی و همکاری همه دستگاه‌های اجرایی و نظارتی منافذ بروز و ظهور فساد و اختلال در جریان اداره کشور را مسدود و محدود کنیم.

او با بیان اینکه همکاری دستگاه‌های اجرایی و نظارتی باید در سطحی باشد که مدیران بتوانند با ریسک‌پذیری و بدون دغدغه تصمیمات لازم برای پیشبرد برنامه‌های خود را اتخاذ کنند، گفت: مدیریت بحران توام با ریسک‌پذیری در دوران تحریم یک اصل است و اگر دستگاه‌های اجرایی از تصمیم‌گیری سریع و مطابق با شرایط روز باز بمانند، اداره کشور با دشواری روبه‌رو خواهد شد.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: مدیران اجرایی کشور نباید احساس کنند که در شرایط تحریم عده‌یی قصد مچ‌گیری و برخورد با آنها را دارند، در عین حال باید سازوکاری اندیشیده شود تا ضمن نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی زمینه برای بروز هر گونه فسادی از میان برود.

 جنگ اقتصادی علیه ایران

در این جلسه پزشکیان نایب‌رییس اول مجلس دهم هم با بیان اهداف دولت امریکا در راه‌اندازی جنگی تمام عیار علیه ملت ایران به ویژه در عرصه اقتصاد گفت: مطمئن هستم اگر مسوولان صادقانه و شفاف با مردم سخن بگویند و شرایط را تبیین کنند، خواهیم توانست با کمک آنها از مشکلات عبور کنیم. در این جلسه که وزرای دادگستری، امور اقتصادی و دارایی، رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان بازرسی کل کشور، رییس کل دیوان محاسبات کشور، دادستان تهران و رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عضو ستاد نیز حضور داشتند، نمایندگان دیوان محاسبات کشور و وزارت اطلاعات و نیز رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌صورت جداگانه گزارشی از آسیب‌شناسی‌های انجام شده در‌خصوص تحریم‌های دوره گذشته ارائه کردند و به تبیین و تشریح دلایل بروز تخلفات، سوءاستفاده‌ها و شکل‌گیری فساد در دوره تحریم‌های گذشته پرداختند و پیشنهاداتی نیز برای جلوگیری از عدم تکرار فساد در شرایط مشابه ارائه کردند. در این نشست اعضای حاضر نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص تجارب گذشته در مواجهه با تحریم‌ها، آسیب‌شناسی و سوءاستفاده‌هایی که ممکن است به دلیل مختل شدن جریان رسمی اقتصاد بروز کند، ارائه کردند. همچنین روسای دستگاه‌های نظارتی حاضر در جلسه در خصوص چگونگی همراهی و هماهنگی کامل با دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با تحریم‌ها بحث و تبادل نظر کردند و مقرر شد در جلسات آینده با حضور مسوولان اجرایی و نظارتی این موضوع دنبال شود. در این جلسه مقرر شد، دبیرخانه ستاد با برنامه‌ریزی منسجم ضمن دعوت از دستگاه‌های اجرایی و نظارتی برای حضور در جلسات آینده ستاد و نیز دریافت نظرات آنها در زمینه آسیب‌شناسی بسترهای فسادزا در دوران تحریم و اخذ راهکارهای عملیاتی جهت مقابله با مفاسد اقتصادی از دستگاه‌های ذی‌ربط، دستور کار جلسات آینده ستاد را برای پرداختن بیشتر به این موضوع تنظیم کند تا با اتخاذ تصمیمات مقتضی در ستاد از وقوع هر گونه فساد در دوران تحریم جلوگیری شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران