شماره امروز: ۵۴۷

رییس بسیج سازندگی خبر داد

| کدخبر: 121178 | |

اقتصاد ایران در سال‌های ابتدایی دهه 90 خورشیدی به این نتیجه عینی دست پیدا کرد که برای توسعه پایدار و بهبود شاخص‌های اشتغال‌زایی در کنار رسیدگی به کارتل‌های بزرگ اقتصادی و صنایع عظیم چاره‌یی جز توسعه کسب و کار کوچک و متوسط ندارد.

اقتصاد ایران در سال‌های ابتدایی دهه 90 خورشیدی به این نتیجه عینی دست پیدا کرد که برای توسعه پایدار و بهبود شاخص‌های اشتغال‌زایی در کنار رسیدگی به کارتل‌های بزرگ اقتصادی و صنایع عظیم چاره‌یی جز توسعه کسب و کار کوچک و متوسط ندارد. در مسیر اجرای این برنامه‌ریزی‌های اقتصادی برای پیشرفت بیشتر صنایع خرد؛ بسیج سازندگی یکی از ارگان‌هایی است که سهم قابل توجهی را به عهده گرفته است و دامنه وسیعی از فعالیت‌های میدانی این بخش را عملیاتی کرده است.  تاسیس سازمان بسیج سازندگی به سال 1379 برمی‌گردد که بر اساس تدابیر مقام معظم رهبری برای شکوفایی استعدادهای ذخیره شده در جوانان این سازمان با هدف استفاده از نیروی نشاط جوانان برای سازندگی کشور در اوقات فراغت تشکیل شد و بعد از آن تاریخ در طول 17سال گذشته همواره در راستای پیشرفت و توسعه کشور فعالیت‌هایش را ساماندهی کرده است. رییس بسیج سازندگی هم با اشاره به تلاش‌های این نهاد برای کمک به مردم برای راه‌اندازی و تثبیت مشاغل کوچک و متوسط می‌گوید: طی ۵ سال گذشته با تکیه بر اقتصاد مقاومتی بیش از ۱۴۵ هزار واحد کوچک تولیدی در سراسر کشور تشکیل شده است. سردار نعمان غلامی با بیان اینکه بسیج سازندگی از سال 1392 به بحث اقتصاد مقاومتی و اشتغال به صورت جدی وارد شده است، گفت: محوریت آن بحث ایجاد واحدهای کوچک مخصوصا در حوزه امنیت غذایی بوده است. رییس بسیج سازندگی افزود: طی 5 سال گذشته به‌طور میانگین 29هزار واحد کوچک و به عبارتی بیش از 145هزار واحد کوچک در حوزه اقتصاد مقاومتی در کشور ایجاد شده است. او با بیان اینکه این واحدها با کمک منابع بانکی از جمله بانک مهر اقتصاد ایجاد شده‌اند، گفت: هدف بسیج سازندگی در این زمینه کمک به دولت و همچنین الگوسازی واحدهای ایجاد شده و تکثیر آنها بوده است. رییس بسیج سازندگی کشور با اشاره به اینکه میانگین تسهیلات پرداختی به این بنگاه‌ها 13 تا 15 میلیون تومان بوده است، گفت: این تسهیلات با سود 16درصد پرداخت شده، ضمن اینکه در یک‌سال گذشته تسهیلات با سود 10درصد به متقاضیان پرداخت شده است. سردار غلامی اظهار داشت: در طول چند سال گذشته بیش از 3 هزار نخبه در حوزه تولید از طریق رسانه‌ها معرفی شده‌اند.

او با اشاره به برگزاری سالانه حدود 900 نمایشگاه عرضه محصولات مقاومتی بیان داشت: برگزاری این نمایشگاه‌ها در راستای معرفی مشاغل ایجاد شده بسیار موثر بوده است. رییس بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از 70 درصد واحدهای کوچک تولیدی ایجاد شده فعالیت پایداری داشته‌اند‌، گفت: این واحدها در امتداد قطب‌های صنایع تبدیلی ایجاد شده است. او افزود: این کارگاه‌های کوچک براساس مزیت‌های اقتصادی مناطق مختلف تشکیل شده است، ضمن اینکه صنایع تبدیلی مورد نیاز مناطق شناسایی و روی آن سرمایه‌گذاری شده است. غلامی بیان داشت: همچنین تلاش شده است تا واحدهای کوچک تولیدی را به واحدهای بزرگ متصل کنیم. او با بیان اینکه تمرکز ما بیشتر روی مناطق روستایی بوده است، گفت: این اقدامات در سراسر کشور و تمام استان‌ها صورت گرفته است. رییس بسیج سازندگی کشور اظهار داشت: پرورش ماهی، پرورش شترمرغ، تولید عسل، تولید زعفران، ‌تولید گیاهان دارویی، تولید قارچ و صنایع تبدیلی و... حوزه فعالیت را تشکیل می‌داده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران