شماره امروز: ۵۴۷

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

| کدخبر: 119560 | |

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: برآورد تولید گندم در سال جاری در کشور 13 میلیون و 500هزار تن و پیش‌بینی خرید محصول مازاد کشاورزان نیز 10میلیون و 400هزار تن گندم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: برآورد تولید گندم در سال جاری در کشور 13 میلیون و 500هزار تن و پیش‌بینی خرید محصول مازاد کشاورزان نیز 10میلیون و 400هزار تن گندم است.

به گزارش ایرنا، عباس کشاورز دیروز در بازدید از مزارع گندم بخش خصوصی در دشت مغان افزود: کشور ما در سال‌های اخیر به خودکفایی در تولید گندم رسیده و برای پایداری تولید گندم تلاش می‌شود تا هیچ‌وقت واردات گندم از خارج از کشور نداشته باشیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت گندم آبی 2میلیون و 50هزار هکتار و سطح زیر کشت گندم دیم نیز 3میلیون و 850 هکتار است.

وی گفت: برداشت گندم در بلوچستان از اسفند سال گذشته آغاز شده و در منطقه جیرفت و کهنوج در جنوب کرمان انجام آن همچنان ادامه دارد.

کشاورز هدف وزارت جهاد کشاورزی از کاهش سطح زیر کشت گندم را دستیابی به تولید پایدار دانست و تشریح کرد: سطح کشت گندم به بیش از 2.5 میلیون هکتار افزایش یافته و این امر موجب طغیان بسیاری از آفات و علف‌های هرز در مزارع کشور شده بود.

وی گفت: بیماری‌های خطرناکی مانند فوزاریوم و پاخوره در مزارع گندم شیوع یافت ولی برای دستیابی به تولید پایدار سطح زیر کشت گندم در سال‌های گذشته 450هزار هکتار کاهش یافته تا مدیریت بر مزارع گندم اصولی و کارشناسی صورت بگیرد.

او اظهار کرد: در اجرای سیاست واگذاری فعالیت‌ها به بخش خصوصی تکثیر تجاری گندم رقم آفتاب و همچنین رقم کوهدشت با موفقیت در دشت مغان در دست اجراست و امیدواریم این همکاری با بخش خصوصی در سال‌های آینده نیز با گستردگی و وسعت بیشتر همراه باشد. او گفت: در مزارع بخش خصوصی گندم تمام شاخص‌ها از جمله رعایت تاریخ کاشت مناسب، میزان بذر مصرفی، مبارزه با آفات و امراض، مبارزه با علف‌های هرز، آبیاری به موقع و استفاده از کودهای مناسب با دقت پیگیری می‌شود، به گونه‌یی که بخش خصوصی با هماهنگی مراکز تحقیقاتی به جای استفاده از 250 تا 300کیلوگرم بذر مصرفی به میزان 160 تا 170کیلوگرم بذر در واحد سطح مصرف کرده‌اند که الگوی ارزشمندی برای زارعان منطقه است.

کشاورز همچنین سطح زیر کشت کلزا در کشور را 220 هزار هکتار ذکر و پیش‌بینی کرد در سال جاری 350 هزار تن دانه روغنی کلزا برداشت شود که این میزان تولید دوبرابر سال گذشته خواهد بود.

وی با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی گفت: تمام محصولات کشاورزی در کشور حاصل تولید داخلی است طوری که برای تولید یک کیلوگرم بذر هیبرید کلزا 2.5 یورو هزینه لازم است اما برای وارد کردن همان بذر از خارج 10.5یورو باید پرداخت کنیم که با توجه به تکنولوژی‌های موجود در کنار تولید ذرت که خودکفا هستیم در تولید بذر کلزا نیز به خودکفایی خواهیم رسید.

وی از کلزاکاران خواست میزان بذر مصرفی را در واحد سطح کاهش دهند و از کاشت مزارع با تراکم بالا خودداری کرده و در مصرف گوگرد و روی بر اساس توصیه‌های فنی کارشناسان و آزمون خاک استفاده کنند. کشاورز در ادامه افزود: ظرفیت تولید کلزا در کشور نسبت به اروپا بسیار بالاتر است و با مدیریت بهینه در کشت، داشت و برداشت این محصول می‌توان به بهترین نحو ممکن زمینه‌های خودکفایی این محصول را در سطح کشور فراهم کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران