شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد

| کدخبر: 123412 | |

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که دیروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد؛

 جهانگیری: حفظ جریان مثبت سرمایه‌گذاری در کشور ضروری است

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که دیروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد؛ فرصتی شد برای مرور برنامه‌های کلان اقتصادی کشور برای مواجهه با دور تازه تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه کشورمان و بررسی راهکارهایی که اقتصاد ایران از طریق آن می‌تواند در برابر دامنه وسیع تحریم‌ها مقاومت کند. جلسه‌یی که در آن هم چهره‌های اجرایی مانند نوبخت سخنگوی دولت و رییس سازمان برنامه و بودجه و وزرای اقتصادی حضور داشتند و هم کاراکترهایی چون سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سپاه و شافعی رییس اتاق ایران در آن حاضر بودند تا مجموعه ظرفیت‌های کشور در مسیر مواجهه با شرایط جدید اقتصادی و معیشتی به کار گرفته شود.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه کشور در شرایط جدیدی قرار گرفته و بروز مسائلی قابل پیش‌بینی است، گفت: کشور با فشارها و تحریم‌های جدیدی مواجه خواهد شد و موانعی نیز پیش روی صادرات و واردات کشور بروز می‌کند.

معاون اول رییس‌جمهور اظهار داشت: با وجود همه محدودیت‌های قابل پیش‌بینی اما کشور دارای ظرفیت‌های فراوانی است که با تنظیم ساز و کارهای لازم می‌توانیم با تحریم‌ها مقابله کنیم و با تدابیر و اتخاذ تصمیمات ویژه و مناسب در جهت کاهش آثار تحریم‌ها بر کشور حرکت کنیم.

او با اشاره به اینکه بودجه دولت با محدودیت‌هایی برای اداره کشور مواجه خواهد بود، بر ضرورت اولویت‌بندی برای هزینه‌کرد منابع مالی تاکید کرد و گفت: در شرایط جدید برای اجرای طرح‌ها باید اولویت‌گذاری شود و در روند اجرای برخی طرح‌ها نیز تسریع گردد. جهانگیری ادامه داد: برای مدیریت شرایط جدید کشور لازم است، اقتصاد مقاومتی مبنای عمل و کار همه دستگاه‌ها باشد و به عبارتی دیگر اکنون که قرار است تحریم‌ها بر کشور فشار وارد کند، باید با استفاده از ظرفیت اقتصاد مقاومتی به دنبال راهکارهایی برای اداره مطلوب کشور در شرایط جدید باشیم تا آسیب‌های قابل پیش‌بینی بر اقتصاد کشور به کمترین میزان ممکن کاهش پیدا کند.

معاون اول رییس‌جمهور از دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خواست، دستور کار جلسات آتی ستاد را با این رویکرد تدوین کند که برای شرایط جدید پیش روی کشور چه تصمیماتی باید اتخاذ شود و چه اقداماتی صورت گیرد تا توان کشور برای مقابله با تحریم‌ها بالا رود و جریان اشتغال، تولید و اجرای طرح‌های اصلی و اولویت‌دار کشور به شکل مناسب ادامه پیدا کند.

او با یادآوری اینکه پس از دوره‌یی طولانی سرمایه‌گذاری در کشور روندی مثبت را تجربه می‌کند، تصریح کرد: نباید اجازه دهیم که این روند مثبت با مشکل مواجه شود و باید راهکارهایی برای اینکه جریان سرمایه‌گذاری در کشور مثبت باشد، بیندیشیم و در این مسیر از توانمندی نهادهای عمومی غیردولتی استفاده بیشتری داشته باشیم و در انتخاب طرح‌ها نیز طرح‌هایی را در اولویت قرار دهیم که بیشتر به منابع ریالی وابستگی دارند.

جهانگیری با بیان اینکه هدف اصلی اقتصاد مقاومتی، مقاوم‌سازی اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی است، خاطرنشان کرد: از ابتدا همواره بر این موضوع تاکید شده است که اقتصاد مقاومتی مختص دوران تحریم‌ها نیست و در دوران پس از لغو تحریم‌ها نیز دولت تمرکز جدی بر اقتصاد مقاومتی داشت.

معاون اول رییس‌جمهور اضافه کرد: البته تاکنون سیاست‌ها و برنامه‌هایی که در چارچوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تدوین شده، سیاست‌هایی بوده است که مربوط به دوران پس از تحریم‌ها بود اما امروز که امریکا و رژیم‌صهیونیستی به دنبال اعمال تحریم‌ها و فشارهای جدید بر کشورمان هستند، باید با استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور از جمله نهادهای عمومی غیردولتی، سیاست‌ها و برنامه‌هایی برای عبور از چالش‌های فعلی تدوین کنیم.

او همچنین با اشاره به برخی گزارش‌ها درخصوص وضعیت نامناسب آب شرب شهرهای آبادان، خرمشهر و اصفهان بر ضرورت تمرکز برای حل مشکل آب شرب این شهرها تاکید کرد و ضمن اطمینان به مردم آبادان برای حل مشکل آب شرب در کوتاه‌ترین زمان ممکن از وزیر نیرو، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء خواست، تمرکزی ویژه بر این موضوع داشته باشند و حل مشکل آب شرب آبادان و خرمشهر را به عنوان یک اولویت ویژه در دستور کار خود قرار دهند و با سرعت آب شرب باکیفیت مناسب را به مردم این مناطق برسانند.

 راهکار کاهش اثر تحریم‌ها

در این جلسه که نایب‌رییس اول مجلس دهم، وزرای فرهنگ و ارشاد، کشور، نفت، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیرو، راه و شهرسازی، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و رییس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند راهکارهای کاهش اثرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد دبیرخانه ستاد این موضوع را به‌طور ویژه در دستور کار جلسات آتی قرار دهد.

در ادامه این جلسه گزارشی از وضعیت منابع آبی کشور در سال آبی 96 ـ 97 ارائه شد و نماینده سازمان برنامه و بودجه به تشریح اقدامات صورت گرفته و در حال انجام در سال 97 برای گذر از بحران منابع آبی کشور پرداخت و سپس سیاست‌های بلندمدت پیشنهادی برای گذر از وضعیت نامساعد منابع آب کشور را توضیح داد.

در این جلسه همچنین پس از بحث و بررسی وضعیت آب شرب شهرهای آبادان و خرمشهر و پس از تاکید معاون اول رییس‌جمهور بر سرعت بخشیدن به روند حل این چالش قرار شد جلسه‌یی با حضور وزیر نیرو، رییس سازمان برنامه و بودجه و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در این خصوص برگزار شود و برنامه‌ریزی‌های لازم برای حل مشکل آب شرب آبادان و خرمشهر انجام و تدابیری اتخاذ شود تا مشکل مردم این مناطق به سرعت حل و فصل گردد.

 فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس آماده بهره‌برداری است

از سوی دیگر فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سپاه نیز گفت: فاز دو پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس آماده بهره‌برداری است.

سردار عبادالله عبداللهی در حاشیه جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در حوزه‌های آب، نفت و گاز حدود ۴۰ پروژه را تعریف کرده که بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است که با توکل بر خداوند متعال بنا داریم این پروژه‌ها را به اتمام برسانیم. البته برخی از این پروژه‌ها به اتمام رسیده است. مثلا در حوزه نفت فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس آماده بهره‌برداری است و همچنین فازهای ۲۲، ۲۴ و ۱۳ هم به همین ترتیب در آینده نزدیک به اتمام می‌رسد. از سوی دیگر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط نفت و گاز است که به اتمام رسیده است. او درباره پروژه‌هایی که در حوزه آب توسط این قرارگاه در حال انجام است، گفت: طرح جمع‌آوری روان آب‌های غرب کشور تا پایان سال به اتمام می‌رسد که از ابرپروژه‌های آبی است و در سطح کشور در حال انجام است و عواید بسیار خوبی را به دنبال خواهد داشت.

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران