شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123415 | |

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از طرح این اداره کل برای بازگشت گورخر ایرانی به پارک ملی کویر بین 30تا 33سال پس از انقراض این گونه ارزشمند در این زیستگاه مهم در غرب استان سمنان خبر داد

سمنان|

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از طرح این اداره کل برای بازگشت گورخر ایرانی به پارک ملی کویر بین 30تا 33سال پس از انقراض این گونه ارزشمند در این زیستگاه مهم در غرب استان سمنان خبر داد و گفت: انتقال گونه‌های تکثر شده به این زیستگاه تا پایان امسال انتقال می‌یابد. به گزارش ایسنا، عباسعلی دامنگیر همزمان با هفته محیط‌زیست در جمع خبرنگاران اظهار کرد: انقراض گورخر ایرانی در پارک ملی به بیش از 3دهه قبل برمی‌گردد و دلایل مختلفی ازجمله خشکسالی‌های پی‌در پی و شکار برمی‌گردد. وی با اشاره به اجرای یک طرح مطالعاتی برای احیای گورخر ایرانی در پارک ملی کویر افزود: در همین ارتباط یک سایت تکثیر گونه در پارک ملی توران ایجاد و تعدادی گورخر تکثر شده که امسال به پارک ملی کویر منتقل می‌شوند. همچنین تعدادی گورخر نیز در یکی از سایت‌های استان کرمان تکثیر و برای انتقال به این پارک آماده شده تا بعد بیش از 3دهه شاهد بازگشت گورخر ایرانی به پارک ملی کویر باشیم. او از احیای زیستگاه‌های تخریب شده در استان به عنوان یکی از برنامه‌های مهم این اداره کل نام برد و تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون هم در زمینه یوزپلنگ آسیایی و هم در زمینه گورخر ایرانی برنامه‌های خوبی در استان اجرایی شده که امیدواریم به افزایش جمعیت این دو گونه مهم در استان و کشور کمک کند.

او از برنامه سازمان محیط‌زیست استان برای خالی شدن زیستگاه‌های مهم و مناطق حفاظت شده از دام خبر داد و گفت: در همین راستا تاکنون 4 سامانه عرفی از 8 سامانه موجود در استان خریداری شده و 4 سامانه عرفی دیگر نیز در آینده خریداری خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران